Erdoğan’dan sonra AKP ve erken seçim!

Aylar önce, Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra erken genel seçime gidilebileceğini yazmıştım. MHP Trabzon milletvekili Koray Aydın’da daha sonra AKP’nin baskın bir erken seçime gidebileceğini ifade etmişti.

AKP’de, Erdoğan’dan sonra kimin başbakanlığa ve genel başkanlığa geleceği uzun bir süredir tartışılıyor. AKP koalisyon partisinin, cemaat dışlandıktan sonra neredeyse tamamına yakınını kontrol altına alan milli görüş- tarikat eksenli kesim, genel başkanlıktan teşkilatlara kadar partinin yeniden dizayn edilmesi görüşünde ısrarlı.

Erdoğan Cumhurbaşkanı olduktan sonra, başbakanlığa Ali Babacan’ın, genel başkanlığa da Numan Kurtulmuş’un gelme ihtimalinin yüksek olduğunu yazmıştım. Ancak, başbakan Erdoğan ve partinin ana nüvesini oluşturan milli görüş ekibi, bu yapılanmaya sanki itiraz ediyor gibi. Mehmet Ali Şahin’i öne çıkarma girişimi var.

Başbakan’ın parti grubunda ve il başkanları toplantısında, partide genel başkanlık ve köşe kapma yarışının yaşandığını belirtti ve ‘ partinin başına Ahmet’in Mehmet’in gelmesi önemli değil, önemli olan dava’ demişti.

AKP’de önemli olan dava olduğuna göre, başbakanlığa da genel başkanlığa da davaya sadık bir isim gelecek. Erdoğan’ın bu söyleminden sonra sanki Babacan’ın şansı azaldı gibi.

Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra  yapılacak bir erken seçime atanan bir genel başkan ve başbakan ile gidilecek. Muhtemelen genel seçimden sonra da AKP olağanüstü kongreye gidecek. Olağanüstü kongrede de parti Numan Kurtulmuş’a teslim edilecek. Bunun ilk belirtisi Ankara il başkanlığına Şeref Malkoç’un atanmasıdır.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve partideki yeniden milli mücadeleci ekibe rağmen Numan Kurtulmuş’un Has Parti’de yardımcılığını yaptığı Şeref Malkoç’un getirilmesi başkentin kontrol altına alınması anlamı taşır.

Numan Kurtulmuş için İstanbul’da bir sıkıntı yok. Ankara’da Malkoç ile kontrol altına alındığında Kurtulmuş, rakipsiz genel başkandır. Partinin MKYK’sı da istenilen şekilde oluşur. Başbakan’ın bazı partilere yaptığı ziyarette Numan Kurtulmuş’un yanında yer alması da bunun bir göstergesidir.

***

Erdoğan aday olmasa veya büyük bir sürpriz olur da kaybederse ne olur? Ne olacağını şimdiden kestirmek çok zor! Ama, Erdoğan kaldığı yerden devam etme ihtimali fazla!

Biz yine Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığından sonra olabilecekler üzerine görüşümüzü açıklayalım.

Erdoğan, işi tam garantiye almak için açılım sürecinin bilmem kaçıncı faslında ayrılıkçıların oyunu almak için de bir şeyler vaat ediyor.

Erdoğan’dan sonra partinin başına ve başbakanlığa kim gelirse gelsin, AKP’de bir düşüş yaşanacaktır. Bu düşüş partinin iyice milli görüşe kayması ile birlikte daha da artabilir.

Görünen o ki; dışta ve içte sıkıntılı bir süreçten geçen Türkiye, önümüzdeki süreçte daha farklı ve daha sıkıntılı günler yaşayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.