EKUBAN VE OTOBAN

Ekuban’ın kafa vuruşuyla attığı golün hakem Ali Palabıyık tarafından iptal edilmesindeki enteresanlık VAR’da izlemiş olmasıydı. Bir futbolsever için en sinir bozucu cümledir; ‘‘Ağlara giden top gol değeri kazanmadı.’’ Ofsayt de, faul de, elle oynama de sorun değil ama diğeri insanı geriyor.

Karagümrük – Trabzonspor müsabakasının ilk yarısında tempo düşüktü. Sakatlık numaraları zaten pandeminin bitirdiği futbolu daha da ucuzlatıyor. Ekuban Trabzonspor’un içinde farklı bir karakter. Ve bence Trabzonspor’a İbrahimaYattara’dan sonra gelmiş en sempatik futbolcu.

Vakti zamanında Federal Almanya’yı dünya kupalarında izlemiş bir futbolsever olarak bu türden müsabakalara zor tahammül ediyorum.

Djaniny’in Trabzonspor’a katkısı çok düşük. Adam kaleciyle karşı karşıyayken topun altına girmesini bile beceremiyor. Nwakaeme eski formundan uzak ama yine de takımın oyununa katkı yapmaya çalışıyor.

Müsabakalar seyircisiz oynanıyor. Bazı müsabakalarda seyirci sesi dublaj olarak kullanılıyor. Ama sahada gelişenlerle fondaki ses birbirini tutmuyor. Bari stadyumun bir köşesine bir vuvuzela ekibi koyun da futbola biraz renk gelsin.

İkinci yarının başında Trabzonspor’un Nwakaeme ile bulduğu golün sancısı ilk yarıda Ekuban’ın sağdan kestiği ölümcül toptu.

Trabzonspor defans sorununu halletti, deniliyor ama  Karagümrük karşısında zaman zaman bocaladı. Artı modern futbolda defans sigortalanacak bir şey değildir. Orta saha ve hücum hattıyla takviye edilmesi gereken total bir olgudur.

Uğurcan iyi bir kaleci ama bazen müsabakada koruması gereken bir kalesi olduğunu unutuyor. Bir kalecinin iyi ya da kötü olmasının kıstası en kritik pozisyonda bile kendisine kıymasıdır. Sen o topa Peter Shilton gibi uç, topu tokatlayıp çıkarmaya çalış, gol olursa da kaleci elinden geleni yapmış, dedirt. Kaleye giden topu izlersen asla büyük kaleci olamazsın.

KaragümrükdefansıEkuban’a gayrinizami şarj ediyor, Palabıyık ‘‘devam!’’ diyor. Trabzonspor Abdülkadir Ömür ile  Karagümrük ceza sahasına daldı, nefesimizi tuttuk, Palabıyık orta sahadaki bir çarpışmaya faul çalıyor. Futbolda asıl meşruiyet alanının topun oynandığı yer olduğunu anlayamayacak kadar futbol cahili.

Trabzonsporlu futbolcuların yaptığı her faule sarı kart çıkardı.  Karagümrük topçuların futbol sahtekârlıklarını ise sadece izledi.

Müsabakanın en özel oyuncusu Ekuban’ın attığı enfes golle Trabzonspor üç puanı alan taraf oldu.

Sözün özü Trabzonspor’da bir Ekuban var bir de diğerleri. Diğerlerinin Ekuban’ın futbol kıvamına ulaşmaları zor gibi. Transfer döneminde Trabzonspor’da neler olup bitecek hep birlikte göreceğiz.

Ben hâlâ iddiamın arkasındayım. AleksandrSörlothDjaniny’in yerinde olsaydı, bu kazmalarla bile Trabzonspor ligin açık ara lideriydi

Önceki ve Sonraki Yazılar