Eren'e tam destek

Eren'e tam destek

Trabzon Sivil Toplum Kuruluşları çimento fabrikasının şehir dışına taşınması konusunda kamuoyunda yer alan tartışmalar konusunda ortak bir açıklama yaparak, TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren’e destek verdiler. STK’ların her zaman sanayici

HAKSIZ SUÇLAMALAR

Trabzon STK’larından DKİB, TTB, TMMOB ve KASİYAD Başkanları ortak bir açıklama yaparak, Trabzon Çimento fabrikasının şehir dışına taşınması konusunda satış şartnamesinde bu yönde bir hüküm olmasından dolayı basında ve kamuoyunda yaşanan tartışmalardan Trabzonlu işadamları ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri olarak üzüntü duyduklarını dile getirdiler. DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, TTB Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Arslantürk, TMMOB Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yılmaz Odabaş ve KASİYAD Başkanı Temel Korkmaz’ın imzalarıyla yayınlanan açıklamada “Bu tartışmalar kapsamında, son günlerde kamuoyuna yansıyan, bu konuda birlikte hareket ettiğimiz bir Sivil Toplum Örgütünü ve Başkanını hedef alan suçlamaları haksız buluyoruz” ifadesine yer verildi.

 

YATIRIMLARA DESTEK

Açıklamada şunlara yer verildi: “Bizler hiçbir zaman Trabzon'da yerel olmayan işletmelerin ilin sanayileşmesinde ve kalkınmasında yatırımlardan pay almasına karşı olmadık ve olmayız. Ve tabi ki istihdamı sağlayan bu açılımlar bizim için memnuniyet vericidir ve İlimize yapılacak yatırımlar her zaman bizler tarafından desteklenecektir. Ancak çimento fabrikalarının çevreye vermiş olduğu zararlı etkilerden dolayı ve Trabzon Çömlekçi ve Değirmendere mevkiinin çok uzun yıllar önceden belirlenmiş kalkınma ve yeniden yapılandırma planlarına göre, bu bölgenin turizm, tanıtım ve alışveriş mekanı olarak yeniden rehabilite edileceği bilinmektedir, Bu durum dikkate alınarak, Çimento Fabrikasının Aşkale Çimento Fabrikasına satılmadan çok daha önce, şehrin dışına taşınması ve bu durumunda özelleştirme aşamasında şartnamelere konulması yönünde, STK'lar olarak Ankara nezdinde yoğun girişimlerimiz olmuştur.”

 

BİLEREK ALDILAR

‘Çimento fabrikasının şehir dışına taşınması konusundaki düşünce 10 yıldır devam eden çalışmalarımızın bir devamıdır’ ifadesine yer verilen açıklama şöyle devam etti: “Çimento fabrikasını alan firma da bu konuyu bilerek söz konusu tesisi almıştır. Trabzon'un mevcut planlamasına bakıldığında çömlekçi Bölgesinin rehabilite edilerek şehrin imajına yakışır bir kimliğe büründürülmesi İlin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yapıldığı takdirde elbette ki çimento fabrikasının bulunduğu arazi daha da değerlenerek, faydası yine fabrika sahiplerine olacaktır. Bu nedenle, bizler Trabzon'daki STK'lar olarak yatırımlara karşı olmadığımızı bir kez daha vurguluyoruz. Amacımız; ilimizin daha çok yatırım alması konusunda çaba sarf etmek ve ilimizi hızlı küreselleşme olgusunun yaşandığı günümüz Dünyası dinamiklerine göre hazırlayarak Bölgenin çekim merkezi haline getirmektir.”


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.