EN SAHTEKÂR LİG

Yaptığım yorumun müsabakanın sonucuyla herhangi bir alakası yok. Türkiye’de oynanan ve kırk yıldan beri takip ettiğim Süper Lig dünyanın en büyük sahtekârlığıdır. Maalesef futbol Türkiye’de oynanamıyor. Ve oynanmasına da müsaade etmiyorlar. Yıllardan beri bu durum böyle. Milyon dolarlık futbolcuların sakatlık numarasıyla yerde yatması, oyundan çıkması, oyuna girmesi, faul yapılmış gibi arabesk halleri, oyunun önüne geçen psikopatlıkları gırla. 
Türkiye’de insanları futboldan soğuttular. Uydurulmuş korona pandemisi dolayısıyla kısıtlanan sosyal hayatın tek eğlencesi futbol idi. Onu da eyyamcı hakemler, milyon dolar para alıp sahtekârlık yapan futbolcular ve ortalama bir futbol seyircisinden fazlasından anlamayan teknik adamlar yüzünden bitirdiler. Onun için Türkiye’de futbol izlemek işkence. Değil dekoder almak, abone olup para vermek üstüne para vermeleri gerekir. 
Gelelim sefil Alanyaspor müsabakasına. Trabzonspor’da Djaniny yok yerine Afobe var. Orta sahada Luis Baker var, Bundesliga görmüş Yunus Mallı yok! Savunmanın sağında Kâmil Ahmet yok, kadroda da yok, Serkan Asan var. 
Peter Hanke “Kalecinin Penaltı Anında Tereddüdü” adlı bir roman yazmıştı. Ama topu oyuna sokarken Uğurcan’ın tereddüdünü görseydi Kalecinin Degaj Anında Tereddüdü’nü de yazardı.
Alanyaspor ilk çeyrekte Trabzonspor’a oranla daha etkili bir görüntü verdi. Djaniny’in yokluğu Afobe’nin varlığını, onun varlığı da hücumda bir uyum sorununa ve plansızlığa dönüştü. İyi defans yaptığını bildiğimiz Trabzonspor ilk yarıda iki üç pozisyonda müşkül durumda kaldı. Bence Alanyaspor’un ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golü nizamiydi. Pasif ofsayt, kaleciden dönen top ve luppps!  
Afobe’nin uyum sorunu, Ekuban’ın, Nwakaeme’nin, Baker’in, Serkan’ın gününde olmayışı, diyemeyeceğim tabii ki. Ne oynadıkları belli değil! İlk yarıda 370 pas yapan Alanya zaten laktik asidi düşmüş Trabzonspor’u yordu. İkinci yarıda ise hakemin futbol cehaletini sonuna kadar kullanıp Trabzonspor’u mağlup etti. Alanyasporlu futbolcular istediği kadar yerde yattı. Trabzonspor tam bir şeyler yapacakken sakatlıkla, oyuncu değişikliğiyle, gerginlikle momentumunu bozdu. Bakasetas’ın önceki haftalarda çocuk gibi ağlaması Fenerbahçe müsabakasında bir penaltıya mal oldu. Trabzonspor lehine verilen penaltı yan sanayi. Top yakın mesafeden önce ayağa sonra ele temas etmişti. Aynı bölgede Fenerbahçe müsabakasında verilmeyen penaltıyı telafi güya. Maksat oyuna heyecan gelsin. 
Alanyaspor oyunu “sahtekârlık taktiği” ile istediği kıvama taşıyıp, Trabzonspor’un oyun momentumunu bozunca müsabakadan galip ayrıldı. 
Abdullah Avcı Trabzonspor’u en diplerden aldı ve bu aşamaya getirdi. Evet, bu ciddi bir başarı. Ama bu kadarıyla yetinecekse buna Trabzonspor’da kimse müsaade etmez.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar