Emanetçi Cindoruk!

TBMM eski başkanı, DYP eski genel başkanı, Türk siyaset tarihine emanetçisi olarak nitelendirilen Hüsemattin Cindoruk, ‘merkezde birliği sağlama’ parolası ile Demokrat Parti Genel Başkanlığına aday olouğunu açıkladı.

Merkezde birlik partisine ihtiyaç olduğunu belirten Cindoruk, ‘Bu birliği inşallah biz sağlayacağız’ dedi.

 

Hükümetin; dinsel ve siyasal konuları gündeme getirerek Türkiye'yi parçalanma noktasına getirdiğini ifade eden Cindoruk, "Önemli olan meseleleri ortaya koymak. Ne yapalım, ne yapalım. Gelin birleşelim. Tecrübe ile gençliğin enerjisini bir araya getirelim. Bir denge hareketine Türkiye'nin şiddetle ihtiyacı var" dedi. Osmanlı Devleti'nin "çöktüğünü" anımsatan Cindoruk, Türkiye'nin "çökmemesi" için devlete sahip çıkılması gerektiğini altını çizdi.

Cindoruk'un Genel Başkan Adaylığı ile merkez sağda hareketlenme artarken Cindoruk'u 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve eski Başbakan Mesut Yılmaz'ın desteklediği ifade ediliyor. Cindoruk'un adaylık öncesinde Mesut Yılmaz ile de görüştüğünü belirtilirken, konuşmasında kendisinin koltuğunu gençlere bırakacağını söyleyen Cindoruk'un ANAP ile DP arasındaki birleşme sonrasında Genel Başkanlık koltuğunu Yılmaz'a bırakacağı ifade ediliyor. Kulislerde, Cindoruk'un yeni parti çalışmalarını sürdüren Abdüllatif Şener tarafından da desteklendiği öne sürülürken, basın DYP'li eski bakan ve milletvekillerini de Cindoruk'un arkasında olduğu belirtiliyor. Hüsamettin Cindoruk, 28 Şubat sürecinde bir grup arkadaşıyla birlikte DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni (DTP) kurmuştu. DTP, 28 Şubat sürecinde kurulan Mesut Yılmaz başbakanlığındaki Anasol-D koalisyonuna katılmıştı.

 

Hüsamettin Cindoruk, (d. 1933, İzmir, lakapları: Emanetçi). Türk siyasetçi, milletvekili, 19. TBMM Başkanı (1991-1995), eski DYP ve DTP (Demokrat Türkiye Partisi) lideri.

Ankara'da Çankaya İlkokulu'nu, Atatürk Lisesi'ni bitirdi. Babası Vasfi Bey, annesi Ganimet Hanım'dır. 1954'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 1955 yılından itibaren avukatlık yaptı. Siyasi hayatına Demokrat Parti gençlik kollarında başlamasına rağmen, 1958 yılında "ispat hakkı" tartışmaları sırasında DP'den ayrılarak Hürriyet Partisi kurucuları arasında oldu. 27 Mayıs Darbesinden sonra 1960 yılında İstanbul Barosu yönetim kurulunun yasaklamasına rağmen Yassıada duruşmalarında Burhan Apaydın ve Orhan Apaydın ile birlikte Adnan Menderes ve Demokrat Parti yöneticilerini savundu.[1] Bu üç avukatın en genciydi. 1960'dan sonra siyasi hayatını Adalet Partisi, Demokratik Parti, Büyük Türkiye Partisi ve Doğru Yol Partisi'nde il başkanlığı, kuruculuk, Genel İdare Kurulu üyeliği görevleri ile sürdürdü. 14 Mayıs 1985 tarihinde Büyük Kongre'de Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi. Genel Başkanlık makamını, siyasi yasağı biten Süleyman Demirel'e bıraktıktan sonra 16 Kasım 1991 - 1 Ekim 1995 tarihleri arasında TBMM Başkanı seçildi. 17 Nisan 1993 günü Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatı üzerine 17 Nisan 1993 - 16 Mayıs 1993 tarihleri arasında vekaleten T.C. Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendi. Süleyman Demirel cumhurbaşkanı seçilince boşalan DYP genel başkanlığı için aday olmadı. 28 Şubat sürecinde "postmodern müdahale"yi savundu ve bu maksatla bir grup arkadaşıyla birlikte DYP'den ayrılıp Demokrat Türkiye Partisi'ni kurdu. DTP 28 Şubat neticesinde kurulan Mesut Yılmaz başbakanlığındaki koalisyona katıldı ama kendisi görev almadı.[2] 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimde partisi de kendisi de meclis dışında kaldı ve DTP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti. İngilizce bilir, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar