Ersun Yanal’ın sözleşmesi ve TFF Tahkim Kurulu’nun kararı!

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, birkaç gün önce Trabzonspor’un eski teknik direktör Ersun Yanal’a 10 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildiğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu’nda, oyuncular ile kulüpler ve kulüp yöneticileri arasındaki davalar, hukuk kurulu olan Tahkim Kuruluna gidiyor.            

TC anayasasının 59.maddesi "Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim kurulu kararları kesin olup bu kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz." deniliyor.  Sporda bir başka tahkim kurulu da, Spor Genel Müdürlüğü tahkim kuruludur.  

TFF’ye bağlı bu tahkim kurulları bir yerde Yargıtay, hatta Yargıtay Genel Kurulu gibi. Tahkim Kurulunun verdiği karar bağlayıcı.           

Davalar tahkim kurulundan önce, uyuşmazlık çözüm, disiplin gibi kurullara gidiyor.

Uyuşmazlık Çözüm Kurulu; Futbol menajerleri ile futbolcular, profesyonel teknik adamlar, arasında sözleşmeden doğan futbolla ilgili tüm uyuşmazlıkları, taraflarının başvurusu üzerine münhasıran görevli ve yetkili olarak inceler ve karara bağlar.  Uyuşmazlık Çözüm Kurulu kararlarına, karar tebliğinden itibaren 7 (yedi) gün içinde, üst hukuk kurulu olan TFF Tahkim Kurulu'na itiraz edilebilmektedir.

 Tahkim Kurulu; bağımsız ve tarafsız bir kurul olarak tarif edilir. Ancak, bu kurulu oluşturanların tamamı genelde TFF yönetimi tarafından atanır. Bu kurulun oluşturulmasında İstanbul’un üç kulübünün etkili olduğu söylenir.

Ve bu kuruldan ne hikmetse bugüne kadar Trabzonspor’un lehine bir karar çıkmadı. Bu kurul, hep futbolcuları, antrenörleri, menajerleri haklı buldu.

Ersun Yanal örneği!

Trabzonspor’un futbolcu ve menajerler karşısında kaybettiği davaları (ki birçoğu tartışmalıdır) bir kenara bırakalım ve Ersun Yanal’ın kazandığı davaya bakalım.

Trabzonspor eski yönetimi, Ersun Yanal ile bir sözleşme imzalar. Sözleşmenin 6. Maddesi KISTELYEVM olarak adlandırılan, sözleşme imzalayan; görevi bıraktığında veya sözleşme feshedildiğinde çalıştığı günlerin ücretini alır şeklinde…

Ersun Yanal, 12 Ekim’de Trabzonspor’dan ayrılır. Yanal, Trabzonspor başkanı ve yönetiminin iddiasına göre, ‘Beni kovmayın. Kamuoyunun önüne atmayın. Çok zor durumda kalırım’ der. Yine yönetimin iddiasına göre karşılıklı anlaşma sağlanır ve Yanal’a çalıştığı günlerin bedeli olarak 400 bin dolar önerilir. Yanal rakamı yüksek tutar. Anlaşma sağlanamaz. Bir süre sonra Ersun Yanal, TFF uyuşmazlık ve ardından tahkim kuruluna başvurur. Tahkim kurulu Trabzonspor’un savunmasını yetersiz bulur ve Ersun Yanal’a 10 milyon lira ödenmesine karar verir. 

Sözleşmenin 6. Maddesi açık ve net. Bu maddeye göre ‘çalıştığı günlerin ücretini alır’ deniyor. Burada, ya Trabzonspor yönetimi doğru dürüst savunma yapamadı veya olayda bir başka bit yeniği var.

Ersun Yanal’ın, Trabzonspor eski başkan ve yöneticileri ile yaptığı telefon görüşmeleri ve konuşmalarının şahitleri var.  Özer Hurmacı, bir iki şahitle Trabzonspor’dan milyonlarca liralık tazminat alıyor, Trabzonspor yönetimi üstelik sözleşmenin 6. Maddesine göre Ersun Yanal’a 10 milyon ödemeye mahkum ediliyor.

Trabzonspor’un tahkimde kaybettiği Yanal davası ve diğer davalar gerçekten ilginç.

Trabzonspor kulübünün, tahkimde kaybettiği davaları Anayasa Mahkemesine taşıma hakkı var mı yok mu bilmiyorum. Hukukçu değilim ama bana göre taşıma hakkı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Trabzonspor hak ihlaline uğruyor.

Hasan Kurt

***

Eğitim bu olunca sıfır çeken çok olur!!!

Okullara müdür atamaları yapıldı. Dayısı olan işini gördü. Kendi branşında 11 soruyu bile yapamayanlar müdür olmaya devam ediyor.

Ayşe Kırali Ortaokuluna Araklı’dan bir müdür atandı. Nusret Dilaver’in pabucu dama atıldı. Onca emeği çöpe gitti. Kendi adamını hak ettiği halde taşımayanlar yok olmaya mahkumdur.

Kırali ailesinin diğer okulu Hasan Tahsin’e de bayan müdür atandı. Rehber öğretmeni bayan eşinin okuluna müdür atandı. Şu Allah’ın işine bak ne şans!! Geçici müdür olan eşi rahatsız olmasın diye istifa yolda!! Dedikodular şimdiden ayyuka çıktı. Bayan istifa edip yerine eşi geçecek. Tencere yuvarlanıp kapağını bulmuş.

Sonuç; öğretmenler sıfır çekmiş. Öğrenciler sıfır çekmiş. Kafa bu olunca biz daha çok sıfır çekeriz.

Sen üzülme Nusret Dilaver hoca, insanın asaleti yoksa Allah’ın adaleti vardır. (Cevat Kol)

***

Dünden beri asgari ücretlilerin mecburi bireysel emeklilik kesintileriyle uğraşıyoruz. Kişi başına 61 TL kesinti yapılıyor. Cayma hakları var ama 2 ay sonra!

Büyük bir kısmı yabancı sermayeli sigorta şirketleri kazansın diye milyonlarca asgari ücretliye atılan kazık! Kereviz var yer misiniz? (Hasan Saka)

***

CHP'de ki iç savaş bir yana Rahmi Turan, Nazlı Hanımı yazmış. Geç ama güzel bir yazı, inşallah bugün Nazlı Ilıcak adını duyunca sağır numarası yapan diğerleri de yazarda artık bu intikam cezası bir son bulur.

Ömrü darbe karşıtlığı ile geçen darbelerden en çok çeken gazetecilerden biri olan Nazlı Ilıcak'ın terörist ve darbeci ilan edilmesi kadar daha anlamsız bir suç uydurulamazdı, ama biz kendimiz gibi düşünmeyeni en ağır hakareti ve benzetmeleri yapan sonrada vicdanlı numarası yapan bir millet olduğumuz için bu tutuklanmaya karşı çıkmadığımız gibi karşı çıkanı da FETÖ'cü ilan ettik.

Bilerek ya da bilmeyerek nefret ettikleri Nazlı Ilıcak'ı tarihe Tercüman'da ki o başarılı gazeteciliği ve yazarlığı değil, bu ceza geçirdi.  Üstelik te Nazlı Ilıcak'ın kariyerinde, utanç yılları olan AKP & FETÖ yıllarını da unutturdu bu intikam cezası! (Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar