’EMEK VARSA GÜZELLEŞİR DÜNYA”

’EMEK VARSA GÜZELLEŞİR DÜNYA”

Amerika'ya ulaşan genç bir yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Atakan Bektaş, gazetemize açıklamalar yaptı.

Röportaj: Yaren TONYALI
                      26 Ağustos 1999 YILLIDA Trabzon’da dünyaya gelen Trabzon Şehit Ünal Bıçakçı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden ünü Amerika'ya ulaşan genç bir yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Atakan Bektaş... Trabzon'da kabuğunu kırarak şöhretini ABD'de sürdürmenin peşinde.
HAYATI 10. SINIFTAN SONRA DEĞİŞTİ
 Kendinizi tanıtıp yaptığınız işleri kısaca anlatır mısınız?

8'inci sınıfa kadar geçen sürede normal çocuklar gibi yaşamımı sürdürdüm. Ancak 8'inci sınıf bitince ve lise tercihlerini yapmam gerekince o zaman kendi kendime 'hayatıma yön verecek seçimi yapmak zorundayım' dedim.Hayatım 10'uncu sınıfın ardından tamamıyla şekillenmeye başladı. Birtakım bilgisayar programlarında kendimi geliştirdim ve öğrendiklerimin de üzerine çıktım. O sosyal medyadaki insanlardan biri Trabzon'da yaşıyordu ve Trabzon'da da iş için bulunuyordu. Onunla tanıştım ve bana "Stajyerim olur musun?" dedi. Ben de hemen kabul ettim. Onun ardından "En Güzel Günümüz Şirketin de çalışmaya başladım ve zaman içerisinde benim bu tür işlere çok fazla yeteneğim olduğunu fark ettim. Bu şirkette çalışmaya başladığım andan itibaren temel fotoğrafçılık eğitimi aldım, sonra baktım ki fotoğrafa da ilgim var ve bu yönde çalışmalarımı devam ettirdim. Zaman içinde video, kurgu, montaj konularında kendimi geliştirdim. Çalışma disiplinimi hem ailem hem okulum hem de çalıştığım ortamdan kazandığım için işi asla aksatmıyor, sabah gelip akşam çıkıyordum. Bu sayede kendimi sürekli geliştirmeye başladım.
KİŞİSEL GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ PROJELER OLDU!
Zaman içerisinde yabancı youTube kanallarını takip etmeye başladım. Neler yaptıklarını, nasıl yaptıklarını mantık çerçevesinde anlamaya ve onların üzerine koymaya başladım. Süreç içinde Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trabzon Ortahisar Belediyesi, Trabzon Büyükşehir Belediyesin de çekimler yaptım. Ve bu projeler benim kişisel gelişimime önemli katkılar yaptı. Bu tür projeler benim için çok önemliydi. Çünkü en başından bir şeyleri görüp o yolda azimle ve tırnaklarımla kazıya kazıya yükselmek istiyordum. 10’uncu sınıftan itibaren yaklaşık 90’dan fazla çekime gittim ve bunların inanılmaz katkıları oluyordu 11’inci sınıfa geldiğimde çoğu çekime ben gidiyordum ve bu gelişimimde projelerin olduğu kadar okulun da inanılmaz katkıları vardı.
ABD yolculuğunuz nasıl başladı?
ABD'de faaliyet gösteren moda giyim firması, yaptığım işleri görünce benimle iletişime geçti. Şirketin sahibi de yıllar önce Trabzon'dan ABD'ye giden bir iş kadını. Yönetmenlik dışında moda fotoğrafçılığı ile de ilgilendiğim için benimle iletişime geçtiler. 2018 kreasyonlarının fotoğraflarını ben çekeceğim. Bu çekimleri de İstanbul' da seçtiğim mankenlerle Kapadokya ve Bodrum gibi önemli turistik mekânlarda gerçekleştireceğim. Fantastik işler yapmak istiyorum. Bu proje de yine üretkenliğimi konuşturup adımı dünya sahnesine duyurmak istiyorum.
Ailen başarılarına nasıl bakıyor?
 Ailem hâlâ ne iş yaptığımı tam bilmiyor, sadece fotoğrafçılık yaptığımı biliyorlar. Yer aldığım projelerde bir süre sonra gece sabahladığımda ve eve geç gittiğimde "Ne yapıyorsun?" demeye baş-ladılar. Çünkü tam ortamı anlatamıyorsunuz. Aileniz bir iş yapıyorsun karşılığında bir ücret alıyor musun bunu soruyor. Aile genelde ücret tarafına bakıyor. En son DOKA'nın projesini gösterince "Tamam, bir şeyler yapıyor." havasına girmeye başladılar ve sevindiler.
Okulda aldığınız eğitimin, başarınızdaki katkısı nedir?
Okulda çok değerli hocalarımız vardı. Onların katkıları, bana yol  göstermeleri  çok  önemliydi. Sefer Badem ve Ebubekir Kardeşoğlu hocamlarım  sektörün içinde olduğu için neyin ne olduğunu  daha iyi biliyorlardı. Onların da büyük katkıları vardı; nasıl bir yolda gideceğimi, neler yaparsam başarılı olabileceğim gibi konularda bana yol gösterdiler. Teknik konularda, protokol önünde nasıl durmamız  ve  konuşmamız gerektiği  gibi pek çok konuda bize çok önemli katkıları oldu.
Milli Eğitim Müdürlüğünün projesinde ne tür görevler aldınız?
Milli Eğitim'de yer aldığım projelerde yavaş yavaş protokolde  görünmeye başladım. Çekimleri yaptıktan sonra görüntüleri montajlayıp  kurguladık’dan sonra MEM'e veriyordum. Onlar da rapor olarak Bakanlığa sunuyordu Milli Eğitim Müdürlüğü Şubesi'ndeki Gülsüm Memişkaptanoğlu Hanımefendi benim bu tür projelerde görünmemi de sağladı.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı projesinde neler yaptınız?
 DOKA projesini Memişağa Konağı'nda gerçekleştirdik ve projede kullanılan tüm ekipmanlar da bana aitti. Görüntüleri elde ettikten sonra 1 ay boyunca kurgu ve montajında yer aldım. En iyi şekilde olması için uğraş verdim. İngilizce bir proje olduğu için hem Türkçe hem de ingilizce senaryoyu incelemek durumunda kaldım ve bundan ötürü belgeseli üç kez revize ettik. Bu revize aşamasında bazı sıkıntıları aştık, bunları düzeltmeye çalıştık. Ancak şunu söyleyebilirim ki DOKA projesinin içinde bulunduğum dönemde projenin ne kadar büyük ve ne kadar sağlam bir proje olduğunu gördüm ve bu proje benim özgeçmişimde önemli bir yer tuttu.
On yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
On yıl içinde Türkiye'de üst düzeye çıkma hedefim var. 3-4 yıl içinde de yaptığım işlerle Türkiye'de adımdan söz ettireceğime inanıyorum Prodüksiyon ve Post Production şirketi açma hayalim var. Eğer olursa büyük işler başaracağıma inanıyorum. Yurt dışında baktığımızda insanların biraz daha farklı işler yaptığım görüyorum. Türkiye'de bu biraz daha geri seviyede, biraz daha sabit gördüğümüz Türk dizileri mantığı var, bunu da ben kırmak istiyorum.
Türkiye'de yönetmen ve fotoğraf bazlı birçok isim var. Bu isimlerin arasından kendinizi nasıl sıyırmayı düşünüyorsunuz?
 Eğer istersem yapabilirim. İstiyorum da. Şöyle bir planım var, her işin bir ehli vardır. Ben bu isimlerin yanında asistan olmak isterim çünkü herkesten kapacağım bir sürü bilgi ve mantık var. Atıyorum kurguda görüntünün kesimini dört farklı T kanalından izliyorum, sonuçta aynı konuyu gösteriyorlar ama mantığı ve gittiği yol farklıdır. Bu yolların hepsini ortaya koyup bana en uygun olan yolu seçiyorum. Hedeflerim arasında en iyi olmak var, çünkü kimse bir yarışa ikinci veya üçüncü olmak için girmez.
Sizin başarılarınıza ulaşmaları için neler yapmalılar?
 Kendilerine güvensinler eğer birileri bunu yapabiliyorsa onlar da yapabilir sürekli kendilerini geliştirme çabası içinde olsunlar.  Biliyorum diye sakın hata yapıp öğrenmeyi bırakmasınlar Akıllı telefonlara hapsolmasınlar, her şey sosyal medya değil. Dışarı çıkıp gözlem yapsınlar  ve sonunda da artık hayatlarına benim gibi yön verebilirler. Unutmasınlar ‘’Emek Varsa Güzelleşir Dünya’’

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.