Erdoğan sonrası AKP için yarış erken başladı!

30 Mart’ta yapılacak yerel seçim öncesi AKP’de yaşanması muhtemel olayların bir kısmını dün yazdım. AKP içinde bir başka mücadele daha var. O da Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra partiye hangi grubun, grupların hakim olacağı, partide kimlerin etkili olacağıdır.

Üç-dört gün önce Trabzon Havalimanında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile eski milletvekili Kemalettin Göktaş arasında basına da yansıyan bir tartışma yaşandı.  Bayraktar, Başbakanın ekibinden, Göktaş ise Abdullah Gül’e daha yakın.  Kemalettin Göktaş, Gül’ün Cumhurbaşkanlığından sonra partinin başına geçmesini isteyenlerden. Göktaş, AKP’deki geleceğini Gül’e endekslemiş durumda. AKP içerisinde çok sayıda eski ve mevcut milletvekili benzer bir durumda.

AKP’de diğer yandan bir başka ekip daha var. Numan Kurtulmuş’u genel başkanlığa getirmek isteyen ekip. Bu ekipte doğru-yanlış Asım Aykan, Şeref Malkoç gibi isimlerin olduğu söyleniyor. Bu ekipte ayrıca AKP’nin kuruluşunda dışarıda kalmış milli görüşçüler de var.

AKP’de yerel seçimden sonra parti içerisinde bir köşe kapma yarışı olacak. Bu yarışın bir tarafında da tarikat ve cemaate yakın gruplar yer alacak. Bu yarış, Cumhurbaşkanlığı seçimine ve muhtemelen seçim sonrasına kadar devam edecek.

Sonuç olarak AKP’de önümüzdeki bir- iki yıl içerisinde önemli değişiklikler olacak. Bu değişim partide ne tür bir etki yapar? Bu konuda şimdiden net bir şey söylemek doğru değil. Ancak, AKP’de bir sallantı olacağı kesin.

Hocaefendiyi ziyaret edecek mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ay sonu ABD’ye gidiyor. Kılıçdaroğlu ABD’de 4 gün kalacak, kongre üyeleri ve bazı gruplarla görüşecekmiş.

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç da birkaç gün önce ABD’ye gitmişti. Arınç’ın ABD’ye neden gittiği konusunda net bir açıklama yapılmadı. Kılıçdaroğlu’nun yerel seçim öncesi ABD’ye gitmesi farklı yorumlara neden oluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD’de Fethullah Gülen ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir soruya, ‘Programda öyle bir temas öngörüldüğüne dair herhangi bir unsur yok’ derken, ‘talep gelirse’ sorusuna da, ‘Onu sayın Fethullah Gülen Hoca’ya sormak lazım değil mi’ yanıtını vermiş.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD’de Hocaefendi ile yüzyüze görüşmese de Hoca efendinin vekili ile muhtemelen görüşecek.

Bu tür görüşme, CHP’nin oyunu artırır mı artırmaz mı, bilemiyorum. ABD’liler CHP’nin oyunun artacağını tahmin ediyorlar. Görüntü de o bu şekilde!

Asım Aykan’ın tepkisi!

AKP eski milletvekili ve Trabzon eski Belediye Başkanı Asım Aykan, Faruk Özak’ın Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olarak anketlerde yer almadığını söyledi. Özak’ın, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmadığını söyleyen Asım Aykan, ‘Bazı arkadaşlarımız sayın Özak’ı zoraki aday yapacaklar. Sayın Özak anketlerde yok. Anketlerde olmayan bir arkadaşımız için anketlerde birinci çıktı denilmesi yanlış’ dedi.

Asım Aykan, Trabzonluların büyük çoğunluğunun kendisinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmasına sıcak baktığını kaydederek, ‘Anketlerde nasıl sonuç çıktı net bilmiyorum. Ancak, Ankara’dan bana ulaştırılan haberlere göre anketlerde önde çıktığım söylendi. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday gösterilmem halinde görevden kaçmam’ dedi.

Bu arada, kamuoyu anketlerinde ilk iki sıra içerisinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta’nın Büyükşehir adaylığına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da yeşil ışık yaktığı kaydedildi.  Balta’nın aday olması için il başkanı Adnan Günnar ve il yönetiminin de yoğun temas içerisinde olduğu bildirildi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.