Endüstri Meslek Lisesi, İmam Hatip olur mu?

Trabzon’un en eski ve köklü okullarından biri Hüseyin Avni Aker’in güneyindeki Sanat Okuludur. Bu güzide okul 1940’lı yılların başında eğitim ve öğretime başlamıştı. Sanat Okulunda eğitim ve öğretim görenler meslek sahibi olurlardı. Ağaç işlerinden motora, torna tesviyeye kadar çok sayıda bölümü vardı. Trabzon’da Sanat okulunda önce eğitim veren bir başka meslek okulu daha vardı. O da Ticaret Mektebi idi. Trabzon Lisesine gitmeyenler veya Trabzon’daki ticaret erbabı çocuklarını Ticaret Mektebine gönderirdi. Trabzon’daki üçüncü meslek okulu ise İmam Hatip Okulu idi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünürü Sadık Albayrak 1960’lı yıllarda Trabzon İmam Hatip Okulunda okumuştu.Trabzon Sanat Okulu’na 1960’lı yılların ortalarına kadar bölgeden öğrenci gelirdi. Sanat Okuluna Artvin’den Rize’ye, Gümüşhane’ye Giresun’a ve ilçelerine kadar her yerden öğrenci gelirdi. 1980 öncesinin Gümrük ve Tekel Bakanlarından Tuncay Mataracı, Trabzon Sanat okulunda okumuştu. Trabzon Sanat Okulunun torna, tesviye, motor vs. bölümlerini bitirenler, sınavsız, sorgusuz sualsiz fabrikalarda iş bulurlardı. Sanat Okulunu bitirenler Üniversitelerin mühendislik fakültelerine de giderlerdi. Bursa’nın en büyük çimento fabrikasının uzun yıllar Müdürlüğünü yapan Trabzonlu Mürsel Öztürk, Sanat Okulundan sonra İstanbul’da Mühendislik fakültesini bitirmişti. Yalnız Trabzon değil Türkiye’deki çok sayıdaki Sanat okulundan yetişen binlerce teknik eleman ülkenin bu alandaki ihtiyacını karşılamıştı.

endüstriii-(2).jpg

 

Kuzey Ekspres Gazetesi geçtiğimiz hafta, çok önemli bir haberi manşetten duyurdu. Tarihi Sanat Okulu’nun, şimdiki adıyla Endüstri Meslek Lisesinin bazı bölümleri yıkılmış, yerine derslikler vs. yapılmıştı.

Endüstri Meslek Lisesi’nde dersliklere ve atölyelere ihtiyaç olmasına rağmen, yeni yapılan binanın İmam Hatip Ortaokulu ve lisesi yapılması için Eğitim- Bir Sendikası Trabzon şubesi ve Trabzon il ve de Ortahisar Milli Eğitim Müdürlüğü harekete geçmiş.Endüstri Meslek lisesindeki, meslek öğretmenleri ve duyarlı bazı veliler, İmam Hatipliler ve bir görüşün kontrolündeki Eğitim Bir Sen’in planına karşı çıkmışlar. Olay, Ankara’ya Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarlığına intikal etmiş, Ankara’dan gelen yetkili yeni yapılan binaları gezmiş, ‘Tematik Okul yapalım Motor Meslek Okulu olarak değerlendirelim’ demiş, rapor hazırlanmış, Ankara bu öneriyi Trabzon’daki Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bin Sen’in baskısıyla kabul etmemiş… Söylenenler, bize anlatılanlara göre;  Eğitim- Bir Sendikası ve Milli Eğitim Müdürlüğündeki etkin siyasi grup Trabzon Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi ve Ticaret Lisesi’nin bulunduğu bölgede İmam Hatip ortaokulu ve lisesi yapılması için diretiyor.endüstriii-(1).jpg

Endüstri Meslek lisesinin bir bölümünün imam hatip ortaokulu ve lisesinin yapılmak istendiği şeklindeki haberden sonra, Trabzon’daki oto tamircileri ve otomobil bayileri tepki vermeye başladı. Otomobil sektörünün en önemli isimlerinden biri aradı ve ‘Otomobil bayileri ve sanayiciler olarak, istedikleri yere imam- hatip okulu yapalım, Endüstri Meslek lisesine dokunmasınlar. Oto tamircilerinde artık usta yetişmiyor. Ustalar, meslek okullarında yetişiyor. Bu arabaları kim tamir edecek. İmamlar mı? Avrupa önceliğini meslek okullarına vermiş, Türkiye ise din okullarına. Milletvekilleri, AK Parti il ve ilçe teşkilatları bu olaylara neden sessiz kalırlar’ dedi.

AKP iktidarları döneminde ihtiyaç olmamasına rağmen yüzlerce İmam Hatip Ortaokulu ve lisesi ile onlarca İlahiyat Fakültesi açıldı. Bu okulların açılmasının ana nedenini çokları, AK Parti’ye eleman yetiştirmek olarak nitelendiriyor.  Endüstri Meslek Lisesi kampüsü içerisinde imam hatip ortaokulu ve lisesi açma girişimi, AK Partiye elaman yetiştiriyorlar iddiasını gündeme getirenleri haklı çıkarıyor. Eğitim- Bir Sendikası ve Trabzon Milli Eğitim yetkilileri; Trabzon’u ve Türkiye’yi seviyorlarsa, Türkiye’nin kalkınmasını istiyorlarsa Endüstri Meslek Lisesinden ellerini çekmelidirler.

Başarı K. Ersun’un mu Başkan Usta’nın mı?

başari-(1)-001.jpg

Trabzonspor eski teknik direktörlerinden TRT Spor yorumcusu Giray Bulak, bordo mavili takımın başarısında teknik direktör Ersun Yanal’ın katkısı olmadığını, başarının mimarının başkan Muharrem Usta ve yönetim kurulu olduğu söylüyor.Giray Bulak ile yıldızı barışmayan gazetemiz yazarı Hasan Kurt da, Giray Bulak ile aynı fikirde. Gazeteci ve teknik adam Hasan Al ise, Ersun Yanal’ı öne çıkarıyor.

Giray Bulak şöyle diyor; 

‘Trabzonspor yönetimini göz ardı etmemek lazım. 5 tane oyuncu alındı. Hatta Medjani gibi oynamayan oyuncular da var. Trabzonspor geçen yıl 7 tane gol yedi doğru. Şimdi ben bunları söyleyeceğim yine kötü olacağım. Trabzonspor geçen yıl Antalya'da 7 tane gol yedi ama ilk yarıda da Alanya'dan 3 tane Karabük'ten 4 tane yedi. Bunları da dile getirmek lazım. Trabzonspor transferleri doğru yaptığı zaman mutlaka yol alır. İlk yarıda düşmemeye oynayan bir Trabzonspor vardı. Kim düzeltti bunları? Eğer ehliyetli biriyseniz o kadroyu o zaman taşıyacaktınız hedefe ulaştıracaktınız. Yönetim para harcayacak, transfer yapacak sonra diyeceksiniz ki "geçen yıl 7 gol yenmişti." O zaman sana sorarlar ki ilk yarıda Alanya'dan Karabük'ten yedin. Niye yedin?’

başari-(1).jpeg

Bulak şöyle devam etti,

‘Ben bunları söylediğimde kıskanıyor zannediyorlar. Neyi kıskanayım. Trabzon'un başarısını benden çok isteyebilir mi, benden daha Trabzonsporlu olabilir mi? Ama doğruları da konuşmak lazım. İlk yarı 8 tane gol atmışsın 20 tane gol yemişsin, dünyanın parasını harcamışsın. Enerjini olmayacak oyuncuyla harcamışsın, küme düşme potasına gelmişsin. Kayseri ve Adana maçlarını nasıl bir performansla kazandığın ortada. Şimdi bu oyuncuları alarak gövde gösterisi yapacaksın. Burada bütün başarı yönetimindir. Transferi Ersun yaptı sezon başında. Yaptınız da niye 20 gol yiyen takım oluşturdunuz’.

başari-(2).jpg

Hasan Kurt, Ersun Yanal’ın ligin ilk yarısında şans vermediği Yusuf Yazıcı’nın oynadığı 16 maçta takıma direk katkı sağladığını ve atılan hemen her golde Yusuf’un rolü olduğunu söyledi. Hasan Kurt, ‘Başkan Muharrem Usta, Trabzonspor camiası ve yönetim müdahil olmasaydı, bunca transferi yapmasaydı. Ersun yolcu olur, Trabzon da küme düşerdi’ dedi.

*****************

Geçen Pazar "evet" diyenlerin, bu Pazar "Milli Egemenlik Bayramı" kutlaması çelişkinin dik alasıdır...

Tüm çelişkilerin anasıdır... Milli Egemenlik nedir bilmemektir... Cehalettir... (Cem Toker)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar