ERGENİN KENDİNİ İFADE ŞEKLİ “ARGO”

Mitolojide Argo adlı gemiyi yapan Yunanlı Argos ustanın kullandığı kendine özgün dile Argo deniliyor. Bugün hâlâ Anadilin içinde ayrı bir dil olarak kullanılan argo daha çok mizah ve küfürlü kelimelerden oluşur. Aynı zamanda ergenlik çağındakilerin büyüdüklerini göstermek için de kullandıkları bir dildir. Sporda taraftarın içini döktüğü deşarj olduğu bir rahatlama dilidir. İnsanların kendi aralarında da şifreli konuşma dili olan argo bugün birçok alanda kullanılır durumdadır. Argoda şifre, mizah, küfür açık ve net olarak ifade edilir. Bazen de kısaltmalar devreye girer. 

Bu yazım daha çok anne ve babaları ilgilendiriyor. Sosyal paylaşım alanlarında sıkça rastladığımız 12-17 yaş arası çocuk ve gençlerin kendilerini ifade edebilmek için seçtikleri argo ve küfürlü sözler hiç gizlilik taşımaksızın net olarak kendini göstermektedir. Yeterli deneyim, olgunluk ve yeteneği olmayan bu ara dönemdekiler ergenlik ve gençlik arasında sıkışıp kalmıştır. Kendini gösterme ve ifade edebilme sanatını da biz anne ve babalara argoyla yaşatıyorlar. Beni en çok düşündüren ise; eskiden belirttiğim yaş grubundaki kızlar “adabı muaşeret” dersleri alırdı. Bugün ise erkek çocukları geride bırakacak kadar argo kültürüne hâkim ve serbestler. Zarafetin, nezaketin öldürüldüğü günümüzde değişik ve enteresan bir gençlik çıktı ortaya. Bu durum da ağırlaşan yaşam şartları ve annelerin de aile bütçesine katkı savaşı çocukların denetimini, ailelerin elinden mi aldı?

Sürekli birbirlerine hakaret eden ve bu hakaretlere gülen bir gençlik var ortada. Kullandıkları dilin kaba bir dil olmadığını ve kendi aralarında şifreli bir konuşma olduğunu savunan ergenler kendilerinin zeki olduklarını da iddia ediyorlar ve anne babayı da küçümsüyorlar. Yani ‘ti’ye alıyorlar. Böyle ailelere çok üzülüyorum. Bu tip çocuklara ise daha çok üzülüyorum.

Bu bence çok ciddi bir sorun peki müsebbip kim? Tabi ki oynadıkları playstation oyunları, TV Kanalları, sitcom diziler, bilgisayarlar, yeni çıkan ve baştan sona kadar argo yazılan kitaplar.  İlgisiz anne-babalar, sürekli bilgisayarın başında olan çocuğu denetlemeyen, yanına çağırmayan, beraber ve ortak hiçbir program yapmayan, çocuğunun yanında olmamasını özgürlük ve rahatlık olarak algılayan, ayrıca bilgisayarının başına yemek getiren anneler ve babalardır. Anne ve baba olma hakkının da tıpkı arabayı kullanma hakkının “ehliyet” olması gibi bir belge ve eğitimle olması gerekiyor bu günlerde.

Argo aslında, Kapitalist güçlerin “sözde” özgür, kendine güvenen ve kendine ifade edebilen gençlik formülü. Ama sadece gelişmeye çabalayan, bocalayan ülkeler, ya da 3. Dünya ülkeleri için bu formül. Kendi ülkelerinde tü-kaka. Çocuklar bu tür oyunlardan ve şiddet içeren kahramanlardan hep uzak tutuluyor hatta satışı hiçbir yerde yok…

Bir nevi Globalizmin aşamalarından olan tek dil, din, kültür, millet ve ulus anlayışı çocuklarımızın tek tip kulonlanmış gibi aynı dili konuşmasıyla kendini gösteriyor. Bu sorun çok büyük ve ciddi bir sorundur. Bugün söz geçiremediğimiz çocuklarımızı yarınlar bize nasıl gösterecek?

ABD’nin yenidünya düzeninin tehlike çanlarıdır bütün bu olanlar aslında. Peki bu çanlar kimin için çalıyor? Zorunlu işçiler yani robotların, çocukları için çalıyor. Aslında hepimiz için çalıyor. Hamingway’ın ”Çanlar kimin için çalıyor” kitabında anlatmak istediği kısaca “Kendi devrim ideallerinden uzaklaşan insanların dönüştüğü kişilik” değil midir?

5-7 yaş arası çocuklarımızın çizdiği resimler iç dünyalarının yansıması olarak algılanıyorsa ve bu resimlerde anne, baba, kardeş, ev, çiçek şekilleri ve renkleri onların iç dünyasının ipuçları ise bugün ergen dediğimiz dönemde konuştukları dil neyin yansımasıdır acaba?

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.