Hüseyin Haydar

Hüseyin Haydar

EN BÜYÜK ŞAİR KİMDİR? (3)

Gelelim büyüklüğün derecesine. Büyüklüğün derecesini ise her üç alandaki kazanımların yüksekliği ve şairin yaşadığı dönemin koşullarının şiddeti belirliyor. Buna göre incelendiğinde görülecektir ki büyük şairler insanlığın mücadelesinin yükseldiği, çöküş ve yeniden dirilişin büyük toplumsal sarsıntılarla yaşandığı süreçlerde ortaya çıkıyor. 
Bir dilin en büyük şairi, o dilin ve kültürün mücadele geleneği içinde yetişmiş bütün büyük şairleri arasından seçilir. Bu nasıl olur?  Şairin büyük insanlığın hizmetine sunduğu yapıtı, tarihin katmanları arasından süzülüp bugüne ulaşır ve bugünden geleceğe coşkuyla ataklar yapar. Ne kadar geçmişten gelip ne kadar geleceğe hamle yapıyorsa, işte o şair insanlığın en büyük şairleri arasındadır. 

YAŞAYAN EN BÜYÜK TÜRK ŞAİRİ YUNUS

Sanırım 1992’de Atatürk Kültür Merkezi AKM’de Yunus Emre toplantıları düzenledi. Ben de konuşmacıydım. Bu toplantıya giderken, acaba Yunus Emre mi daha büyük, Nazım Hikmet mi, düşüncesine daldım. Sonra kararımı verdim ve kürsüden açıkladım: “Bizim pek çok büyük şairimiz var. Büyük ırmaklar gibi çağlayıp tarihin içinden akıp geliyorlar. Bunların arasında en eski çağlardan akıp geleni, bugün de yaşayanı Yunus Emre’dir. O nedenle bugün Yaşayan En Büyük Türk Şairi Yunus’tur!” 
Bu ifadem çok büyük alkış aldı. Yunus Emre, neredeyse bin yıllık tarihin karanlığını delip geçiyor ve pırıl pırıl Türkçe ırmağıyla bugüne ulaşıyor. Düşünün ki en büyük şairimiz Yunus Emre, belli gerici iktidar odakları tarafından yaygın olarak unutturulmak istenmiştir. Yunus Emre’yi her alanda sansürleyenler, onu öldürmeyi asla başaramadılar. O nedenle de UNESCO’nun 2021’i, ölümünün 700. yılında Yunus Emre Yılı ilan etmesi çok önemlidir. Dile kolay 700 yıl yaşayan bir şiir kudreti. Bu Türk dünyası için, onun şairleri için çok büyük bir onurdur. 

HER GÜNÜ MÜCADELE, HER ADIMI ÖRGÜTLÜ 

Burada ortaya koyduğumuz şairin büyüklük ölçütü Yunus’ta karşılığını tam buluyor: 1. Yunus, anadan doğma büyük şair. 2. Yunus şiir dilinde ve özünde büyük yenilik yapmış. 3. Yunus Moğol istilaları, Türkmen ayaklanmaları döneminde büyük mücadeleler içinde sorumlulukla yerini almış. Ve Yunus her adımında sonuna kadar adanmış ve cesur. Öyle ki bazı tarihçilere göre Yunus, bir Türkmen ayaklanmasında yakalanıp tıpkı Pir Sultan Abdal gibi idam edilmiştir. Ölümsüz yapıtlarıyla, evrensel felsefesiyle en büyük şairimiz Yunus, yaşadığı savaşlar, çatışmalar ortasında şöyle diyebiliyor: “Bir kez gönül yıktın ise, bu kıldığın namaz değil. / Yetmiş iki millet dahi, elin yüzün yumaz değil,” 
Büyüklük yasasına bütünüyle uyan Nazım Hikmet de her geçen yıl daha geniş yığınlar tarafından benimsenip seviliyor. Hiç kuşkum yok ki Türkçe yaşadığı sürece Nazım da yaşayacak. Bugün Nazım ile Yunus Türk dilinin kültür ikliminde iki coşkun ırmak gibi yan yana akıp büyük insanlığa hizmet ediyorlar. Ne mutlu bize ki Yunus gibi, Nazım gibi yaşayan büyük şairlerimiz var. (BİTTİ) 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.