Erken seçim olabilir!

Cumhurbaşkanlığı seçimine bozulmamış iki ay kaldı. 10 Ağustos’ta yapılacak ilk turda bir aday yüzde 50’yi aşarsa 17 Ağustos’ta ikinci tur yapılmayabilir.

Şu anda görünen o ki, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk aday. Erdoğan, aday olmayacaksa işaret edeceği isim AKP’nin adayı olacak. İkinci aday kim olabilir?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti olarak bir adayda ısrar etmeyeceklerini, CHP ve diğer muhalefet partileri ile görüşeceklerini ve ortak aday çıkarabileceklerini söyledi.

Bahçeli, çatı aday olarak belirttiği ismin "milliyetçi, muhafazakâr, demokrat ve cumhuriyete bağlı"  biri olacağını söyledi. MHP lideri henüz isim telaffuz etmedi.

Cumhurbaşkanlığına öyle herkes aday olamıyor. Aday olmak için en az 20 milletvekilinin teklifi gerekiyor. İktidar veya muhalefet partilerinde, liderlere ve parti yönetimlerine rağmen milletvekillerinin aday gösterme ihtimali yok.

HDP haricinde Muhalefet partileri muhtemelen ortak bir aday üzerinde birleşecekler.

Bu isim kim olabilir? Gazete ve sosyal medyada henüz isimleri gündeme gelmeyen mesela Mesut Yılmaz, Tansu Çiller de aday gösterilebilir, Ertuğrul Günay da. Veya iki partide şu anda siyaset yapan veya siyaseti bırakmışlardan biri, hatta siyasete hiç girmemiş isimler de olabilir.

Cumhurbaşkanlığı seçimini 100 metre koşusu olarak kabul edersek, AKP’nin adayı 40. Metreden yarışa başlarken muhalefetin ortak adayı 30. Metreden yarışa başlayacaktır.

Neden derseniz?

İktidarın adayı ki bu isim başbakan Erdoğan olacak gibi. Erdoğan, bugüne kadar girdiği seçimlerde aldığı oyun ortalaması ile yarışa başlayacaktır. Bu da yüzde 40’a tekabül ediyor. Bu oran daha yukarıda da gösterilebilir. Ancak, Erdoğan’ın Başbakanlıkta ve partinin başında kalmasını isteyenler ile dün Erdoğan’a farklı nedenlerle oy verenler yarın vermeyebilir. O nedenle ortalamayı yüzde 40 aldım.

Muhalefetin yerel seçimde aldığı oy her ne kadar AKP’nin aldığı oy kadar olsa da, elma ile armudun toplanması hikayesi gibi CHP ve MHP’nin oy toplamı matematiksel bir toplam olmayabilir. O nedenle muhalefeti 30 olarak gösterdim. Yarın bakarsınız iki parti fire vermez, o zaman yarışa girenlerin puanı eşit olur. HDP ilk turda kendi adayını destekleyecek. İkinci turda ise HDP’nin AKP adayını destekleyeceği söyleniyor. Ve muhtemelen de destekleyecektir. O zaman AKP adayı daha da avantajlı olacak. Gerçi, kimileri HDP’nin AKP adayını desteklemesinin ters etti yaratacağını söylüyor. Ben aynı görüşte değilim.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde yarış olabilmesi; MHP ve CHP’nin göstereceği çatı adayına bağlı.

***

Ankara kulislerinde Cumhurbaşkanlığı seçiminden kısa bir süre sonra erken seçime gidileceği söyleniyor. 

Erken seçime gidilirse, ne zaman olur? Kimileri Kasım’da diyor kimileri Mart’ta.

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiğinde, Başbakanlığa Ali Babacan, Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu’ndan birinin gelme ihtimali yüksek.

Derin AKP, Erdoğan’dan sonra partinin başına Numan Kurtulmuş’un gelmesini istiyor. Partinin daha ılımlı kesimi ise Ali Babacan veya Ahmet Davutoğlu’ndan yana.

Başbakan Erdoğan’ın hedefi başkanlık veya yarı başkanlık sistemi! Erdoğan, bu hedefe ancak genel seçimden sonra ulaşabilir. O nedenle Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 50’nin epey üzerinde kazanırsa, hükümet erken seçime gider. Erken seçime gitme partide o kısa süre içerisinde yaşanması muhtemel kaosu da öteler.

Bu arada bir de piyasaların durumu var. Seçim sonrası piyasalar iyi değil. Esnafından tüccarına, fabrikatörüne kadar toplumun büyük bir kesimi şikayetçi. Devlete özel sektöre iş yapan parasını alamıyor. Piyasa oldukça daraldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra piyasaların durumunun ne olacağı da belirsiz! Erken seçime gidileceği söylentisinin bir nedeni de bu olabilir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.