Eski PTT Binası çürüyor!

eski-ptt.jpg

Trabzon’un 1900’ün ilk yıllarında yapılan binalarından biri olan Maraş Caddesindeki yeni PTT ve Telekom binalarının kuzeyindeki tarihi bina, uzun bir süredir kullanılmıyor. Yapıldığı yıllarda bölgenin en görkemli binalarından biri olan yapının, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne devredilmesi ve müze olarak değerlendirilmesi isteniyor.  

Trabzon Kültür ve Turizm eski müdürlerinden, gazetemiz yazarı İsmail Kansız, müdürlüğü döneminde binaya talip olduklarını söyledi. Dönemin valisine ‘Sayın valim, bu binayı alalım, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü yapalım’ dediğini belirten Kansız, ‘O yıllarda binayı almak için epey uğraştık ama olmadı. O bina rahatlıkla, Kültür ve Turizm il müdürlüğü binası da olur veya müze olarak da hizmet verebilir’ dedi.

Bu arada Uzun Sokak’ta Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne tahsis edilen eski Adliye binasının, bakan Mehmet Nuri Ersoy’un Trabzon gezisi sırasında müdürlük olarak değil de müze ve kültürel etkinliklerde kullanılmasını istediği öğrenildi. Bu binanın halen boş durması ve herhangi bir işlem yapılmaması dikkat uyandırıyor.

 

Ganita’da  dört dörtlük çekek yeri!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kemerkaya Mahallesinde Kanuni Anıtının kuzeyinde, eski başkanlardan Volkan Canalioğlu döneminde yaptırılan ve kullanılmayan küçük limanın içinde düzenlemeye gitti ve küçük limanı dört dörtlük bir kayık çekek yeri haline getirdi.

ganita-002.jpg

Amatör balıkçılar için yaptırılan düzenlemede, liman içinde onlarca küçük tekne rahatlıkla ve güven içinde bağlanabilecek. Kayık çekek yerinin kara tarafında ise geniş bir alan bırakıldı. Bu alanı da amatör kayıkçılar kullanacak. Büyükşehir Belediyesinin liman içinde kapalı alan yapmaması olumlu karşılandı.

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin Ganita sahilinde yapacağı düzenlemeye önümüzdeki aylarda başlanacağı öğrenildi.

 

Akçaabat-Trabzon dolmuş  sürücülerindeki değişim!

Trabzon’da sosyal medyada internet siteleri ve gazetelerden sonra en fazla takip edilen isimlerden biri olan Teoman Yılmaz, Trabzon- Akçaabat arası yolcu taşıyan dolmuş minibüs sürücülerindeki değişimi yazdı. Teoman Yılmaz’ın izlenimleri şöyle;

akcaabat-trabzon.jpg

‘Bu günlerde Akçaabat dolmuş sürücüleri bir kibar bir kibar. Ayakta yolcu almıyor. Selam veriyor ve selam alıyorlar. Gülümsüyor. Rica ederim diyorlar. Biz yolcular bu centilmen, kibar, nazik sürücüleri görünce inerken teşekkür ediyoruz kendilerine. Etmeyenler de etmeli bence. Sanki güzelliğin rengi yollarda değişti. Dünün sürücüleri ile bugünün sürücüleri arasında bir iki gecede büyük değişim yaşandı. Artık dolmuşçular cezadan da korkmuyorlar, çünkü görevlerini doğru yapıyorlar. Sanki yanlış yapan dünün sürücüleri gitti, yerlerine güzel insanlar geldi. Ben şahsen o acı üzerine bu güzellikleri görünce memnun oldum. Cebimde ücretsiz belediye kartı olmasına karşın dolmuşa binmeye devam edeceğim. Ama bu sistem devam ettiği müddetçe.
Şimdi asıl görev biz yolculara düşüyor. Artık nezaket bizden bekleniyor. Mesela dolmuşa binmeden önce dolmuş paranı, mümkünse bozuk olarak hazırlamak ve dolmuşa binerken vermek. Dolmuşta bayanlara yer vermek. Yüksek sesle insanları rahatsız edecek şekilde konuşmamak. Küçük çocuk varsa ve dolmuş ücreti verilmeyecekse o çocuğu kucağında tutmak. Dolmuşu temiz tutmak. Sürücüyü konuşarak rahatsız etmemek ve inecek olduğu yeri gelmeden yüksek sesle söylemek. İnerken de dolmuşçuya teşekkür etmek.
Dolmuş sürücüleri, güzel bir uygulama başlatılmış... O kazanın sonucu bu olaylar başlatılmış olsa da bence iyi. Ölenlerin acısı hiç silinmeyecek, sevgileri içimizde hep diri kalacak.
İnsan istiyor ki bu kentte dolmuşçuların başlattığı bu güzel uygulama her alanda devam etsin. Zaman zaman güzel şeyler de yapılıyormuş bu kentte. Teşekkürler karar alanlar ve karara uyanlar’…

Trabzon- Akçaabat arası yolcu taşıyan minibüslerin sürücülerinin başlattığı bu uygulama, yolcu alma ve indirmede de devam etse mükemmel olacak. Bize göre asıl sorun, Akçaabat- Trabzon ve diğer ilçelerle Trabzon arasında yolcu taşıyan minibüslerin şehirlerarası yolda bıldırcın avlar gibi yolcu alma yarışı içinde olmaları, ana yolda giderken aniden yol kenarına pike yapmaları ve kalkışta da geriye bakmadan hareket etmeleridir. Bu sorunun giderilmesi için öncelikli olarak iki-üç yüz metre aralıkla yol kenarlarına uzunca cep yapılması gerekir. Bunu Karayolları Bölge Müdürlüğü ile Belediyeler ortaklaşa yapmalıdır. Bir de bu ceplere park eden araçlara yüklü miktarda ceza kesilmelidir.

Bölükbaşı  adaylıktan çekilebilir!

CHP ilçe kongreleri devam ediyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Akçaabat ilçe kongresinde 5 adaydan 3’ünün aday olmayacağı, seçimin Mustafa Bak ile Av. Cengiz Bölükbaşı arasında geçeceği beklenirken, Bölükbaşı’nın parti içerisinde bölünme yaşanmaması ve aday olacaklarını açıklayan üç ismin adaylıktan resmen çekilmesi halinde adaylıktan çekilebileceği konuşuluyor.

CHP’nin Akçaabat’taki önemli isimlerinden biri olan Av.Cengiz Bölükbaşı, partide bir süre gençlik kolları başkanlığı da yapmıştı.

Akçaabat’ta geçmişte iki gurubun yarıştığını söyleyen Av.Cengiz Bölükbaşı, ‘Bir tarafta Ali Türen ağabeyimiz diğer tarafta merhum Yavuz Karan. CHP, Akçaabat’ta neredeyse ikiye bölünmüştü. CHP’nin artık bölünmeye parçalanmaya tahammülü kalmadı. Üç aday arkadaş, resmen çekildiklerini açıklaması halinde, ben de partim için aday olmayabilirim. Bana destek veren 90 civarında delege arkadaşım, adaylıktan çekilmemem için baskı yapıyor. Delege arkadaşlarımla bir görüşme daha yapıp ondan sonra nihai kararımı vereceğim’ dedi.  

CHP Akçaabat ilçesinin 174 delegesi bulunuyor.

 

Cevat Kol ve Hekimoğlu FK

cevat.jpg

Trabzon’un ülke genelinde hatta yurt dışında tanınan ve takip edilen spor gazetecilerinden biri Cevat Kol’dur. Objektif haber ve yorumlarıyla, kimileri tarafından sevilen kimilerince kızılan bir gazeteci olan Cevat Kol, bir ay kadar önce Hekimoğlu Trabzon FK’nın basın biriminin müdürlüğüne getirilmişti.

Cevat Kol’un, Hekimoğlu FK Trabzon’da işe başlamasıyla, Hekimoğlu FK haberleri gazetelerde, internet sitelerinde ve sosyal medyada Trabzonspor haberlerinden sonra 2. sırada yer aldı. Kol, Hakimoğlu FK Trabzon haberlerini ülke gündemine de taşıdı.

Cevat Kol’u kutluyoruz.

 

**************

Yahu gerçekten yorulduk bıktık ...
Dünya Yapay Zeka ve ileri teknolojileri nasıl güncel hayata yansıtırız, rakip ülkelerin bir adım önüne geçeriz diye uğraşır iken ...
Biz Yolsuzluklar, Kumpaslar , Feto , hafta sonları hakemler ve VAR, Togo kuleleri, Kanal İstanbul, Ceren’in katili sapıklarla gündemimizi doldurup günlerimizi geçiriyoruz.
İşimiz gerçekten çok zor... Bu kafa ilede bir yere varamayız...

(Hüseyin Kıran)

Önceki ve Sonraki Yazılar