Ergin Aydın’ın açıklaması!

Ergin Aydın’ın açıklaması!

AKP Merkez ilçe Başkanı Ergin Aydın, Belediye Meclisi Bağımsız üyesi Mahmut Aksu’nun, istifasını istemediğini söyledi.

Aydın şöyle dedi;

‘Mahmut Aksu’nun görüşlerinin partimizi bağlamadığını, Aksu’nun bağımsız meclis üyesi olduğunu söyledim. Aksu’nun Meclis üyeliğinden istifa etmesi konusunda bir beyanım olmamıştır. Mahmut Aksu’nun Meclis üyeliğinden istifa edip etmemesi kendi tasarrufundadır. Ayrıca, Aksu yakın arkadaşımızdır’ dedi.

Belediye Meclis Bağımsız Üyesi Mahmut Aksu’da, Ergin Aydın’ın kendisi ile ilgili istifa edip etmeme konusunda görüş belirtmediğini kaydederek, ‘Ergin Aydın, böyle bir şey söylememiş. Söylenmemiş bir ifadeyi söylenmiş gibi gündeme getirmekle, beni hedef gösteriyorsun. Beni yıpratmaya çalışıyorsun’ şeklinde eleştiri getirdi.

Mahmut Aksu’ya, kendi ifadelerinde yanlışlık olup olmadığını sorduk.

-‘Benim söylediklerimi aynen yazdınız. Hatta, bana yazabilir miyim diye sordunuz. Bende yazabilirsin, dedim. Orada bir problem yok’

‘Problem, Ergin Aydın’ın söylediklerinde mi?’

-‘Evet, Ergin Aydın, benim için istifa etsin, dememiş’

‘Ergin ile telefonla görüştüm. O esnada yanında mıydınız?’

-‘Hayır. Ergin söylemedim, diyor’

Mahmut’a ve Ergin’e açıklamaları için teşekkür ediyoruz.

Ergin Aydın; Mahmut’un istifasını istemedim, diyorsa istememiştir.

Demek ki biz yanlış yazdık. Düzeltiyor ve özür diliyoruz.

Ergin Aydın’ın da mutlaka kendine göre bir hesabı vardır!

 

Koray Aydın’a görkemli karşılama!

 

Bayındırlık ve İskan eski Bakanlarından Koray Aydın, 17 kasım Cumartesi günü Trabzon’a geliyor.

Koray Aydın için, kendilerine ‘sivil insiyatif’ adını veren grup görkemli bir karşılama töreni hazırladı.

Yüce Divan’da beraat ettikten sonra, yeniden siyasete döneceğini açıklayan Koray Aydın’ın, Trabzon gezisi büyük önem taşıyor.

Trabzon’a karayolu ile gelecek olan Aydın, Cumartesi günü saat 15.00 sularında Trabzon- Giresun il sınırında karşılanacak.

Konvoy eşliğinde MHP İl binasına gelecek olan Aydın burada partililerle bir süre görüştükten sonra Faroz’daki Kadakal tesislerinde onuruna verilecek yemeğe katılacak.

Pazar günü akşam saat 20.00 de Trabzonlu gazetecilerle yemek yiyecek olan Aydın daha sonra uydudan yayın yapan bir TV’de canlı yayına katılacak.

Pazartesi günü, Trabzon’daki Sivil toplum Örgütlerini ziyaret edecek olan Aydın, akşam saat 18.00 de Ankara’ya dönecek.

 

Vali beyin açıklaması ve görüş belirtme!

 

‘Vali bey, neden görüş belirtmiyor’ başlıklı yazımıza, Valilik bir açıklama yaptı.

Valiliğin açıklaması, Kuzey Ekspres Gazetesi ile birlikte Trabzon’daki tüm yazılı ve görsel yayın organlarına bildirildi.

Önce Valiliğin açıklamasını yayınlayıp sonra bir kaç cümle ile görüşlerimizi aktaralım.

‘İlimizde günlük olarak yayın yapan bir gazetede ‘Vali Okutan ve Belediye’ başlıklı yorumda ‘Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın Belediye ve Belediye Başkanına karşı tutumu biraz soğuk gibi. Görüntü bu şekilde. Kentin sorunlarının çözümünde birbirlerine destek olmadıklarını hissediyoruz. Bunun en açık örneğini Uzun Sokak’ın trafiğe kapatılıp kapatılmaması konusunda ki tartışmalardan görüyoruz. Halkın yüzde 95’i bu yolun kesinlikle trafiğe kapatılmasını istiyor. Vali Nuri Okutan bu konuda henüz bir görüş belirtmedi. Herkesin mutabakata vardığı bir konuda Vali beyin görüş belirtmemesi düşündürücü. Vali beyin Trabzon’un geleceğini ilgilendiren konularda, belediyeyi yalnız bırakması gerçekten ilginç!” şeklindeki ifadeler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Valilik makamı görüş belirtme makamı değil, kanun yönetmelik ve mevzuatların uygulanmasının sağlanması ve denetlenmesi makamıdır. Vali de bu makamın başında olan ve devleti temsil eden bir şahsiyettir. Valilik ile belediye arasında kişisel bir sorun olmayacağı gibi herhangi bir resmi sorun da yaşanmamaktadır. Gazetecinin görüşleri sadece kendi yorumu olup, gerçeği yansıtmadığı gibi kamuoyunda da yanış yorumlara neden olmuştur.

Uzun Sokak’ın trafiğe kapatılıp kapatılmaması, ilgili mercilerin müracaatı üzerine Valinin veya yetki devri yaptığı Vali Yardımcısı Başkanlığı’nda ki İl Trafik Komisyonu’nun alacağı karara bağlıdır. Bu tür konular bu komisyonda görüşülür ve karara bağlanır. Bu konunun yetkili komisyonun dışında ve basında gündeme getirilmesinin ve görüş belirtilmesinin komisyon üyelerini psikolojik yönden etki ve baskı altına alacağı ve neticede sağlıklı ve tarafsız bir kararın alınmasını engelleyebilir olması hususu göz ardı edilemez.

Valilik makamının kişisel ve sanal tahminlere dayanan yorumlarla ve basın yayın aracılığıyla polemiklere çekilmesini anlamsız ve art niyetli bulmaktayız’

Sayın Vali bey; bizler bu memlekette yerel ve ulusal basında 30 yılı aşkın bir süredir, yazıp çiziyoruz, konuşuyoruz. Az da olsa mektep medrese de gördük. Kentimizde, ülkemizde ve dünyada olup bitenleri de az-buçuk takip ediyoruz. AB ülkelerinin neredeyse tamamını, Asya ülkelerinin bir kısmını gezdik gördük. Bu devlet bilgimizi ve görgümüzü arttırmak için bizi dünyanın bir ucuna gönderdi. Bu memleketin toprağını çiğniyor, suyunu içiyor, havasını teneffüs ediyor, partili- partisiz tüm insanları ile konuşuyor, dertleşiyoruz. Babamız değil, dedemizin dedesi de bu topraklar da doğdu büyüdü ve öldü. Biz, bu toprakların çocuklarıyız.

Bizim amacımız; bu topraklarda yaşayan insanların huzur, refah ve sağlıklı bir şekilde hayatlarını idame ettirmelerine katkı koymak, bu beldeyi yönetenlere fikir üretmek ve görüş bildirmektir. Uygulama icrada olanların insiyatifindedir.

Bunun dışında bizim, ne valiye ne belediye başkanına veya herhangi bir ilgili ve yetkiliye karşı ard niyetimiz olamaz, olmamıştır da.

Ancak, Trabzon’u ilgilendiren bir konuda yukarıda yazdığımız gerekçelerden ötürü; birinci derecede görüş belirtme hakkına sahip olduğumuzu düşünüyoruz.

Trabzon’un geleceğini ilgilendiren konularda, atama ile gelmiş devlet memurlarından daha fazla bu kentte yaşayanların görüşlerinin önemli olduğunu belirtiyoruz.

Halkın yüzde 95’inin onayını almış bir konunun, gündeme getirilmesini ve bu konuda halkın görüşünün yansıtılmasını ‘komisyon üyelerini psikolojik yönden etki ve baskı altına alacağı’ şeklinde değerlendiremezsiniz.

Sonuç olarak; vali beyin hassasiyetine teşekkür eder, daha güzel ve yaşanabilir bir Trabzon için siyaset üstü ortak akıldan yola çıkılmasını ve sorunların çözümünde herkesin katkı koymasını umut ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.