Erdem Şen okullu oldu!

   erdeme-sen-001.jpgArsin Belediye Başkanı Erdem Şen’in, Avrasya Üniversitesinde Sağlık yöneticiliği konusunda yüksek lisans yaptığını duyduk. 3 dönemdir Arsin’de belediye başkanlığı yapan Erdem Şen, bu dönem aday gösterilmemişti. Erdem Şen, belediye başkanlığından sonra mesleğine dönse büyük bir ihtimalle mahalle hekimi veya bir sağlık kuruluşunda pratisyen doktor olarak çalışırdı. Erdem Şen; sağlık yöneticiliği konusunda yüksek lisans yaptığına göre, önümüzdeki süreçte tahminimiz o ki, Sağlık Bakanlığında veya taşra teşkilatlarında üst düzey bir görev alabilir. 

Nevruz bereketi

nevruz.jpgNevruz teriminin tarihte ilk yer aldığı kayıtlar, M.S. 2. yüzyıldaki Pers İmparatorluğu kayıtlarıdır. Ancak bundan çok daha öncesindeki (yaklaşık MÖ 648 ve 330 yılları arasında) Pers İmparatorluğu altında yaşayan değişik milletlerin Pers Şahına Nevruz gününde hediyeler getirdiğine dair bilgiler mevcuttur.
Nevruz, Orta Asya’dan Balkanlara, Karadeniz’in kuzeyindeki ülkelerin hemen hepsinde kutlanır. Nevruz’u eskiler Mart 9’u olarak kabul ederlerdi. Muhtemelen Rumlardan veya bölge halkından kalmıştı. Mart 9’u, 21-22 Mart’a tekabül eder.
Sonuçta Mart 9’u da olsa 21 Mart’ta olsa, iki tarihte gece ile gündüzün eşit olduğu ve baharın ilk günüdür. Nevruz’u bu geniş coğrafyada yaşayan topluluklar farklı adetlerle kutlarlar.
Nevruz’un resmi tatil olduğu ülkelerden biri İran’dır. İran’dan Nevruz tatili nedeniyle her yıl yüzbinlerce İranlı otomobilleriyle Türkiye’ye gelir. Tercih ettikleri kentlerin başında Van ve Trabzon gelir.
Trabzon’a gelen İranlılar, alışveriş yapar batıya gidenler gider ve ülkelerine dönerler.
Önceki gün Gazipaşa caddesinde ve meydan bölgesinde çok sayıda İran plakalı otomobil yol kenarına park etmişti. Trafik ekipleri, İranlıların araçlarını çekici ile kaldırmaları, özellikle çevre esnafının tepkisine neden oldu. 

İstanbul’da iki gece!

istanbulda-iki.jpgyuksel-soldaki.jpgİstanbul’da bu akşam Trabzonlular buluşuyor adlı iki gece düzenlendi. Gecelerin birini Trabzon Dernekler Federasyonu diğerini ise Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün düzenledi. Dernekler federasyonunun gecesine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı açıklandı. Hasan Akgün’ün düzenlediği geceye ise muhtemelen İstanbul’un Trabzonlu Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katılacak. 
İstanbul’da yaşayan Trabzonluların partili partisiz büyük çoğunluğu büyükşehir belediye başkan adaylarından Ekrem İmamoğlu’na oy verecek. 
Dün İstanbul’dan arayan ve Trabzon ve Trabzonspor camiasının çok yakından tanıdığı bir isim, ‘İstanbul’da ibre İmamoğlu’ndan yana. İmamoğlu şu anda en az 5 puan önde. Fark daha da açılabilir’ dedi. 

Yüksel Çebi’nin seçim yorumu!

yuksel-soldaki-001.jpgAraklı ilçesinde hemen herkesin tanıdığı ve takdir ettiği esnaflardan biri tartışmasız Yüksel Çebi’dir. Yüksel Çebi’nin mobilya, halı mağazası hemen her siyasi görüşten insanların da uğrak yeridir. Çebi’nin mağazasının müdavimlerinden biri bu aralar AK Parti il başkan yardımcısı Hasan Dilekoğlu’dur. Yüksel Çebi’ye hemen her seçim öncesi arar ve ilçedeki havayı sorarız. Çebi’yi dün aradık ve ‘Araklı da ne olur, Recep Çebi mi yoksa Ümit Çebi mi kazanır? Sürpriz olarak Hasan Suiçmez sandıktan çıkar mı?’ dedik. 
Yüksel Çebi, ‘Eskiden mağazaya gelenler, sokakta caddede dolaşanlar, sohbette hangi partiye oy vereceklerini söylerdi. Şimdi bakıyorum da, millet sessiz. Esnaf siftahsız dükkan kapatıyor. Renk vermiyor. Buna rağmen sürpriz olacağını sanmıyorum’ dedi.

Mahşerin üç atlısı!

mahserin.jpgTrabzon’un yaşayan en eski fırıncılarından ve pidecilerinden biri olan Ertuğrul Albayrak, hemen her gün dostlarına ve arkadaşlarına, Meydan’daki baba yadigarı fırının üst katında peynirli ziyafeti verir. Ertuğrul Albayrak’ın dünkü misafirleri Dr. Yusuf Bahadır ve Fethi Topaloğlu idi. Bir dördüncü kişi de fotoğrafta görünmeyen Ülkü Özbayrak’dı.

**************

  Araklı deltasında Akdeniz usulü, çatıları Marsilya kiremitleriyle kaplı, protek mimarili güzel ve düzenli bir şehir kurulabilirdi, Çar Nikolay zamanında Rusların Araklı için çizdiği şehir planı elimizde olsaydı ve de Karadeniz’in ruhunu öldüren sağ iktidarların aculluğu olmasaydı. Şu haliyle Araklı hayalleri çalınmış kaotik bir beton kozmetiğine bulanmış sefil bir taşra kasabası. Her Anadolu kasabası gibi, dertli, bezgin ve neşesiz Araklı. Eski bir bakkaliyenin deposuna gelişigüzel dizilmiş boş bisküvi kutuları gibi donuk evler. Araklı vadisinden içeri dalınca ilk etapta insanın gözüne Karadere’nin huzursuzluğu çarpıyor. İnsanın düşüncesiyle vücut bulmuş modern bir kaostan tabiata doğru yaklaştıkça her şey otomatikman ıslah oluyor. Ve yarım yüzyıllık bir hayattan geriye kalan izler yavaş yavaş kendini okutturuyor. Tomurcuklanmaya başlamış kızılağaçlar, canlanan tabiatla kadifeye dönüşmüş yamaçlar, zamanların külüstürlüğü yıkık dökük yapılar, hanlar, köprüler, kapalı dükkânlar, arada bir derenin karşısında görünüp kaybolan eski yollar… Vadiye bakan tarlaların, bahçelerin diplerine örülmüş yorgun duvarlar. Mat görünümüyle insanı derin bir metafiziğin eşiğine fırlatıp atan granit kayalar. 
(Metin Kondel)

*************

Neden ince belli  çay bardağı?

neden-ince.jpgCam bardak, 1850’li yıllarda Avrupa’da başlayan Sanayi Devrimi sonrasında gelişen cam sanayi ile ortaya çıktı. Sapı, ayağı ve kulpu olan Avrupa formundaki çay bardaklarının bu yüzden maliyeti de yüksek oluyordu. Beykoz’da 1900’lu yıllarda kurulan cam fabrikasında ilk kez sapsız, ayaksız ve kulpsuz cam bardak üretildi. Ve bugünkü ‘ince belli’ çay bardağı formuna yakın bir bardak üretilmiş oldu.
Lale biçimini andıran bu yeni formdaki cam bardak aslında bir tasarımdan çok bilimsel bir arayışa yakındı. Çünkü Avrupa formundaki cam bardağı çok masraflıydı; ince belli formunda bir bardak çok daha ekonomik olurdu. Avrupa tipindeki cam bardaklardan çok uzak bir yapıda olan ince belli çay bardağı, yapı olarak hem eli hem de içi ısıtma görevi görmekteydi. Bardağın soğuk havalarda direkt avuç içinde, sıcak havalarda ise iki parmakla tutulması, ince bellinin bir tür ihtiyaca yönelik çalışma olduğunu göstermektedir. İnce belli çay bardağına ihtiyaca yönelik bir bardak denmesinin diğer bir sebebi de Türk kültüründe önemli bir yer tutan çayın bu millete verdiği hazdır. Çay, Türkler için oldukça önemli bir içecektir ve çaydan zevk almak önemlidir. Bu yüzden ince belli bardağın da,

çay içme zevkini her duyu için üst seviyede yaşanır hale getirmesi gereklidir.  
(Kaynak: caycek.com)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar