Erdoğan’ın rakibi Akşener’dir!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin il merkezinin açılışı için Trabzon’da idi. Akşener açılış öncesi, parti binasının önü ve meydan parkı çevresindeki kalabalığa hitap etti.
TBMM’de grubu olmayan, yeni kurulmuş ve üstelik parası pulu olmayan, devlet imkanlarından mahrum bir partinin ve de genel başkanının bu denli ilgi göreceğini tahmin etmiyorduk. Alanda İYİ Partililerin de beklemediği bir kalabalık vardı. Hem de farklı partilerden ve Akşener’in her cümlesinden sonra alkışlayan bir kalabalık.
Bu gözlemlerimizi belki kimileri abartılı bulabilir!
Kim nasıl bir değerlendirme yaparsa yapsın, alandaki izlenim ve gözlemimiz bu şekilde.
Yaygın medyada zaman zaman anket sonuçları üzerine yorumlar yapılırken, yüzde 15 ila 20 arasında bir kararsız seçmenin olduğu söylenir. Türkiye’de şu anda gerçekten seçimlerde hangi partiye oy vereceğinin kararını vermiş, ancak bunu açıklamayan, kararsız olarak nitelendirilen yüzde 15-20’lik bir seçmen var.
Dün meydanda dolaşırken, geçmişte ANAP’a oy vermiş bir tanıdık, ‘Çocuklarımın ikisi de devlet memuru, buraya gelmeyi çok istediler. Onlar gelemediği gibi eşleri de korkudan gelemediler’ dedi. Yalnız devlette, belediyelerde çalışanlar değil, muhtarlar bile korkudan sinmişler.
Akşener’e gösterilen ilgi sanal değil, kesinlikle gerçek bir ilgiydi.
Bunu konuşması sonrasında da gördük.
Akşener, parti binasından ayrıldıktan sonra Uzunsokak’ta bir tur atacaktı.
Akşener’i adım adım takip eden Bahar Kurbay, ‘Ben böyle bir şey görmedim. Kadın iki adım atamıyor. Bir anda kadınlar tarafından etrafı sarılıyor. ‘Meral abla’ diyen boynuna sarılıyor. Korumalar çaresiz. Parti binasından Zorlu Grand Otele, neredeyse bir saatte gelebildi. Uzunsokak’a girseydi, kesin çıkamazdı’ dedi.
Akşener ile birlikte Koray Aydın ve partinin üst düzey yöneticilerinden bazı isimler de Trabzon’da idi. Koray Aydın, kalabalıktan ve ilgiden memnundu. Aydın, ‘1 Nisan’ da yapacağımız kongreden sonra bizi görün. Memleketin her köşesini tekrar adım adım gezeceğiz. İYİ Parti’yi millet sahiplendi. Bunu Trabzon’da olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında görüyoruz ve yaşıyoruz’ dedi.
Meral Akşener başkanlığındaki İYİ Parti bu hızla giderse, tökezlenmese veya engellenmezse AK Parti’nin ve Erdoğan’ın ciddi rakibidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar