Emniyet müdürü Çevik’in iftarı!

 
Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, önceki akşam Pelitli’deki Polis evinde Trabzon medyasına iftar verdi. Trabzon’daki tüm gazete, TV ve internet sitelerinin temsilcileri ve muhabirlerinin katıldığı iftar, samimi bir havada geçti. 
Pelitli’deki polis evi ve emniyet lojmanlarının yanında bir de polis okulu vardı. 1980’de temeli atılmış kısa sürede bitmişti. Hükümette etkin olan dini grupların temsilcileri, Pelitli’deki Polis okulunu İmam Hatip yaptırdılar, Polis Okulunu da Değirmendere vadisinde Esiroğlu’na naklettirdiler. Pelitli’de Emniyet teşkilatına ait kampüs içerisindeki Polis Okulu’nun Esiroğlu’na taşınması yanlış bir uygulama. 24 Haziran seçimlerinde muhalif adaylardan biri kazanırsa, bize öyle geliyor ki Polis Okulu tekrar eski yerine taşınacak.
orhan-cevik.jpg
 
Trabzon Üniversitesi
TRT binasını almalı!
trabzon-univrsitesi.jpg
 
KTÜ’nün ikiye bölünmesi ile kurulan Trabzon Üniversitesi’nin rektörlüğüne geçici olarak KTÜ rektörü Süleyman Baykal getirilmişti. Rektör Baykal’ın, Trabzon Üniversitesi’ne geçen bazı bölüm ve yüksekokulların KTÜ kampüsünden Söğütlü’deki yeni üniversiteye taşınma işlemini başlattığını duyduk. Trabzon Üniversitesi’nin Söğütlü’deki kampüsünün alanı dar. Genişlemesi gerekir. Rektör Baykal, ilk etapta TRT’nin Söğütlü sahilindeki bina ve arsalarına talip olmalı ve Turizm Meslek Yüksek Okulu veya iletişim fakültesine tahsis ettirmelidir. Bu arada Akçaabat- Düzköy yolu üzerindeki Tekel binaları ve arsası yeni kurulan üniversiteye tahsis edilmiş. Rektör Baykal, binaların oda yüksekliği alçak olduğu için bu tahsis işine girmiyormuş. Orada 100 küsur dönüm arazi ve 37 bin m2’lik bina var. Rektör Baykal, o binayı ve arsasını kesinlikle almalı. Orada bir yüksekokul, fakülte vs. rahatlıkla olur. 
 
PTT eğitim 
tesisleri çürüyor!
ptt-egitimi-tesisleri.jpg
 
Trabzon-Rize Karayolu’nda eski Köy Hizmetleri Bölge müdürlüğünün doğusunda Yalıncak mahallesi sınırları içerisinde PTT kurumunun binası ve arsası var. PTT’nin oradaki binası uzun yıllar eğitim tesisi olarak kullanıldı. Türkiye’nin dört bir yanından Trabzon’a gelen PTT’ciler orada eğitim görmüştü. PTT’nin bu eğitim işi bir süre önce Başbakan Binali Yıldırım’ın memleketine havale edildi. PTT’nin Yalıncak’taki eğitim tesisleri ise çürümeye terk edildi.
 
Ekopark’ta 
kahvehane!
ekopark-002.jpg
 
Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Beşirli sahilinde eski ve yeni sahil yolunun arasına köprülü kavşağın altına küçükte olsa bir ekopark yaptırmıştı. Beşirli mahallesinden arayan bir okur, ekoparkın bir kenarına belediyenin kahvehane yaptırdığını söyledi. Ekopark’ın orta yerinde ise belediyenin bir başka birimi veya otoparkı var. 
Ekopark’a yaptırılan kahvehanenin sorumluluğuna da Belediye Meclis üyesi Halil İbrahim Aydın’ın getirildiğini duyduk. Halil İbrahim Aydın, aynı zamanda belediyenin şirketi olan ORBEL’in yöneticisi. Hayırlı olsun!
 
Akçaabat’ın 
göbeğine 
yeni otel!
akcaabat-001.jpg
 
Trabzon’un ilçeleri arasında trafiğin en yoğun olduğu ilçe Akçaabat’tır. Akçaabat’taki çarpık yapılaşma nedeniyle konutların birkaç istisna dışında hiçbirinin otoparkı bulunmuyor. Ayrıca, ilçenin cadde ve sokakları da oldukça dar.
Akçaabat ilçe merkezindeki yaklaşık beş bin metrekare alandaki eski Tekel binaları birkaç yıl önce, konfeksiyon imalatı için bir müteşebbise verilmişti.  Tekel binasının, imalat yapacak firmaya verilmesini kamuoyu desteklemişti.
İlçe merkezindeki bu binanın, otel yapılacağını duyduk. Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in, binanın otel yapılmasına izin vereceğini sanmıyoruz.  Trabzon’daki oteller genelde boş. Yıllık kapasite yüzde 25-30 civarında. Şefik Türkmen, Akçaabat’ın geleceğini düşünüyorsa eski tekel binası ile Adliye binasını yıkıp, orayı yeşil alan ve katlı otopark yapmalıdır.
 
Karadeniz’e
eski ekip!
 
Karadeniz Gazetesi’nde sürpriz bir gelişme yaşandı. Gazetede birkaç kez işten ayrılan veya işlerine son verilen ekip gazete patronu Mehmet Ali Yılmaz’ın talimatı ile yeniden yönetime getirildi. 
Gazetenin eski genel yayın müdürü, TMSF/Koza Holding'e kayyum olarak atanan ve basın müşavirliğini de yapan Osman Diyadin, eski yayın yönetmeni Asım Kemal Güner ve eski yazı işleri müdürlerinden Gürhan Beşyıldız yeniden gazetenin başına getirildi.
Gazeteyi kısa süre içerisinde toparlayan ve tirajını arttıran genel yayın müdürü Miraç Özağcı yardımcısı Selim Şener, bölge haberler ve internet sorumlusu Selahattin Özcan, Spor müdürü Gökmen Özağcı, bilgi işlem sorumlusu Tuncay Şükür atamalara tepki göstererek istifa etti. 
Bu arada gazeteye yeni başlayan Faruk Ata, Cevat Kol ve Elif Çavuş'un da yeni yapılanmada olmayacağı öğrenildi. 
Öte yandan gazetenin tekrar yayın yönetmenliğine getirilen Osman Diyadin’in, bir süre önce gazete patronu Mehmet Ali Yılmaz’a kadrosunu bildirdiği belirtiliyor.
 
***********
 
SSCB dağılalı otuz yıl oldu.
Komünizm her ülkede marjinal bir ideolojiye dönüştü.
Fidel Castro öldü.
Kuzey Kore'nin panda ayısı Kim bile yumuşadı.
Türki ülkeler Rusya'nın arka bahçesi Türkiye ise domates bahçesi oldu!
Terör sorunu artık devletin güvenlik birimlerinin uğraştığı bir alan!
Devlet Bahçeli'nin MHP'si ise postu saraya atıp politikadan tüymüş.
Anayasa referandumunda ahaliyi saraya öptürmek için elinden geleni yaptı.
Yani Devlet Bahçeli başkanlık sistemi uğruna MHP'nin siyasi misyonunu lağvetti. 
MHP'liler artık sarayın muhafız birliği durumunda.
MHP'den dökülenler ise soluğu Meral Akşener'in kadife devrim kadrolu İyi Partisinde alıyorlar.
O zaman insan şu makul soruyu sormadan edemiyor.
Bir insanın 24 Haziran genel seçimlerinde MHP'ye oy vermesi için nasıl bir gerekçesi olabilir? 
İdeolojik takıntıları yoksa Türkiye'deki siyasi tablonun vahametini az çok görüyorsa ve de saraydan sebeplenmiyorsa neden oy versin?  
(Metin Kondel)
 
**********
 
Akşam üyelerinin çoğunluğu KTÜ'lü öğretim görevlilerinden oluşan milliyetçi Atatürkçü bir derneğin iftar davetindeydim, daha önce MHP'de MHP diyen bu arkadaşlardan hiç biri MHP'ye oy vermeyeceğini bu kadar yüksek sesle dile getirdiklerine şahit oldum. İYİ Parti sanırım Trabzon'da MHP tabanını sildi süpürdü, birde AKP'de ki DP ve ANAP oylarını söküp alsa çok çok iyi olacak, DP'lilerin oyu için bir nebze ümidim var ama diğerininki için yok! 
(Metin Yılmaz)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar