Ergenekon- Trabzon- Ati ve Ercüment Ovalı!

Ergenekon- Trabzon- Ati ve Ercüment Ovalı!

Ergenekon soruşturması kapsamında Trabzon’da KTÜ TIP Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ercüment Ovalı gözaltına alındı.

Ovalı dün gece İstanbul’a getirildi.

Ergenekon soruşturması ile ilgili onca yazı yazıldı, görüş belirtildi.

Ancak, bugüne kadar iddianame açıklanmadığı için hiç kimse detaylı bir bilgi sahibi olamadı.

İddianamenin bugünlerde açıklanacağı belirtiliyor.

Ercüment Ovalı’ya suç mu isnat edildi yoksa bilgisine mi başvurulacak bilmiyoruz.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı,  aslen Samsun’un Çarşambalı ilçesinden!

KTÜ TIP Fakültesi’ne yanılmıyorsam 1992 yılında girdi.

Yardımcı doçent, doçent derken Profesör oldu.

Ovalı, siyasi olarak sağ görüşlü, milliyetçi biri olarak tanınıyordu.

Ancak son yıllarda KTÜ’deki çoğu milliyetçiler Ovalı’dan uzaklaştılar.

KTÜ TIP Fakültesi kadrosunda olan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ATİ’nin direktörlüğüne atandı.

Ati, geçen yıl kök hücre üretimine başlamıştı.

Anadolu Ajansı, Ati’nin üretime başlaması nedeniyle geçen yıl abonelerine şu haberi geçmişti.

Ati Teknoloji, kök hücre üretimine başladı

Orta Doğu’da İsrail’den sonra ikinci, Türkiye’de ise tek bağışıklık tedavi merkezi olan Trabzon’daki Ati Teknoloji, kök hücre üretimine başladı.

 Ati Teknoloji Özel Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aralarında Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri vakıflarının da bulunduğu 53 ortaklı merkezin, yaklaşık 9 milyon YTL’ye mal olduğunu ve kasım ayı başında Sağlık Bakanlığından ruhsat aldığını hatırlattı.

Ovalı, Ati Teknoloji’nin, Orta Doğu’da İsrail’den sonra ikinci, Türkiye’de ise hücre tedavileri konusunda ruhsat alan tek kuruluş olduğunu belirterek, merkez laboratuarlarında, kemik iliği hücresi, yanık tedavisi için anti-aging hücre, kıkırdak doku, kanser aşısının da aralarında bulunduğu birçok çalışmanın yapılmaya başlandığını kaydetti.“SONUÇLAR UMDUĞUMUZDAN ÇOK DAHA İYİ”Hücre üretimlerinin iki basamaklı olduğunu, birinci basamağı tedavi amaçlı üretim, ikinci basamağı ise çalışma amaçlı üretimin oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Ovalı, “Tedavi amaçlı hücre üretimine başlandı. 6 Üniversitede ürünlerimiz kullanılmaya başlandı. Sonuçlar umduğumuzdan çok daha iyi” dedi.Ati Teknoloji’nin, direk hasta tedavi etmeyeceğini, bilim adamları ve doktorlar için kurulmuş bir AR-GE şirketi olduğunu vurgulayan Ovalı, doktorların talepleri doğrultusunda ihtiyaç duyulan hücreleri üreteceklerini söyledi.Prof. Dr. Ovalı, hücre ve gen tedavisiyle insanlara yeni bir silah sunulduğunu ifade ederek, “Bu zamana kadar hekimler, insanların tedavisinde ilaçları, cerrahi ya da bazı fiziksel yöntemleri kullanıyorlardı. Bizim sunduğumuz şey ise hastalıklı, problemli dokular için sağlıklı dokuları kullanmak. Bunun için çiçek hastalığı çok güzel bir örnektir. Çiçek hastalığı hücre ile tedavi edildi. Hücresel tedaviler doğru kullanılırsa, bilinen tedavilerden çok daha iyi” dedi.

“YURT DIŞINA GİDİLMESİNE GEREK KALMAYACAK”Portföylerinde kordon kanı bankacılığının da yer aldığını belirten Prof. Dr. Ercüment Ovalı, şunları ifade etti:“Bugüne kadar yapılan bankacılığın dışında halka açık bankacılık yapıyoruz. Yani buradaki amacımız, kök hücreye ihtiyacı olan ve bunu bulabilmek için yurt dışına giden insanların, hücrelerini bulabilecekleri bir banka yaratmak. Bunu şu ana kadar devlet bile başaramadı. Hedef sayıya 2 yıl içinde ulaşacağız. Türkiye’den 2 yıl içinde kemik iliği nakli için lazım olacak hücreleri aramak için kimse yurt dışına gitmeyecek. Bugün her kemik iliği için 25 bin Euro harcanıyor. Artık bu kadar para harcanmayacak.”Prof. Dr. Ovalı, bu çalışmaları para kazanmanın ötesinde bir amaçla yaptıklarını ifade ederek, amaçlarının sadece Türklerden oluşan bir dünya şirketi olmak olduğunu kaydetti’

Ati ve Prof. Dr. Ercüment Ovalı!

Ergenekon soruşturması ile Ovalı’nın ne tür bağlantısı var? Bunu bilmiyoruz. İddianame açıklandıktan sonra belki öğrenebiliriz.

Anadolu Ajansının geçen yıl abonelerine geçtiği bu haberi köşemize almamızın nedeni, insanları birazcık bilgilendirmek. Hepsi o kadar!

 

Forum’da sohbet ve Ömer Yıldız’ı öneri!

 

AKP Milletvekili Kemalettin Göktaş önceki gün Forum alışveriş merkezini gezmiş.

Kemalettin Göktaş, merkezde alışveriş yaptı mı yapmadı mı? Bilemiyoruz.

Bildiğimiz epey yorulduğu!

Göktaş, yorgunluk atmak için üst kattaki oturma mekanında bir süre dinlenmiş. Denizi seyretmiş. Partililerle, yakın dostlarıyla ve Özel Avrasya Üniversitesi patronu Ömer Yıldız ile bir süre sohbet etmiş.

Göktaş ile Yıldız’ın sohbetinin ana konusunun Avrasya Üniversitesi olduğunu tahmin ediyoruz.

Kemallettin Göktaş, partisinin il divan toplantısında Avrasya Üniversitesini gündeme getirmiş ve Halk Bankası’nın kredisini İstanbul’daki Aydın Üniversitesi’nin Trabzonlu sahibinin durdurduğunu iddia etmişti.

Göktaş’ın hedefindeki isim aslında Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak’mış!

Faruk Özak’ın, Avrasya Üniversitesi işine müdahil olacağını sanmıyoruz.

Göktaş, bu iş için Faruk Özak’ı suçluyorsa, bize göre yanlış yapıyor:

Görünen o ki; Ömer Yıldız, Fiskobirlik’in Çimenli deki tesislerini alamayacak.

Aslında Ömer Yıldız’ın Fiskobirlik tesisleri için ısrarcı olması da yanlış.

Trabzon İl Özel İdaresi, Çimenli’ deki eski Köy Hizmetleri arsasını ve binasını satılığa çıkardı.

Geçtiğimiz hafta ihale yaptı. Talipli çıkmadı.

Önümüzdeki günlerde büyük bir ihtimalle pazarlık usulü satış yapılacak.

Ömer Yıldız kardeşime bir öneri getiriyorum.

‘Sayın Ömer Yıldız, Trabzon İl Özel İdaresi’nin Çimenli’deki tesislerine talip ol. Özel İdarenin oradaki arazisi Fiskobirlik arazisinden daha büyük! Yanılmıyorsam 40 bin metrekare civarında. Üstelik arazinin bir bölümü deniz kenarında! Yarın, deniz doldurulur yeni alan kazanılır. Arazi büyütülür. Arazi üzerinde eğitim verilebilecek birkaç büyük bina da bulunuyor. Yani, her şey hazır! Fiskobirlik tesisleri 50 trilyon Özel İdarenin arazisi ve tesisleri 35 trilyon lira civarında. Pazarlıkla bu bedeli daha da aşağı çekebilirsin. Hatta, para bile vermeyebilirsin. Trabzon Özel İdaresi kime, kimlere arsa vermiyor ki! Şana’da yüzlerce dönümlük alanı Dünya Ticaret Merkezi’ne, alışveriş merkezi yapılması için birilerine vermedi mi? Trabzon İl Özel İdaresi, Çimenli’de satılığa çıkardığı mülkü bedelsiz rahatlıkla size verebilir. Ben sizin yerinizde olsam, bu işin peşini bırakmam. AKP milletvekilleri, Meclis üyeleri de size destek olur. Kuracağınız Üniversitenin yer sorununu da bu şekilde halletmiş olursunuz. Üniversiteyi daha sonra başkalarına mı devredersiniz, siz mi yürütürsünüz bilemem. Sonuçta, amacınıza ulaşır ve Trabzon’a bir Üniversite kazandırmış olursunuz. Benden söylemesi’.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.