Erdoğan Bayraktar’ı KUTLUYORUM!

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, yarısı camiye çevrilen Ayasofya Müzesi için, “Birileri müzeyi kapatıp bu eski kiliseyi 60-70 kişilik cami olarak ibadete açmış. Olacak şey değil”  şeklindeki açıklaması Trabzon kamuoyunda büyük destek gördü. 

erdogan-bayraktar.jpg

Bayraktar, Ayasofya Müzesinin yarısının camiye çevrilmesinin yanlış olduğunu belirterek şöyle demişti:
“Biz bu şehirde bacasız sanayi olan turizmi geliştirmek için mücadele ediyoruz. Her gün son derece kaliteli çoğu beş yıldızlı oteller açıyoruz. Turistin en fazla gezmek istediği Ayasofya Müzesini de tutup ibadete açıyoruz. Olacak şey değil. Ben TOKİ Başkanlığım döneminde müzenin etrafını istimlak ederek açtım. Dükkanlar ve mekanlar yaptım. Birileri müzeyi kapatıp bu eski kiliseyi 60-70 kişilik cami olarak ibadete açmış. Aynı kişiler Moloz mevkiinde çöplük üzerine kuracağımız 8 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı külliyeye karşı büyük bir mücadeleye girmişler’.
***
AKP’de bir dönemde belediye meclis üyeliği yapmış olan Trabzon’un tanınmış simalarından Uzunsokak esnafı Zafer Sarı, ‘Erdoğan Bayraktar’ı kutluyorum. Benim ve benim gibi düşünen Trabzonluların sesi olmuştur. Ayasofya Müzesinin yarısının camiye çevrilmesine Ak Parti’ye oy vermiş vatandaşların yüzde 90’ı karşı. Ne yazık ki, Trabzon siyasetinde etkin olan siyasal İslamcı azınlık kesim, Trabzon turizmine büyük katkısı olan bu müzemizin yarısını camiye çevirdi. AK Parti’de bu işe karşı çıkanlar da siyasi gelecekleri için sesini çıkarmadı. Dileğimiz ve beklentimiz, Ayasofya’nın müze olarak kalması ve yapılan yanlışlıktan dönülmesidir. Erdoğan Bayraktar, çok önemli bir konuyu gündeme taşıdı ve görüşünü aktardı. Trabzonlular adına eski bakanımıza ve milletvekilimize teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz’ dedi.

Fındıkta sorumlu Hükümettir!

findikta.jpg

İYİ Parti Trabzon milletvekili Hüseyin Örs, fındık fiyatının dibe vurmasının sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi. Fiskobirlik’in kapatılmasının yanlış olduğunu belirten Hüseyin Örs, ‘Fiskobirlik, bu ülkede fındık üreticisinin sigortasıydı. Fiskobirliğin kolunu kanadını kırdılar, alım yaptırmadılar. Depolarını, fabrikalarını, mallarını sattılar. Fiskobirliği ortadan kaldırdıktan sonra baktılar ki, üretici sahipsiz kaldı. Bu sefer TMO’yu devreye soktular. TMO da çare olmadı. Fındık fiyatının düşmesinin sorumlusu hükümettir. Sağda solda sorumlu aramasınlar’ dedi.
Bu arada AK Parti milletvekili Nurettin Canikli’nin İtalyan Ferrero firmasına yönelik, ‘Fındıkta söz sahibi olan biziz. Fındık fiyatını biz belirleriz. Siz kimsiniz de fındık fiyatını belirliyoruz’ şeklindeki sözlerini eleştiren Hüseyin Örs, ‘Sayın Canikli, atıp tutana kadar TMO’yu devreye soksun. TMO 15 liradan fındık alacak, desin’ dedi.

Ovit neden delindi?

KTÜ’den bir grup öğretim üyesi geçenlerde, Ovit tünelinden geçerek Erzurum İspir’e oradan da Artvin’e gitmişler. Ovit tünelinden, bayram günü olmasına rağmen bir günde en fazla 100-150 araç geçtiğini kaydeden öğretim üyelerinden biri, ‘Ovit tüneli, Ülkemizdeki yanlış yatırımlardan biri. Bu tünel için yüzmilyonlarca dolar para harcandı. Ovit tüneli adeta korku tüneli. Tünelin içinde yoğun gaz kokusu var. Havalandırma sistemi çalışmıyor. Işıklandırma yok. Allah göstermesin tünelde bir kaza olsa, çıkış yok. Erzurum’dan Trabzon’a ve Rize’ye gelecek olanlar ve sahilden Doğu Anadolu’ya gidecek olanlar Zigana ve Araklı yolunu kullanıyor. Ovit dağı neden delindi, orada 15 km.lik tünel neden yapıldı. Bunun mantıksal ve ekonomik olarak izahı yok’ dedi.

 
‘O yol sahile bağlanmalı’

AK Parti Trabzon milletvekili Salih Cora, ‘Toklu- Uğurlu yolunu mutlaka sahile bağlamalıyız’ dedi. 
Duble yol olarak yapımı devam eden Toklu- Uğurlu Yolundaki yapım çalışmaları devam ediyor. Önceki gün yolda incelemelerde bulunan Salih Cora, ‘Çok güzel bir yol oluyor. Bu yol ile birlikte yeni yerleşim alanları da ortaya çıkacak. Çevre bağlantı yolları yapılacak. Tanjant ve Kanuni yolu bağlantısı olan yol, Uğurlu ilköğretim okulunun orada bitiyor. Büyükşehir Belediyemiz, yolu buradan mutlaka 1 Nolu Beşirli sahiline bağlamak için güzergah belirlemeli’ diye konuştu.

o-yol-sahile.jpg

Erol Hoca’nın mesajı!

KTÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ana bilim dalı başkanı Prof. Dr. Erol Erduran’ın, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sosyal medyada paylaştığı mesajı beğeni rekoru kırdı. Hoca’nın mesajı şöyle; 
‘Zafer Bayramı kutlu olsun. Allah bir daha Türk Milletine İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin. Ne Mutlu Türküm Diyene, Ne Mutlu Damarlarında Akan Asil Kanın Gururunu Taşıyanlara, Ne Mutlu Kendini Türk Hissedene’.

erol-hoca.jpg

***************

Cumhuriyet'e "üst yapı devrimi", "gardrop devrimciliği" demek gafletinde bulunan, mesela Bülent Ecevit, Ahmet Taner Kışlalı ve bu günlerde ekranlarda sık sık boy gösteren emekli büyükelçi Uluç Özülker ve daha bir sürü güya "alt yapı devrimcisi" tarih özürlüsünü düzeltmek lazım. Cumhuriyet Hititlerden beri değişmemiş tekniklerle kendine yeterlilik ekonomisi içinde yaşayan bir köylülüğün ağır bastığı bir fakir ekonomi devraldı. 19’uncu yüzyıl sonlarında ve 20inci yüzyıl başlarında liman kentlerde ve demiryolu diye ne varsa bunun çevresinde ticaret, imalat ve piyasaya yönelik tarımla uğraşanların önemli bir kısmı Rum ve Ermeni idi. Onlar gitti "yalnız kaldık meyhanede".
1923-1929 arasındaki iktisadi gelişmeyi yok saymak tarih eşşekliğidir. Nacizane 1923-1950 arasını inceleyen bir kitabım var. Düzeltilmiş ve güncellenmiş altıncı edisyonunu İş Yayıncılık yayınladı. Orada anlatıldığı gibi 1923-1939 arasında yeni rejim kamu yatırımlarının GSYİH'ya oranını iki kat arttırdı. Atatürk ve arkadaşları demiryolu ve yol olmayan bir ortamda Kafkasları fethetmeye kalkmanın mal olduğu trajediyi, faciayı yaşamışlardı. Demiryollarına ağırlık verildi. Ellerinden geldiği kadar da köprü yaptılar, kara ulaşımına imkan sağlamak için. Aşağıda babamın ekmek parası kazanırken karşılaştığı Cumhuriyet köprülerinden iki örneğin fotoğrafı var.
Üstteki fotoğrafta babam solda, öteki iki kişi yolcuları. Aşağıdaki fotoğraftaki kişiler aynı mı karar veremedim. 
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar