Erdoğan Bayraktar ve vefasızlık!

Trabzon’da en fazla spor tesisi, kentsel dönüşüm ve çevre düzenleme işi, hastane vs. gibi yatırımlar Faruk Özak ve Erdoğan Bayraktar’ın bakanlıkları döneminde yapıldı. Özak döneminde, 2011 gençlik oyunları nedeniyle hemen her ilçeye bir iki spor tesisi yapıldı. Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ Başkanlığı ve bakanlığı döneminde ise Trabzon’a onca tesis yapıldı.

erdoğan-bayraktar.jpg
Ortahisar ilçesindeki Zağnos vadisi, bugün Trabzon’un en güzel mekanı ise ki, öyle Trabzonlular bu güzelliği Erdoğan Bayraktar’a borçludur.
Erdoğan Bayraktar, bakanlığı süresince Trabzon’da AKP teşkilatının en önemli ismi idi. Başı ağrıyan, sıkıntıya ve dara düşen soluğu Erdoğan Bayraktar’ın yanında alırdı.
Erdoğan Bayraktar, bugünlerde Moloz’daki dolgu alanındaki 7 bin 500 kişilik cami yapım işi ile ilgileniyor. 60-70 milyon liraya mal olması beklenen caminin temelleri atılmış. Bayraktar, çevre düzenlemesi ile birlikte Moloz’daki dolgu alanının bir yaşam merkezi olacağını söylüyor.
Siyasette, vekil veya etkili bir yerde isen, partililerin genelde ilgi odağı olursun. Siyaseti bırakıp kenara çekilirsen, dün yanında olanların büyük çoğunluğu senden uzaklaşır. İnsanlara ne kadar iyilik yaparsan yap, genelde kaçınılmaz son budur. İdeolojik eksende siyaset yapanlar bu konuda daha şanslıdırlar.
AKP Trabzon il kongresi nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon’a gelmişti. Salonda kongreye katılanlar anons edildi. Eyüp Aşık, Safiye Seymenoğlu’nun adları okunurken hatta kongreye katılan MHP’liler anons edilirken Erdoğan Bayraktar, ‘es’ geçildi. Anons yapan, kongreye kimin kimlerin katıldığını bilmez. İl Başkanı veya oradaki görevli, anonsçuya liste verir. Anansçu da elindeki listeyi okur. Erdoğan Bayraktar’ın kongreye katıldığı, bildirilmedi.
Erdoğan Bayraktar’ın adı az da olsa Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçiyor. Büyükşehir için milletvekili Muhammet Balta’nın da aday olacağı söyleniyor. Diğer yandan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mazhar Yıldırımhan ve daha birçok isim. Bayraktar ile Süleyman Soylu’nun arası, biraz ‘limoni’!
Erdoğan Bayraktar’ın adının kongrede anons edilmemesi ve Trabzon il teşkilatının eski bakana mesafeli durması hayli ilginç.
Bayraktar, İstanbul’da yaşaması ve işlerinin orada olmasına rağmen ve de tüm bu gelişmelere rağmen ‘Trabzon’a ne tür faydam olur’ hesabını yapıyor. 70’ine merdiven dayamış olan Erdoğan Bayraktar, hala üretmekten yana. Bayraktar, vefasızlığı hak etmiyor.

Çinliler Trabzon’dan etkilenmiş!

çinliler.jpg
Bahar aylarında, Ankara’daki elçilikler Anadolu turnesine çıkar. Güneyden kuzeye Anadolu’yu adım adım gezerler. Gittikleri yerlerde yerel yöneticileri ziyaret ederler.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin Anakara Büyükelçisi Yu Hongyang bir heyetle Trabzon’da idiler. Çin Büyükelçisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu ziyareti sonrası yaptığı açıklamada Trabzon’dan çok etkilendiğini söylemiş.
Büyükelçi, bu ifadeleri jest olarak mı söyledi yoksa gerçekten Trabzon’dan etkilendi mi bilemiyoruz. Büyükelçi, bize göre ya Trabzon’un çarpık yapılaşmasından ya da tarihi eserlerin bakımsızlığından etkilenmiştir.

Yalıncak’ın yolları ve DSİ!

yalincak-(1).jpg

Trabzon Ortahisar ilçesinin önemli mahallerinden biri olan Yalıncak’ın, Esentepe Mahallesi’ndeki ana yol bir süredir köstebek yuvası olmuş. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, Galyan’dan Yomra, Kaşüstü bölgesine su borusu döşetiyor. Boru, istimlak ödenmemesi için genelde ana ve tali yollardan geçiriliyor. DSİ doğru iş yapıyor. Ancak, doğru iş boru döşendikten sonra eğri oluyor.
Dün Yalıncak Mahallesi muhtarı Ömer Yurduseven aradı. ‘Çalmadığım kapı, müracaat etmediğim yer kalmadı’ diyen Yurduseven, ‘DSİ’nin müteahhidi yolu kazıdı, boruyu döşedi. Kazdığı hendeklerden çıkan toprağı yolun kenarına ortasına gelişigüzel bıraktı ve gitti. Mahallemizin yolu da çamur deryası, köstebek yuvası oldu’ dedi.
Yalıncak-Kavala güzergahındaki yol, Karayolları ağında. Kavalalı eski Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, bu yolu Karayolları ağına aldırmıştı. Yol, yanılmıyorsak; Yalıncak’tan Kavala’ya oradan Zafanos ve Değirmendere’ye ulaşacaktı. Yol; Karayolları ağında olsa bile yolu köstebek yuvası haline getiren DSİ Bölge Müdürlüğü, bu güzergahta yaptığı tahribatı gidermek zorundadır. DSİ’nin ‘Biz boruyu döşedik, işimiz bitti’ deme hakkı ve şansı yok. DSİ; Karayolları ile mi Büyükşehir Belediyesi ile mi, bu iki kurumdan biri ile irtibata geçip, yolu eski haline getirmek zorundadır.

Cevher’e forma!

cevher-e.jpg

Trabzon ve Karadeniz Bölgesinin en başarılı bürokratlarından biri olan Tapu Kadastro Bölge Müdürü Adnan Cevher, Akçaabat Derecik’lidir. Adnan Cevher’in dün sürpriz ziyaretçileri vardı. Derecikspor yöneticilerinden Bayram Turan, Hakan Turan, Bölge Müdürü Adnan Cevher, kulübe katkılarından ötürü forma hediye ettiler.

Selim’in ağır misafirleri

selim.jpg

Gazipaşa Caddesi’ndeki Selim Pastanesi’nin patronu Selim Akgün, müşteri hassasiyetini ön planda tutan bir isimdir. Trabzon’un en eski pastanesinin patronu olan Selim Akgün, ‘İmalatta kalite ve müşteri memnuniyetini rahmetli dedemden öğrendim’ diyor. Geçtiğimiz günlerde memleketi Trabzon’a gelen Ulusoy şirketler grubunun patronlarından Kemal Ulusoy, bir grup arkadaşı ile birlikte Selim Pastanesi’nde idi. Selim Pastanesi’nin menüsünde hafta sonları döner ve hafta içi de bazı günlerde etli kuru fasulye var. Ekip önce Selim Akgün’ün meşhur dönerinde yeri sonrada pastanenin önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

***************

İsimlerle varlıkların oluş şeklinde çok çelişkiler vardır bizde. Mesela, Şirinevler deriz karşımıza ucube evler çıkar. Bahçelievler deriz ama bahçesi olmayan evlerle karşılaşırız. Hele Cennet mahallesi... bir cehennemi andırmadığı kalmıştır.
Partilerimize gelince onlar da isimleriyle hep çelişik olmuştur. Adalet ve Kalkınma Partisi, durum malum, birileri taaa Ankara’dan İstanbul’a kadar adalet için yürüdü. Milliyetçi Hareket Partisi, Türkeş dönemi hariç milliyetçilik gören var mı? Cumhuriyet Halk Partisi, için ne cumhuriyet kaldı, ne de halk.
Gelelim İyi Partiye, inşallah diyoruz, kötü çıkmaz çünkü örneklerini verdiğim diğerlerindeki hallerden muaf olacak bir söylemine denk gelmedim. Son kararımı 1 Nisan’dan sonra vereceğim, dilerim yanılırım.
Son not: Bir partinin Türk Milletiyle ilgili bir söylemi yoksa benim için boştur. Ben Recep Tayyip düşmanı değilim, ondan kurtulmak için illa bir parti içinde olmam gerekmiyor. İnsan ve milleti içermeyen her söylem benim için dedikodudan ibarettir.
(Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar