Emekliler kenti Trabzon!

Trabzon’da son on yılda net rakamı bilmiyorum ama en az 20 bin konut yapıldı. Şu anda yapılmakta ve projelendirilmiş olanlarla birlikte bu sayı 40 bin civarında olduğunu tahmin ediyorum.

Bir ilin merkezinde 10 yılda 40 bin konut yapılması demek o ilin nüfusunun en az 80 bin artması demektir. Peki,  Trabzon’un nüfusu 10 yılda 80 bin arttı mı?  Rakamlar ortada, artış bir yana azaldı!

O zaman bu konutları kim satın alıyor, bu konutlarda kim oturuyor?

Konu araştırılması irdelenmesi gereken bir konu! Yapılan konutların üçte birinin istimlak paraları, bir kısmının yurt dışında ve diğer kentlerde kazanılan paralarla alındığını söyleyebiliriz. Konut fiyatları artınca kiralar da otomatik olarak artıyor. Ancak kent içerisinde bazı semtlerde apartman giderleri ve çok az kira ile konut bulmak da mümkün! Bir de şuanda Trabzon Ortahisar’da binlerce konutun müşteri beklediğini de söyleyebiliriz.

***

Trabzon il genelinde aktif çalışan ile başka bir ifade ile SSK ve devlet memuru sayısı ile emekli sayısı arasındaki fark her geçen gün kapanıyormuş. Trabzon’da 130-140 bin civarında emekli, 160-170 bin civarında da aktif çalışan varmış. Bu durumda Trabzon’da yaşayan bebeğinden yaşlısına kadar tüm nüfusun yüzde 35-40’ı emekli maaşı alıyor. Bu verilerin karşılığı Trabzon’un emekli kenti olmasıdır. Burada bir de emekli olan insanların çalışmaya devam etmesi de söz konusudur. Her ne olursa olsun, Trabzon artık bir emekliler kentidir. Aslında Türkiye’nin çoğu kenti ile Trabzon arasında çok da fark yoktur. Trabzon bu şekilde iken Rize çok farklı mı? Değil!

***

Trabzon il merkezinde son yıllarda açılan işyerlerinin büyük çoğunluğu restoran, kafe vs. Yomra ile Akçaabat arasında Forum Alışveriş merkezini saymazsak para dönen işyerlerinin önemli bir bölümünü market ve köfteciler oluşturuyor. Trabzon’a giren paranın kesinlikle yarısı marketlere gidiyor. Geri kalan da diğer sektörler arasında paylaşılıyor. Tabi başı yeme içme sektörü ve akaryakıt istasyonları çekiyor. Bir de resmi ve özel hastanelerde devletin ödediği paralar var… Ki bu da çok büyük bir yekün teşkil ediyor. Bu tabloda Hükümet, Trabzon’a bir ay maaş göndermezse veya maaşlarda yüzle 50 indirime gitse Trabzon ayvayı yedi!

***

Trabzon’un kalkınması ve gelişmesinde turizmin önemli yer tuttuğu söylenir. Turizm bir hizmet sektörüdür. Yerlisi yabancısı gelecek otelinde yatacak, yemeğini yiyecek, gezecek, eğlenecek karşılığını verecek ve de gidecek. Bir hac turizmi Suudi Arabistan’a petrol getirisi kadar olmasa bile her yıl milyarlarca dolar para kazandırıyor. Müslümanlar, Umreye Hacca gidiyor, bu ülkede 10 günden bir aya kadar kalıyor binlerce dolar harcıyor ve ülkelerine dönüyor. Trabzon’a gelen yerli ve yabancı turistler bu kentte kaç gün kalıyor ve ne kadar para bırakıyorlar? Son yıllarda Uzungöl’de 10-15 gün kalmalar başlamış. Bunun ötesinde Trabzon’a gelenler bir, iki bilemediniz üç gün kalıyor ve dönüyorlar. Üstelik tam pansiyon kaldıkları için piyasaya da pek katkıları olmuyor.

***

Trabzon’da yeni turizm tesisleri yapılıyor. Bu tesisler kente önemli getiriler sağlayacaktır. Trabzon’da bu tesisler sayesinde kongre turizmi vs. gelişebilir. Trabzon’da bu alanda yapılması gereken, bu il’e ve bölgeye gelenlerin buralarda daha uzun süre kalmalarını sağlamaktır. Bu gerçekleşir mi? Bugün ülkeyi ve kenti yönetenlerin dünya görüşü ve bu görüşü yönetimlerine yansıttıkları için çok zor. Neden derseniz, şurada Ayasofya Müzesi örneği ortada! Müzeye tahammül edemeyen zihniyetler, dağda yaylada eğlence mekanı kurdururlar mı? Gerçi bu konuda Araplar nedeniyle ümitliyim.

Trabzon’a ve bölgeye gelen Araplar, gezmenin yanı sıra eğlenme, içme mekanları da aramaya başladılar. Arapların hatırına bu konuda bir ilerleme kaydedilebilir.

***

Arapların bölgede konut, otel, motel satın alma işini çokları alkışlıyor ve olumlu karşılıyor. Hani bir söz vardır, ‘Karaman’ın koyunu sonra çıkar oyunu’ diye! Ege bölgesinde yazlık konutlar satın alan İngilizler, Almanlar, bu evlerde bir ay kadar kalıyor sonra evleri devre mülk olarak ağırlıklı olarak kendi vatandaşlarına kiralıyorlar. Trabzon’da Arapların da yarın yapacakları iş budur. Satın aldıkları, evleri, villaları, otelleri kendileri işletecekler. Trabzonlular da başlangıçta aldıkları ile yetinecek sonra da avuçlarını yalayacaklar!

***

Trabzon kent merkezindeki Kanuni Yolunun amacının ne olduğunu hala anlamış değilim. Bu yol bir şehir içi geçiş yolu mu yoksa transit yol mu? Trabzon Büyükşehir veya Ortahisar Belediye Başkanlarının, bu yol ve güzergahı ile ilgili kapsamlı bir açıklama yapmalarını bekliyorum. İkincisi Büyükşehir Belediye Başkanı, Güney Çevre Yolunun güzergahını değiştireceğiz daha kuzeye kaydıracağız şeklinde bir açıklama yaptı. Güney Çevre yolunun resmiyet kazanan bir güzergahı yok.  Ayrıca Güney çevre yolu, Kanuni yolu gibi yapılacaksa hiç yapılmasın, Toklu-Uğurlu yolu Beşirli sahiline bağlansın yeter!

***

Trabzon eskiden aktif, hareketli, üreten, satan, pazarlayan bir kentti. Bugün ve bu gidişle yarın tamamen bir emekli kenti haline gelecektir! Rakamlar ve genel durum bunu gösteriyor. Trabzon, tekrar ayağa kalkar mı? Zor görünse bile kalkar. Bunun için martaval okuyan, havanda su döven yöneticilere değil, elini taşın altına koyanlara ihtiyaç var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.