Esas faşist yaklaşım Karayollarındadır!

Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Cumhuriyet Caddesi girişi ile Çömlekçi arasında yapılması planlan 3. Tünel’e olumlu yaklaşan da var karşı çıkan da… 3. Tünel’e Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç gibi, CHP Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Turgay Şahin de karşı çıkıyordu. Tünelin yapılmasına destek verenlerden biri de İçişleri Bakanı danışmanlarından belediye eski başkan adaylarından Mazhar Yıldırımhan’dı.

Şahin, sosyal medyada Yıldırımhan’ı eleştirdi. Yıldırımhan da Şahin’in söylemlerini, ‘Mesleki faşist bir yaklaşım’ olarak değerlendirdi.

İkili arasındaki tartışmaya, Trabzon Belediyesi eski başkanlarından Orhan Karakullukçu’nun başkan vekili, inşaat yüksek mühendisi Hasan Cömert de katıldı. Cömert, ‘Esas faşist yaklaşım Karayollarındadır’ dedi.

Hasan Cömert şunları söyledi;

‘Mazhar bey, “Tugay beyin yaklaşımı mesleki faşizmdir” diyor  ve ekliyor “Trabzon’da mühendis başkanları da gördük”…

Trabzon’da 12 Eylülden sonra başkan seçilenlerin 4’ü mühendis biri öğretmen. Sayın Yıldırımhan hangi mühendis başkanları kastediyor? Yıldırımhan, “Karayollarında işin uzmanı onca şehir plancısı, yol mühendisi vs. var” diyor. Karayollarında onca şehir plancısı mühendisin olduğu, bir kısmı ulaşılama açılan Kanuni Bulvarı’ndan belli. Tamamen müteahhitlerin, kazançlarına endeksli projeler… Şehir içi yol mudur, şehirlerarası yol mudur lütfen bir baksınlar. Esas faşist yaklaşımın Karayollarında olduğunu görürler. Uzun yıllar Meclis üyeliği yapmış birisi olarak, şu an çok iyi biliyorum ki; T.C. Karayolları şehir geçişlerinde şehrin ne topografisini, ne tarihi dokusunu, ne kültürünü dikkate almaz. Tıpkı şehirlerarası yol yapıyormuş gibi projelendirir ve şehir meclisinden, imar planına işlenmesini ister. Şehir Meclislerine baskı yaparak, eğer siz onaylamazsanız şehre bu yatırım yapmaktan vazgeçilir veya Çevre Şehircilik Bakanlığınca onaylar ve ihale ederiz, diyerek, şehrin Belediye Başkanı ve Meclisine, faşistçe bir baskı uygularlar.

Mazhar bey; “Turgay bey çuvallıyor, Ahmet Metin Genç mühendis midir ki karşı çıkıyor” diye yaptığı eleştiriyi, doğru bulmuyor ve esefle karşılıyorum.

Mazhar bey; Kanuni Bulvarında lütfen bir tur atsın. Eski bir Belediyeci olarak görecektir ki bu yol, şehir ile hiçbir ilişki kurmayan, şehir geçişi niteliğinden çok, şehirlerarası yol hüviyetindedir.

Şehrin içinden böyle hoyratça, saygısızca bir yolu Karayolları Teşkilatlarının hangi uzmanı planlamıştır. Belli ki müteahhit firmalar; projelendirmiştir ve dolayısı ile çok yüksek maliyetler oluşmuştur. Bugün müteahhitlerin en çok kazandıkları projeler; Tünelleri, Viyadükleri bol olan projelerdir. Mazhar bey lütfen bu pencereden de bir bakmayı denesin.

Benim niyetim, ne Sn Başkan Ahmet Metin Genç’i, ne de Sn Turgay Şahin’i savunmak değildir. Onlar kendilerini elbette savunurlar.’

 

Genç de Şahin de görüşlerini açıklayacaklar!esassagdaki.jpg

Hasan Cömert, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in ve Meclis üyesi Turgay Şahin’in görüş ve eleştirilerini kendilerine oy veren vatandaşlar adına dile getireceklerini belirterek şöyle devam etti;

‘Şehrin Belediye Başkanı ve Meclisine rağmen T.C. Karayolları projesinde ısrar ederse, gerekirse bizler adına, idari yargıya başvurmalarını bir vatandaş olarak görevlerini tam yapmalarını isterim. Keşke Mazhar Bey, Beşirli’de bir önceki Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu zamanında başlatılan ve devam ettirilen herhangi bir tahkimat yapmadan, vahşi bir şekilde, tarım toprağını denize dökenleri görebilse, bu çevre katliamını durdurabilse. Sn.Hasan Kurt, siz de Mazhar beye hak veriyorsunuz; “Avrupa’da, bu tür projelerde yalnız şehir plancıları, mühendisler değil; hukukçular, sağlıkçılar,gazeteciler ve vatandaşların görüşleri alınır.Proje belirleme jürilerinde mühendisten çok diğer,meslek gruplarından uzmanlar vardır” diyorsunuz…

Evet, Avrupa’dakiler, bu süreçleri senin dediğin gibi yönetiyor. Doğrusu budur. Ancak bahsettiğiniz uzmanların görüşlerine onlar önem veriyor. Bizde ise halk adına seçilmiş başkan ve hemen hemen her meslek grubundan seçilmiş meclis üyeleri olmasına rağmen Belediye Meclis üyelerinin ve meslek odalarının hiçbirinin görüşüne değer verilmediğini sen çok iyi biliyorsun.

Bizde arazilerin kullanım kararlarına şehir plancılarının değil, siyasetçilerin karar verdiğini, seçimle iş başına gelen Belediye Başkanlarının kendilerini, seçilmiş kral olarak gördüklerini, Belediye Meclis Üyelerinin görüşlerine hiç değer vermediklerini, uzun yıllar Meclis Üyeliği yapmış birisi olarak rahatlıkla söylüyorum.

Avrupa’daki şehirlerle bizim şehirlerimizi karşılaştırdığımızda; şehircilik bilimlerine ve doğaya saygı duyanların şehirleri ile bizim şehirlerimizin farkı rahatlıkla görülür.  Acaba bu farkı bizler ne zaman kapatabileceğiz?’

Hasan Cömert’in söyledikleri ve eleştirileri de bu şekilde…

 

Adnan Gül’ün doğru kararı!

adnan-gul.jpg

TRABİTAŞ yönetim kurulu başkanı Adnan Gül, Trabzon’un efsane doktorlarından merhum Numan Gül’ün kardeşidir. Adnan Gül, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünün en önemli bürokratlarından biri idi. Gül, Gençlik ve Spor Bakanlığında uluslararası organizasyonlar daire başkanlığı, Gençlik Hizmetleri daire başkanlığı, genel sekreterlik gibi görevlerde bulunduktan sonra genç yaşta emekli olmuştu. Murat Zorluoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterildiğinde, ilk tercih ettiği isimlerden biri Adnan Gül’dü. Zorluoğlu, Gül’e birlikte çalışalım teklifinde bulundu. Gül de, yakın dostu olan Zorluoğlu’nu kırmadı.

Adnan Gül, Büyükşehir’in Trabitaş şirketinin yönetim kurulu başkanı. Trabitaş, otoparklar, parklar, işletmeler vs. çok sayıda birimi bünyesinde bulunduran bir şirket. Yüzlerce çalışanı var. Trabitaş, bir yandan istihdam yaratıyor diğer yandan kaliteli hizmet sunmaya çalışıyor.  Kar amacı gütmeyen Trabitaş’ın bünyesindeki EYOF parkındaki restoran ve dinlenme mekanları gerçekten standart üstü yerler.

Adnan Gül, bir ay kadar önce ani bir kararla Moloz bölgesinin ve Trabzon-Rize Karayolunun kuzeyindeki ücretsiz otoparkı kapattı. İlk tepkiyi biz verdik. Bu konuda birkaç yazı da yazdık, Gül’ü eleştirdik.
Adnan Gül, meğer otoparka çekidüzen vermek için geçici bir süreliğine kapatma kararı almış. Bu süre içerisinde de orada bir dizi düzenleme yapılıyor.

Manşet haberde de belirttiğimiz gibi otopark önümüzdeki günlerde açılacak ve 24 saatlik ücreti de 5 TL olacak. Adnan Gül, doğru bir iş yaptı, tebrik ediyoruz.

 

 

**************

 

“İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlak kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah’ın önünde hesap verecektir.”

(Bilge Lider Aliye İzzetbegoviç)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar