Erdem Sürmen’in telefonu!

SOSYAL MEDYADAN…

EVLİLİK PROGRAMLARI KALKIYOR MU?

RTÜK'ten Murat Ellialtı, "Artık evlilik programları olmayacak. Yayıncı kuruluşlar ile görüştük yeni dönemde evlilik programları başka formatta yayınlanacak" demiş.

Eski formatta, 70'lik dede, 20'lik gence talip oluyordu.

Yeni formatta ise, baldızın enişteye, görümcenin kayınçoya asılmasını bekliyorum.

"Başka format" dediği, başka ne olabilir ki? (Murat Aydın)

***

Takımı Ersun Yanal çalıştırsın, Yılmaz Vural sahaya çıkarsın (Alihan Ekinci)

***

3-5 cahil için, pireyi deve yapmayalım.

Eleştirilecek biri varsa o da Ersun beydir ki zaten bütün spor yazarları ayni kanaatte. Bir tek başkanımız farklı düşüncede. Demek ki aklı futbola o kadar eriyor.

Dün tüm takım elinden geleni yapmıştır ama sonuca Ersun bey razı olmuştur. Bu arkadaşa yönetim 3 gün TS müzesinde kalma cezası versin..! (Osman Necip Sevinç)

***

 

Üstteki fotoğraf ülkemizin şirin bir beldesinden, alttaki de Trabzon Fatih Parkından (Aşıklar parkı) (Teoman Yılmaz)

***

Zaman egoları aşma zamanıdır. Bu zamana kadar yapılan yanlışları tekrar etmenin gereği yoktur. Herkes herkesi sevmeye mecbur değildir ama saygı gereklidir.

Bu yazıyı niçin yazıyorum? Koray Aydın'ın beyanını esas alarak gelişi güzel yazılanlardan dolayı.

Benim düşüncem şudur: Koray Aydın yeni oluşuma gereklidir ve katılımını doğru buluyorum. Nasıl bir görev üslenir bilemem ama buna Meral Hanımın ve diğerlerinin karar vermesi daha doğru olmaz mı?

Herkesten ricam, durduk yere dereyi bulandırmayın.

Her şey yolunda, karamsarlığa gerek yok. (Temel Kahveci)

***

4.Ulusal Akçaabat Belediyesi Resim Çalıştayındayız (Ceyhan Murathanoğlu)

 

***************

Erdem Sürmen’in telefonu!

erdem-sürmen.jpg

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanlarından Erdem Sürmen aradı. Bayburt’tan Sürmene’ye devletin helikopteri ile seyahat etmediğini söyleyen Sürmen, ‘Beni çekemiyorlar. Sayın bakanımızla birlikte doğuya, güneydoğuya gidiyoruz. Buralarda askeri helikopterlere biniyoruz. O gün de sayın bakanımız Bayburt’tan Trabzon’a helikopter ile gelecekti. Helikopter önce kalktı keşif yaptı. Dağda sis olduğu için geri döndü. Bakanımız ise karayolu ile Trabzon’a geldi’ dedi.

Erdem Sürmen, çalışkan, koşan, koşuşturan bir kardeşimiz. Erdem’in çalışmaları görünen o ki, birilerini rahatsız etmiş! Erdem Sürmen’e başarılar diliyoruz.

Kostaki Konağı müze mi, Devlet dairesi mi?

Trabzon Ortahisar ilçesinin en görkemli tarihi binalarından biri Uzunsokak-Zeytinlik kavşağındaki Kostaki Konağı’dır. Dün, Konağın yakınındaki bir esnaf aradı ve ‘Bu bina müze mi yoksa devlet dairesi mi? Burası müze diye geçiyor. Kulübede ziyaret saatleri yazılı!  Ancak otoparkı ağzına kadar otomobil dolu! Bu otomobiller yoksa müzenin bekçilerinin mi?’ diye sordu.

Biz de Kostaki Konağı’nın Trabzon müzesi olduğunu biliyorduk. Birkaç yeri aradık. Müzede meğer Arkeoloji, Kültür ve Tabiat Varlıkları üst kurulu ve müze müdürlüğü varmış. Müzenin otoparkındaki otomobiller de meğer orada çalışanlarınmış!

Bu arada Kostaki’nin bahçesinde büyükçe bir bekçi konağı var. O kulübenin yerinde eskiden pastane vardı. Pastaneyi demek ki bekçi kulübesi yapmak için istimlak etmişler!

Bu nasıl iştir, bu nasıl anlayıştır!

Kundupoğlu Binasını kim kullanıyor?

Atapark’taki büyükşehir binasının kuzey doğusunda, Şenol Güneş caddesine yakın bir eski konak vardır. O caddeden geçenler batıya bakarsa o binayı görürler.

Sotka mahallesinden arayan vatandaş, binanın lojman olarak kullanıldığı söyledi. Vatandaşın tarihi binasını koruma altına almak ve müze olarak kullanmak için istimlak et, sonra lojman olarak kullan. Olacak iş değil!

kundupoğlu.jpgkundupoğlu1.jpg

O binanın istimlak edildiği ve onarıldığı günlerde ilginç bir olay yaşanmıştı. Binanın açılışı için Kültür ve turizm bakanlığı genel müdürü Trabzon’a gelir. Trabzon Turizm müdürü Volkan Canalioğlu’dur.

Genel müdür, Volkan Canalioğlu’na döner ve ‘Bir binanın restorasyonunu bitiremediniz’ diyerek fırça atar. Bu esnada Avni Akkan, genel müdürün kulağına, ’Sayın genel müdür, o fırça attığın il müdürü genel başkan yardımcımız ve devlet bakanımız Fahrettin Kurt’un teyzesinin oğludur dikkat et’ der. Genel müdür geri vitese alır ve ‘Volkan bey kardeşim bir an önce bitirelim ve turizme açalım’ der.  Genel müdür anında tornistan yapar ve Volkan beyi över.

Kundupoğlu binası 20 yıl önce istimlak edildi ancak o gün bugün turizme açılmadı. Bu gidişle açılacağı da yok. Bu arada, Fahrettin Kurt, bakanlığı döneminde Trabzon’a gerçekten çok önemli arazi ve binalar kazandırmıştı.  Şenol Güneş caddesinde sahilden Atapark’a kadar kale surlarına bitişik tüm binaları o istimlak ettirmişti. Kurt, ayrıca Ortahisar’da da çok sayıda binayı istimlak ettirdi bir çoğunu da belediyeye kazandırmıştı. Ayrıca Arsin’de Necmettin Erbakan’ın bilye fabrikası yapacağı 125 dönümlük  arsayı da  Trabzon Belediyesine veren Fahrettin Kurt’tur. Bu arsanın yarısını Atay Aktuğ, belediyenin borçları karşılığından TEK’e vermişti. TEK de daha sonra bu alanı KTÜ’ye devretmişti.  Fahrettin Kurt, Trabzon’a kazandırdıkları ile kaldı. Ne bir hatırlayan oldu ne de teşekkür eden!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar