Enflasyon rakamları  haklılığımızı gösterdi

Enflasyon rakamları haklılığımızı gösterdi

Kamu Sen İl Başkanı Coşkun Dilber açıklanan enflasyon rakamlarının kamu çalışanlarının haklılığını ortaya çıkardığını söyledi.

Coşkun Dilber, “2020 enflasyon rakamları TUİK tarafından açıklanmıştır. Buna göre yıllık enflasyon %14.03 olarak gerçekleşmiş, aylık enflasyonda %2,3 olarak açıklanmıştır. Buna karşın cebimize yansıyan enflasyonla TÜİK’in enflasyonu ile örtüşmemekte, yıllardan beri enflasyon hedefi de tutmamaktadır.  Çarşı, pazar enflasyonunun %25’ler düzeyinde olduğu herkesçe kabul edilen bir gerçektir. Kamu çalışanlarının maaşlarına yapılan zamlar, hedeflenen enflasyon gözetilerek belirlendiği için her yıl memur ve emekliler mağduriyet yaşamakta, maaşlar erimekte, mutfak yangın yerine dönmekte, çalışanın ve emeklinin bütçesi sürekli açık vermektedir. Sokak kısıtlamasının olduğu, insanlarla temasın en aza indirgendiği zamanlarda dahi vatandaşla daima irtibat halinde kalarak her türlü hizmeti sunan fedakâr kamu çalışanları, bu salgın döneminde büyük bir yük altına girmişlerdir. Bütün çalışma süreç ve sistemleri salgına göre yeniden uyarlanan çalışanlarımızın maaşları ise salgın öncesi döneme göre belirlenmiştir. Ekonomik olumsuzlukların 2021 yılında etkisini daha da artıracağı açık bir şekilde görülmektedir.  Şu anda bile resmi enflasyon %14.03 iken 2020 yılı için memur maaşlarına yapılan zam, enflasyon farkı da dâhil olmak üzere %9,98’de kalmıştır. Dolayısıyla, bir taraftan salgınla mücadele eden kamu çalışanlarımız bir taraftan da yoklukla, ekonomik zorluklarla mücadele etmektedir. Bütün hesaplar salgına ve yeni ekonomik gerçeklere göre revize edilirken, 2021 yılı bütçesinde de memur ve emeklilerin maaşlarına ilişkin bir revizyon öngörülmemiş olması, 2021 yılının da çalışanlar açısından kayıp bir yıl olarak geçeceğini göstermektedir” dedi.

3+3’E MAHKUM OLAMAYIZ 

Bütün bu veriler ortadayken memur ve emeklileri 2021 yılında %3+3 maaş zammına mahkûm etmenin, salgın döneminin kahramanlarına vurulacak en büyük darbe olacağını belirten Coşkun Dilber, “Yeniden değerleme oranı %9,11 olarak belirlenmiş yani tüm vergi ve harçlara en az % 9,11 oranında zam yapılacağı karara bağlanmıştır. Bu gerçeğe rağmen memur ve emekli maaşlarına yıllık kümülatif %6,1 zam yapmak adaletle de bağdaşmayan bir durum olacaktır. Devletin alacaklarına %9,11 zam yaparken, yıllık enflasyonun %14,03 olduğu bir durumda, maaşlara %3+3 artış öngörülmesi kabul edilemez, hakkaniyetle de bağdaşmaz. Milletvekillerimizden ve hükümetten bütçede yapılacak bir düzenleme ile memur sorunlarını çözecek, bu olağanüstü salgın günlerinde fedakâr hizmetleriyle gönülleri fetheden kamu çalışanları ve emeklilerine elle tutulur bir iyileştirme sağlayacak girişim beklemekteyiz. Bu kamu çalışanının en tabi hakkıdır” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.