Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Ergenekon Gözünüze Girsin

 Vatana ihanet nedir?
Kendi ülkesi, devleti ve milletinin zararına çalışmak, bölücü ve yıkıcı faaliyetlerde bulunmaktır. 
Günümüzde ve ülkemizde kimin ne yaptığı tam belli olmadığından bunun da sınırlarını çizmek oldukça zor olmaktadır.
Ergenekon mağdurları, onlara kurulan kumpası gördükçe ısrarla "Bu vatana ihanet suçudur!" dedikçe hala kulaklarımda çınlar o sözler: "Bunun neresi vatana ihanet?" diye. Hükümetin anlı şanlı görevlileri televizyonlarda utanmadan konuşuyorlardı bu konuları.
İşte devletin önemli kademelerinde görev yapan anlı şanlı adamlar Ergenekon davasına toz kondurmamazlığı yüzünden ihanet içinde olan adamlar, ülkenin en gizli askeri sırlarını yabancı istihbarat örgütlerine satsalar bile başlarına bir şey gelmeyeceğinden kendi adları kadar emindiler.
Daha da ilginci hükümetin anlı şanlı adamları ve ülkeye ihanet içinde olan adamlar herkesi vatana ihanetten suçlarken bunu sevinçle karşılayan insanların yanında "Ülke bağırsaklarını temizliyor!" diyebilen hükümet sözcüsüne şahit oldu.
O yıllar Ergenekon davasını konuşmak için yandaş medyada sözde uzmanlar Ergenekon tutuklularını suçlamak için yarış halindeydiler. Bazen içimden o yıllarda Ergenekon'un haklılığını savunanları şimdi yaptıkları konuşmaları ve suçlamalarını dinletip "Bu söylediklerinizi cevaplayın!" demeyi çok isterdim.
Şimdi asıl konumuza gelelim. Ergenekon davasının on bir yıl sonra vatana ihanet için yapılacak girişimin hazırlığı olduğu anlaşıldı ve dava çöktü. Ancak bu olay bu kadar basit değil! Bakın bu uydurdukları Ergenekon davasında neler oldu?
Altmış bin hukuksuz telefon dinlendi. Üç bin kişi hakkında takip yapıldı. Beşyüz seksen sekiz seçkin kişi tutuklandı. Bin üç yüz altmış kişi ifade vermek zorunda bırakıldı. Yedi sanık ifade vermeden öldü. Yedi sanık kanser oldu. Şimdiye kadar hiç görülmemiş bir olay oldu ve Türkiye Cumhuriyetinin 26'ncı Genelkurmay Başkanı "terörist" diye tutuklandı!
Ailelerin ve yakınların uğradığı taciz ve suçlamalar karşısında çektikleri eziyeti saymıyorum bile!
Bu kadar olaylar olurken ne yazık ki Ergenekon mağdurları bunun vatana ihanet olduğunu hükümete anlatamadılar. Daha da ilginci bu ihanet içinde olanlar o zamanki hükümetten destek gördü. Televizyonlarda desteklerini ballandıra ballandıra anlatacak silahşörleri de yarattılar.
Bakın benim gözümde bir kahraman olan onurlu insan Yarbay Ali Tatar son mektubunda ne yazmış? Küçük bir alıntı yapacağım.
"İçim buruk! Bana bu oyunu oynayanlara ve sahip çıkmayanlara kırgınım. Yaşadıklarımı ikinci defa yaşamam mümkün değil. O deliğe bir daha dönmektense mezara girmeyi tercih ederim."
Şimdi ona oyun oynayanları anladık; amaçları vatana ihanetti. Ancak yetkisi olup da yardım etmeyenler ve Ergenekon'a inanıp onları suçlayan milyonlarca insan sizlerin içiniz de rahat mı? Şimdi Ergenekon'un uydurma olduğunu anladığınızda vicdani bir muhasebe yaptınız mı?
Yoksa suçlarken yaptığınız gibi şimdi de aldırış etmeyerek görmezlikten gelerek dün yaptığınız gibi onursuzca davranmaya devam mı ediyorsunuz?
Ha size bir şey daha aktarmak istiyorum! Rahmetli Ali Tatar "O deliğe bir daha dönmektense mezara girmeyi tercih ederim!" ifadesini sizin o sığ kafanız almaz! O nedenle ben sizin anlayacağınız dile çevireyim! "Vatana ihanet suçunu bir daha kaldıramam; onun için o deliğe dönmem!" anlamında kullanmıştır.
İşinize gelmeyen her şeye insanları suçlamak için "vatana ihanet" kelimesini olur olmaz yerde o kadar çok kullandınız ki bu nedenle Ali Tatar'ı anlayamazsınız! Anlamış olsaydınız Ali Tatar'ın yaptığını yapardınız!
Ergenekon olayında suçlayanlar ve inanan insanlar, bu olaydan hepinizin çıkarması gereken bir ders var eğer biraz vicdanınız ve onurunuz varsa!
Asla "Bana dokunmayan yılan bin yaşasın!" zihniyetinde olmayın! Zira o yılan bir gün mutlaka sizi de sokacaktır. Adaletsizliğe şahit olup göz yuman insanlar haysiyet ve onurlarını kaybetmeye mahkumdur. Bir şahsa karşı yapılan haksızlık, herkese karşı yapılmış bir tehdit demektir.
Ali Tatar gibi bu dava da ölenler, yıllarca hapis yatanlar, onların aile ve yakınları size haklarını helal etmeyecektir!
NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.