Erdoğan etrafını buduyor!

Bugün köşemi iki yazarımıza tahsis ettim. Sinan Öztürk, Almanya’dan istifaları değerlendirdi. Ali Rıza Keskinalemdar ise, ‘Akçay’ın tahmini’ başlıklı yazıma tuttuğu notlarla ekleme yaptı.

Önce Öztürk’ün yazısı;

 

Erdoğan etrafını buduyor

Erdoğan Bayraktar da "komplocu" ve "dış mihrak" çıktı.

Ulusal basınla farkı olmayan Trabzon basınındaki "güce tapınan" Tayyip şakşakçıları siz hâlâ camide bira kutusunu arayın. Yollarla, AVM'lerle, camileştirilen Ayasofya'yla ve kulüp başkanınızla gurur duymaya devam edin. 
Dönek Ertuğrul Günay, son zamanlarda yaptığı açıklamalarla ısrarla CHP'ye mesaj gönderiyor aslında: Ben gelemiyorum siz beni transfer edin. "Hizmet"çiler ve MHP'lilerden sonra sıra sendedir Günay, sıranı bekle.
İstifa eden bakanlar; aradan geçen bir kaç günde temizleyebilecekleri kadarını temizlediler. Sakın ola biri çıkar da bak adamlar "namuslu çıktılar" demesin.
Tayyip Erdoğan, şu an etrafını buduyor, budadıkça da yangın kendisine sıçrıyor. Ama çember daralıyor. Kendisi de kurtulamayacak. En büyük arzum, bunların hesabının sorulmasıdır. Gezi'den bu yana şartlar CHP'ye çalışıyor. Son olaylar CHP'ye bin sene beklese bulamayacağı fırsatları sunuyor. Ama CHP "devlet" ten vazgeçemiyor. Kesinlikle devletle ve sistemle hesaplaşmayı göze alamıyor. Kesinlikle kendisiyle yüzleşmeyi göze alamıyor. Bu kafalarla, bu kadrolarla, bu yöneticilerle asla da alamaz. Kesinlikle alternatif değillerdir. 
Alternatif; çoğulcu, barışçı, demokratik, devletle ve sistemle hesaplaşmayı görev edinen, ezilen, hor görülen, yoksul kesimlerin sesi olabilen, devleti halkın hizmetine sokan, farklı inanç ve kültürleri birbirine alternatif görmeyen aksine eş düzeyde gören, askeri vesayeti ağzına almayan, geçmişin karanlıkta kalan bütün olayların hesabını soran; kısacası "erdemliliği, onuru, namusu" kendisine siyaset edinen yapı olacaktır.
Bitirmeden Ebru Gündeş'e de bir cümle:
Başında türban olsa Emine Erdoğan'ın ikizisin. Bu kadar...

Akçay’ın tahmini!

 

Sayın Kurt, "Akçay'ın Tahmini ve Köşe Yazarlığı" başlıklı yazınızı okudum.

Akçay'ın söz konusu açıklamayı yaptığı maç, Trabzonspor'un Elazığspor'u 4-0 yendiği maçtı. 

Bu maç sonunda Trabzonspor 17 puana yükselmişti ve Mustafa Reşit Akçay, şu açıklamaları yapmıştı: 

"10 maç geride kaldı. İlk yarıda 7 maç daha var. Zorluk derecesi yüksek olan maçlarımız da var. 22-25 arası bir puan almayı planlıyoruz. 23-24 de olabilir."

İlk 10 maçta Trabzonspor'un ortalama puanı 1.70 olmuştu. Bu dönemde içerideki puan ortalaması 2.70 iken, dış saha puan ortalaması 0.80 olmuştu.

Bu değerlerin extrapolasyonunun  ilk yarı sonunda 29-30 puana işaret etmesi normaldi.

Trabzonspor bu maçtan sonra içeride ve dışarıda üçer maç oynadı.

Bu maçlarda Trabzonspor'un başarımının ilk 10 maça göre düştüğü gözlendi. Akçay'ın 10. hafta sonunda yaptığı puan tahminine dudak bükerek bakmıştık ama Akçay çalıştırdığı takımı demek ki bizden daha iyi tanıyormuş ki, puan tavanını 25'e indirmiş...

Akçay'ın puan tavanını 22'ye çekmesi karamsarlığını ortaya koyarken, Antalyaspor maçının kazanılması halinde 27 puana ulaşılması halinde ise "başarılı" addedilecek olması, ilginç olacak doğrusu.

Ancak ne olursa olsun maçın berabere bitmesi halinde Akçay hedefi 12'den vurmuş olacak olmasına ama kaçan balık da büyük olacak! Yazınızı okuduğumda, daha önce aldığım notlar aklıma geldiğinden bir saptama yapmak istedim sadece.’ 

 

Konya DSİ Bölge

Müdürünün selamı!

 

Konya DSİ Bölge Müdürü Mustafa Uzun Trabzon’un eski adı İle olan Akçaköy’ündendir. Mustafa Uzun, Trabzon’da olup bitenleri sosyal medyada takip eder. Uzun, dün sabah saatlerinde aradı. Hal hatırdan sonra, ‘Hasan bey, geçenlerde vali Kadri bey ile ilgili yazdıklarınızı okudum. Sayın Konya valimize aktardım. Çok güldük. Sizden ricam, bu tür konularda yazmanızdır’ dedi. 

Değişik kaynaklardan okuduklarımı, notlarımı köşeme alıyorum. Bazı olayları farklı açıdan işliyorum. Farklı yorumluyorum. Kimi tarihçiler kızıyor. Kızmalarının nedeni de bazı olayları magazinleştirmemizmiş! Trabzon ile ilgili duyduklarımı, edindiğimiz bilgileri, belgeleri okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Bu arada DSİ Konya Bölge Müdürü Mustafa Uzun’un selamını da iletmiş olayım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.