Ekrem Seymenoğlu

Ekrem Seymenoğlu

Eski Başkan, Yeni Kabine

İki yıla yakın süredir OHAL KHK’ları ile zaten başkanlıkvari bir yönetim şekli ile yönetiliyorduk. Tek adam modeliyle gelinen noktada artık OHAL’e gerek kalmaksızın Tek adam modeli devam edecek. Bu bağlamda pekte yeni bir durum yok. 16 yılın tamamında yaşanan tek söz sahipliği yeni sistemle meşrulaşmıştır. Resmiyet kazanan Başkanlık sıfatı haneye eklenmiştir. Kısacası Başkan eski sıfat yenidir.

Ne hikmetse yönetimde değişen pek bir şey olmamasına rağmen güne Yeni Türkiye’de ilk gün sloganlarıyla başladık. Duyan gören yeni bir devletin kurulduğunu, bağımsızlığımızı ilan ettiğimizi filan sanacak. OHAL’in bile hala kalkmadığını düşünürsek bu neyin yenisi, neyin coşkusu anlamış değilim.

Bir referandum yapıldı, bir anayasa değişti ve yeni bir model geldi. Lakin yönetenler, söz sahipleri, millet, bayrak, marş, devlet hiçbiri değişmedi, Türkiye Cumhuriyeti her zaman olduğu gibi ilelebet yaşamaya devam ediyor. Sükseli, imalı, sübliminal mesajlar vermeye çalışan medya titresin ve kendine gelsin.

Bu ülkenin, devletin kurucu ve 1. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ tür.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır.

Yeni kabineye gelirsek genel olarak bakanlar kendi alanlarında isim yapmış, belli başarılar yakalamış en azından o alan ile ilgili sektöre hakim isimlerden oluşuyor. Bu adım sevindiricidir. Doktorun Milli eğitim bakanı, öğretmenin sağlık bakanı olduğu günlerden bugünlere gelmemiz heyecan verici. Tabi araya sıkıştırılmış isimler yine yok değil. Damat Berat Albayrak, enerji fethinden sonra şimdi Hazine ve Maliye fethine hazırlanmış. Ekonomi yönetecek güce, bilgiye, birikime ne derece sahip olduğu tartışmaya açık, kocaman bir soru işareti. Dışişlerin hali ortada, tarım şüpheli, spor bilemiyorum. Doğrusu alışık olduğumuz siyasilerin dışında bürokrasi ağırlıklı bir kabine, hem şaşırttı, hem düşündürttü. Kötü mü oldu ? -Hayır. Değişim her zaman lazım, denemekte fayda var. Sürpriz isim ve en çok konuşulması gereken aslında Hulusi Akar. Tarihte gerçek bir ilk oluyor. Halen görevi başında iken bakan olarak ismi açıklanıyor. Enteresan bir süreç. Hep birlikte masaya yatırıp tartışmalı, değerlendirmeliyiz. Fikrimi sorarsanız tüm yetkinin neredeyse GK Başkanından alınıp Bakana verildiği bir savunma sisteminde en üst düzey komutanın bakan olması doğru hamle. Komutanlıktan gelmeyen, hiyerarşi, liyakat, emir komuta bilmeyen isim facia olurdu. Akar doğru isim mi tartışırız lakin GenelKurmay Başkanının Milli Savunma Bakanı olmasını bu sistemde tartışmam, doğru hamle derim.

Yeni kabinenin genel seçimi açısından Belli ölçülerde liyakat ve başarıya önem verdiği için, 4 Trabzonlu Bakan olduğu için gıyabında Eski Başkanı tebrik eder, Yeni Kabinenin hayırlı ve faydalı olmasını temenni ederim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.