Erbakan'a 5 yıldızlı ev hapsi

Erbakan'a 5 yıldızlı ev hapsi

Erbakan'ın 2 yıl 4 aylık ev hapsi cezası başlıyor. Peki Hoca neleri yapıp, neleri yapamayacak? İşte ev hapsinin koşulları...

Eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın ’özel evrakta sahtecilik’ suçundan aldığı 2 yıl 4 aylık ceza onandı. Yaşı nedeniyle ’Hoca’, cezasını evde çekecek. Ancak ev cezası her şey dahil tatil gibi... Deniz, bahçe, ziyaretçi, telefon serbest. Hatta telekonferansla mitinge bile katılabilecek! Cezaevinde geçirecek olsaydı 11 aya düşecek olan hapis cezası, “özel inf az koşulları” nedeniyle 2 yıl 4 ay olarak uygulanacak. Ancak Hoca bu cezayı çekerken pek de zorlanmayacak. Hoca eşinin vefatı ve ilerleyen yaşı nedeniyle özellikle son bir yıldır sadece cuma namazları için Balgat’taki Muradiye Camii’ne gitmek için evinden çıkıyordu. Ayrıca normal zamanda ne yapıyorsa yine hemen hepsini yapabilecek.

İşte Hoca’nın özel infaz koşulları: ZİYARETÇİLER GELİP GİDECEK: Erbakan’ın Balgat’taki evi hem partililerin hem de Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen sevenlerinin en sık ziyaret ettiği yerlerden biri. Hoca cezasını çekerken de ziyaretçileriyle istediği gibi görüşecek. TELEFON SERBEST: Hoca istediği herkese istediği zaman telefonla ulaşabilecek. Telefon kısıtlaması olmadan dilediği kişilerle görüşebilecek. KENDİ HAPİS, SESİ ÖZGÜR: Erbakan’ın, bedeni evde olacak ama sesini istediği zaman duyurabilecek. Telekonferansla mitinge bile katılıp, halkı selamlayabilecek. Hoca partililerine ulaşmak için yine sesini kullanabilecek. CUMAYI BAHÇEDE KILABİLECEK: Evden ayrılamadığı için cuma namazlarını Balgat’taki Muradiye Camii’nde kılamayacak. Hocanın hayatındaki en büyük değişiklik cumalarını evinde geçirecek olması olacak. Ancak Hoca, konutunda ayrılacak bir bölümde veya bahçesinde ziyaretçileriyle namaz kılabilecek. Yani Balgat’taki evini mescit gibi kullanıma açabilecek. DOKTOR RAPORUYLA DENİZE DE GİREBİLİR: Erbakan, evinin bahçesine istediği zaman çıkabilecek, misafir ağırlayabilecek. Hoca bahçesine çıkmakta da özgür. Evinin dört bir tarafını çevreleyen yemyeşil bahçesine dilediği zaman çıkıp, hava alıp, misafirleriyle de burada görüşebilecek. Cezasının yazlık bölümünü de isterse Altınoluk’taki yazlığında çekebilecek. Ancak sağlık sebebi dışında denize giremeyecek. Hoca bel ağrıları nedeniyle yüzmek isterse ve bunu doktor tavsiyesiyle bildirirse denizin nimetlerinden de faydalanacak. “MEŞRU” NEDENLE DIŞARI ÇIKABİLİR: Dışarıya ancak, “meşru ve kabul edilebilir mazeret” bildirerek, savcılıktan izin alarak çıkabilecek. Hastalık ya da binada zorunlu tamirat olması halinde veya doğal afetler sebebiyle evden dışarı çıktığında da “derhal” bilgi verilecek. SÜREKLİ KONTROL EDİLECEK: Erbakan’ın konutta olup olmadığı, eve gelerek veya telefonla aranıp kontrol edilecek.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.