Emniyet Müdürünün ziyareti!

Trabzon Emniyet Müdürü Orhan Çevik, dün Kuzey Ekspres’te idi. Çevik, teşkilatta tabandan tavana yükselen bir emniyetçi. Orhan Çevik’in Kuzey Ekspres’i ziyareti sonrası gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a, Emniyet müdürü hakkındaki düşüncelerini, izlenimini sorduk.
Kurt, muhabirlik yıllarında adliye ve emniyetle iç içe olmamasına rağmen, olan bitenden haberdardı. Teşkilatın üst kademesi ile arası iyi idi.

untitled-1-027.jpg
Kurt şöyle dedi; ‘Gazeteciliğe başladığımız yıllarda merhum Hamdi Ardalı’yı tanımıştım. İyi bir polisti. Zaten daha sonra İstanbul Emniyet Müdürü olmuştu. Sonra Aydın Genç’i tanıdım. Diğer daire müdür ve amirleri gibi, Emniyet müdürleri de iktidarların ve Ankara’nın tercih ettiği isimlerdir. Emniyeti yakından takip eden Hakkı Emiroğlu geçenlerde son 15 yılda Trabzon’a 10 emniyet müdürünün geldiğini söyledi. Emiroğlu Trabzon’a gelen müdürleri şöyle sıralamıştı… Hamdi Güngör, Nihat Canan Yakıcı, Selçuk Alpaslan, Ramazan Akyürek, Reşat Altay, Arif Akkale, Feridun Boz, Ertan Yavaş, Murat Köksal, Hakan Arıkan ve bugünkü müdür Orhan Çevik. Bu isimler arasında Reşat Altay’ı eskiden komiserliği döneminden tanırım. Trabzon’a geldiğinde ilk görüştüğü kişilerden biri idim. Bu müdürlerin bir kaçı ile birkaç kez sohbet etmiştim. Bu müdürler arasında bir tek Arif Akkale terfi etti. Geri kalanların ikisi tutuklu, diğerleri de ya emekli ya da merkezde. Orhan Çevik, Iğdır gibi problemli bir ilden Trabzon’a geldi. Trabzon’a geleli birkaç ay oldu. İlk izlenimim son onbeş yılda gelenlerin hepsinden çok ama çok önde olduğudur. Olaylara bakışı, yorumlaması ve icrası mükemmel. Orhan Çevik’in, yarın öbür gün Trabzon’dan ayrılırsa merkeze değil daha büyük bir kentte daha üst bir makama gidebileceğini söyleyebilirim.’
Kurt’un değerlendirmesi bu şekilde.

Karayollarının en doğru işi!

karyollari-001.jpg

Trabzon- Akçaabat arasındaki karayolunda trafik yoğunluğunu azaltmak için Karayolları Eğitim Fakültesi ve Haçkalı Hastanesi önüne kavşak projesi hazırlamış ve ihale etmişti.
CHP il başkan yardımcısı Celal Akaç, dün Karayollarının eğitim fakültesi önündeki kavşak inşaatını iptal ettiğini duyduklarını söyledi.
Karayolları Genel Müdürlüğü, Eğitim Fakültesi önündeki kavşak projesini iptal etmişse, bize göre doğru bir iş yaptı. Çünkü orada yapılacak kavşağın maliyetinin birkaç katı kadar da istimlak için ödeme yapılacaktı. Ve o bölgedeki binalar yıkılacak, alt yapı vs. yeniden dizayn edilecekti. Yapılacak olan kavşakta trafik sorununu çözmeyecekti.

Uğurlu-Karşıyaka Kanuni’ye bağlanmalı!

Trabzon’un güneye açılan en önemli yollarından biri olan Karşıyaka- Uğurlu yolunda Toklu ve Uğurlu mahallesindeki istimlaklar tamamlanmasına ve yolun Uğurlu mahallesi sınırları içerisindeki bölümünün yapılmasına rağmen, Toklu ile Karşıyaka arası bir türlü yapılmıyor.
Yolun ikinci bölümünün bir yıl kadar önce ihale edildiğini belirten Karayollarından bir uzman, ‘İkinci bölümde istimlak bedelleri yüksek ve ayrıca yolun Karşıyaka’dan sahil yoluna bağlanması paranın boşuna harcanması anlamı taşıyor. Karşıyaka-Uğurlu yolunda, doğru olan iş yolun Kanuni Bulvarı’na bağlanması ve Tanjant’a kadar uzatılmasıdır’ dedi.
Bu arada, Karşıyaka-Uğurlu yolunun önümüzdeki günlerde yeniden masaya yatırılacağı ve projede değişiklik yapılıp yapılmamasının tartışılacağı bildirildi.

Rize’ye neden
gittiler?

AKP Trabzon il Başkanı Haydar Revi ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, dün bir açılışa katılmak için Rize’ye gittiler. Trabzon’un ünlü lokantacılarından Ahmet Usta’nın Rize şubesinin açılışı için komşu kente giden Revi ve Genç, açılış sonrası AKP Rize il başkanlığını ziyaret ettiler.

Ataoğlu’nun
tepkisi!

Trabzon’un tanınmış iş adamlarından, nakliyecilerin duayeni Fikret Ataoğlu, bugünlerde hayli tepkili. KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’ne tetkik ve tahlil yaptırmak için giden Ataoğlu, ‘Ben böyle bir şey görmedim. İki günde üç tahlili zor yaptırdım’ dedi.
Ataoğlu, devlet ve üniversite hastanelerindeki işleyişin vatandaşı bıktırdığını söyledi. Ataoğlu’na geçmiş olsun diyoruz.

Ortahisar’da
kim kazandı!

CHP Ortahisar ilçe kongresinde Ömer Hacısalihoğlu kazandı, Celal Akaç ve ekibi kaybetti. AK Parti Ortahisar ilçe başkanlığı seçiminin ise görünüş itibarıyla kaybedeni yok. Çünkü seçime tek liste ile gidildi. Ancak, parti kulislerinde tek liste ile gidilen seçimde birilerinin kaybettiği, yönetimde yer almasını istedikleri kişilerin yönetime giremedikleri söyleniyor.
AK Parti, Ortahisar veya il kongresinde, yönetimlere kimin kimlerin girmesi aslında çok da önemli değil. Çünkü partideki işleyiş tavandan tabana doğru. Ortahisar’da Ahmet Metin Genç’in önerdiği isimler listede yer almasa bile Ahmet Metin, AK Parti’de Ahmet Metin Genç’tir… Hala birileri bu olayın farkında değil!

 

 

 

 

 

 

 

82 yaşına gelmiştir Amca..
Tv'de "Ukrayna ve Brezilya'ya vize'nin kalktığı, giriş ve çıkışların serbest olduğu" haberini izler !.
Büyük bir sevinçle valizine üçbeş bişeyler atıp, önce Ukrayna'ya oradan da Brezilya'ya seyahate gider!.
Gider de; amcam, hiçbirşeyin beklediği gibi olmadığını görür..
Altına bakar; Yok..
 Üstüne bakar; Yok..
Sağa, sola heryere bakar ve sonunda "vize ile birlikte başka şeylerin de kalkmadığı"na karar verir ve Türkiye'ye geri döner!.
Hayır yani amca, ne bekliyordun ki?..
Hem sen niye bu kadar çok sevindin anlamadım!.
İthalat ihracat mı yapıyorsun bu yaşta allaasen..
Neyse..  Orda da bişey yok, şimdi yavaşça o elindekini yere bırak ve git bi bardak kalsiyum sandoz iç !.
(Aydın Aydın)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar