Ergenekon!

Ergenekon!

Ergenekon destanı, Göktürkler'in türeyişini anlatan bir Türk destanıdır. Genel olarak, düşman tarafından hile ile yenilgiye uğratılan Türklerin, Ergenekon Ovası'nda yeniden türeyip tekrar eski yurtlarına dönerek düşmanlarıyla çarpışmalarını anlatır.

Türk illerinde Türk oku ötmeyen, Türk kolu yetmeyen, Türk'e boyun eğmeyen bir yer yoktu. Bu durum yabancı kavimleri kıskandırıyordu. Yabancı kavimler birleştiler, Türklerin üzerine yürüdüler. Bunun üzerine Türkler çadırlarını, sürülerini bir araya topladılar; çevresine hendek kazıp beklediler. Düşman gelince vuruşma da başladı. On gün savaştılar. Sonuçta Türkler üstün geldi.

Bu yenilgileri üzerine düşman kavimlerin hanları, beğleri av yerinde toplanıp konuştular. Dediler ki: "Türklere hile yapmazsak halimiz yaman olur"

Tan ağaranda, baskına uğramış gibi, ağırlıklarını bırakıp kaçtılar. Türkler, "Bunların gücü tükendi, kaçıyorlar" deyip artlarına düştüler. Düşman, Türkler'i görünce birden döndü. Vuruşma başladı. Türkler yenildi. Düşman, Türkleri öldüre öldüre çadırlarına geldi. Çadırlarını, mallarını öyle bir yağmaladılar ki tek kara kıl çadır bile kalmadı. Büyüklerin hepsini kılıçtan geçirdiler, küçükleri tutsak ettiler.

O çağda Türkler'in başında İl Kagan vardı. İl Kagan'ın da birçok oğlu vardı. Ancak, bu savaşta biri dışında tüm çocukları öldü. Kayı (Kayan) adlı bu oğlunu o yıl evlendirmişti. İl Kagan'ın bir de Tokuz Oguz (Dokuz Oğuz) adlı bir yeğeni vardı; o da sağ kalmıştı. Kayı ile Tokuz Oguz tutsak olmuşlardı. On gün sonra ikisi de karılarını aldılar, atlarına atlayarak kaçtılar. Türk yurduna döndüler. Burada düşmandan kaçıp gelen develer, atlar, öküzler, koyunlar buldular. Oturup düşündüler: "Dörtbir yan düşman dolu. Dağların içinde kişi yolu düşmez bir yer izleyip yurt tutalım, oturalım." Sürülerini alıp dağa doğru göç ettiler.

Geldikleri yoldan başka yolu olmayan bir yere vardılar. Bu tek yol da öylesine sarp bir yoldu ki deve olsun, at olsun güçlükle yürürdü; ayağını yanlış yere bassa, yuvarlanıp paramparça olurdu.

Türkler'in vardıkları ülkede akarsular, kaynaklar, türlü bitkiler, yemişler, avlar vardı. Böyle bir yeri görünce, . Kışın hayvanlarının etini yediler, yazın sütünü içtiler. Derisini giydiler. Bu ülkeye Ergenekon dediler.

Zaman geçti, çağlar aktı; Kayı ile Tokuz Oguz'un birçok çocukları oldu. Kayı'nın çok çocuğu oldu, Tokuz Oguz'un daha az oldu. Kayı'dan olma çocuklara Kayat dediler. Tokuz'dan olma çocukların bir bölümüne Tokuzlar dediler, bir bölümüne de Türülken. Yıllar yılı bu iki yiğidin çocukları Ergenekon'da kaldılar; çoğaldılar, çoğaldılar, çoğaldılar. Aradan dört yüz yıl geçti.

Dört yüz yıl sonra kendileri ve süreleri o denli çoğaldı ki Ergenekon'a sığamaz oldular. Çare bulmak için kurultay topladılar. Dediler ki: "Atalarımızdan işittik; Ergenekon dışında geniş ülkeler, güzel yurtlar

varmış. Bizim yurdumuz da eskiden o yerlerde imiş. Dağların arasını araştırıp yol bulalım. Göçüp Ergenekon'dan çıkalım. Ergenekon dışında kim bize dost olursa biz de onunla dost olalım, kim bize düşman olursa biz de onunla düşman olalım.

Türkler, kurultayın bu kararı üzerine, Ergenekon'dan çıkmak için yol aradılar; bulamadılar. O zaman bir demirci dedi ki: "Bu dağda bir demir madeni var. Yalın kat demire benzer. Demirini eritsek, belki dağ bize geçit verir." Gidip demir madenini gördüler. Dağın geniş yerine bir kat odun, bir kat kömür dizdiler. Dağın altını, üstünü, yanını, yönünü odun-kömürle doldurdular. Yetmiş deriden yetmiş büyük körük yapıp, yetmiş yere koydular. Odun kömürü ateşleyip körüklediler. Tengri'nin yardımıyla demir dağ kızdı, eridi, akıverdi. Bir yüklü deve çıkacak denli yol oldu.

Sonra gök yeleli bir Bozkurt çıktı ortaya; nereden geldiği bilinmeyen. Bozkurt geldi, Türk'ün önünde dikildi, durdu. Herkes anladı ki yolu o gösterecek. Bozkurt yürüdü; ardından da Türk milleti. Ve Türkler, Bozkurt'un önderliğinde, o kutsal yılın, kutsal ayının, kutsal gününde Ergenekon'dan çıktılar.

Türkler o günü, o saati iyi bellediler. Bu kutsal gün, Türklerin bayramı oldu. Her yıl o gün büyük törenler yapılır. Bir parça demir ateşte kızdırılır. Bu demiri önce Türk kaganı kıskaçla tutup örse koyar, çekiçle döver. Sonra öteki Türk beğleri de aynı işi yaparak bayramı kutlarlar.

Ergenekon'dan çıktıklarında Türklerin kağanı, Kayı Han soyundan gelen Börteçine (Bozkurt) idi. Börteçine bütün illere elçiler gönderdi; Türkler'in Ergenekon'dan çıktıklarını bildirdi. Ta ki, eskisi gibi, bütün iller Türkler'in buyruğu altına girdi.

                                                                     ****

Günümüz Türkiye’sinde aylarca kamuoyunu meşgul eden ve son olarak dün sabah gözaltına alınan İlhan Selçuk, Kemal Alemdaroğlu ve Doğu Perinçek’i de içine alan Ergenekon soruşturması devam ederken aklıma ‘Ergenekon destanı’ geldi.

Google’ da Ergenekon yazdım, ekrana yukarıdaki bilgiler düştü.

‘Ergenekon; Türklerin özgürlüğünün, yeniden dirilişinin sembolü!

Böyle kutsal bir sembolün adının bu tür çete- mafya operasyonlarına verilmesi tesadüf mü yoksa bilinçli mi? Bilemiyorum.

Ergenekon ve Bozkurt!

Bozkurt; milletin önünde yürüdü, yol gösterdi ve Türk’ü Ergenekon’dan çıkardı.

Yüzlerce yıl sonra, bir başka mavi gözlü Bozkurt, yurdu işgal edilen milletin önüne düştü, düşmanları kovdu ve Cumhuriyeti kurdu.

Düşünmek ve aklımdan geçirmek istemiyorum, Ancak yine de içimde bir kuşku var.

Acaba diyorum; ülkemde olup bitenler Bozkurt’a ve onun devrimlerine karşı bir hareket mi?

Ne dersiniz?

 

Tahsis ve Belediye!

 

Dün sabah saatlerinde bir okurumuz aradı.

‘Belediye’nin resmi kurumlar dışında hiçbir kuruluşa yer tahsisi yapamayacağını yazmıştınız.

Fatih Devlet Hastanesi bitişiğinde, kirası cami derneği tarafından alınan işyerlerinin kiralarının belediye’ye yatırılması gerektiğini söylemiştiniz. Trabzon Belediyesi, Hızırbeyspor’a lokal verdi, içini döşedi. Erdoğdu’da bir başka derneğe de lokal verdi. Bunları neden eleştirmiyorsun’ dedi.

Yavuz Selim cami önündeki işyerleriyle, bir spor kulübüne, mahalle muhtarlığına veya mahalle derneğine yer tahsisi farklıdır diye düşünüyorum.

Ayrıca, Belediye’nin hayır kurumları, spor kulüpleri vs. gibi derneklere yardım yapmasını eleştirmiyorum.

Yavuz Selim Cami önündeki işyerlerinin kirasını belediyenin almasını ve bu kirayı, iki okul ile üç cami derneğine verilmesini önermiştik.

 

Atal ne iş yapar?

 

Süleyman Atal, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’na seçildikten sonra, birileri ‘Süleyman Atal orada ne iş yapacak. Trabzonspor’un hakkını nasıl koruyacak, Trabzonspor’un mu Fenerbahçe’nin mi hakkını koruyacak’ şeklinde eleştiri getirmişti.

Süleyman Atal’ın Futbol Federasyonunda hangi kulübün hakkını koruduğu, Barış Memiş olayında ortaya çıktı.

Bazı arkadaşlar, Atal’ın ne iş yaptığını herhalde öğrenmişlerdir.

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.