ESKRİMİN BEYAZ MELEĞİ  OLİMPİYAT YOLUNDA

ESKRİMİN BEYAZ MELEĞİ OLİMPİYAT YOLUNDA

Aybüke: ‘’Eskrim çok bilinen bir spor olmadığı için fazla destek göremiyoruz. Sadece kulübüm ve federasyon öyle ya da böyle destek verdiği kadar’’ dedi.

 

RÖPORTAJ: BAHAR KURBAY

BESYO 3. SINIF ÖĞRENCİSİ
Trabzonlu Aybüke henüz 21 yaşında. Milli Eskrim sporcusu ve halen Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi. Aynı zamanda 2008 yılından beri Trabzon Telekomspor Kulübünde eskrim sporu yapıyor. 61 kez milli olma duygusunun gururunu yaşayan Aybüke..
BARSELONA’DA YARIŞACAK
09.02.2018 tarihinde İspanya’nın Barselona kentinde yapılacak Büyükler Dünya Kupası için Milli takıma çağrılmış ve 62. Milli maçına çıkacak. Ülkemizi 5 kez Dünya Şampiyonasında, 4 kez Avrupa Şampiyonasında, 9 kez Dünya Kupasında, 1 kez Akdeniz Şampiyonasında, 2 kez Balkan Şampiyonasında, 1 kez Grand Prix’de, 3 kez Satallite (Satalayt) ve 8 kez de Circuit (Sirküt) Müsabakalarında temsil etti.
Başarı merdivenlerini tek tek çıkarken ailesinin de desteğini alan Aybüke’nin annesi Asiye Öztürkmen de sohbetimiz sırasında duygularını ve isteklerini paylaştı.
İşte başarılı genç kız ve annesi ile yapmış olduğumuz o keyifli röportajdan öne çıkan soru ve cevaplar şöyle;
KENDİMİ ESKRİME AİT HİSSETTİM
Spora nasıl başladın?

Aybüke: Çok hareketli bir çocuk olduğum için annem beni sürekli spora yönlendiriyordu. Fazla enerjim vardı. Sokaklarda erkeklerle falan kavga ediyordum. Enerjimi doğru yere aktarmam için annem beni spora yönlendirdi. Judo’ya, Voleybol’a, Basketbol alanlarını denedim. Hiç birine kendimi ait hissedemedim. Eskrimci bir arkadaşım vardı. Onun antrenmanına gittim. Onu izlerken hoşuma gitti. Orada bulunan hocada fiziğimin eskirime uygun olduğunu söyleyince o günden beri devam ettim.
İlk başarını ne zaman yaşadınız?
Aybüke: Eskrime başladıktan 6 ay sonra minikler kategorisinde gittiğim maçta Türkiye Şampiyonu olmuştum. Sonrasında hemen hemen her yıl bir şampiyonluk yaşadım.
“SPORCU YETİŞTİRMEK İSTİYORUM”
Gelecekteki hedefin?
Aybüke: İlk önce okulu bitirip sonra beden eğitimi öğretmeni olmak istiyorum. Kendi gibi birçok sporcu, eskrimci yetiştirmek istiyorum. Her sporcu gibi olimpiyata gitmek istiyorum.
Örnek aldığınız isim?
Aybüke İtalyan eskrimci Rozalinda Flaminko.
Eskrime ilgi ne durumda, destek görüyor musunuz?
Aybüke: Eskrim çok bilinen bir spor olmadığı için fazla destek göremiyoruz. Sadece kulübüm ve federasyon öyle yada böyle destek verdiği kadar.
Annesi Asiye: Trabzon’da Eskrim, sadece kılıç olarak biliniyor. Kılıç denince anlıyorlar. Hiç bir destek yok. 11 yıldır kendi çabalarımızla uğraşıyoruz.
PARASAL DESTEK ŞART!
Annesi olarak sizin mesajınız, isteğiniz var mı?
Annesi Asiye: Aileler spora yönlendirdiğimiz zaman derslerinden geri kalıyor gibi düşünmesin. Çocuk istedikten sonra ikisini bir  arada götürebiliyorlar. Aybüke, spor lisesinden 3. olarak mezun oldu. Kendi aldığı ham puanla Hacettepe’ye yerleşti. İlgililerden isteğim ise şu; Evet Cumhurbaşkanımız spora çok önem veriyor. Ama onun dışında pek ilgi ve destek göremiyoruz. Maçlara giderken fazlaca sıkıntı çekiyoruz. Birincilere parasal destek önceden vardı. Artık parasal destek yok. Aileler kendi imkânlarını kullanmak zorunda bırakılıyor. Başarılılar ödüllendirmeli. Yakın zamanda Ispanya’ya gidecek.
BİZİMKİLERİN TEK DERDİ FUTBOL
‘’Yurt dışına gittiğimizde sporcuların ekip ruhunu görüyoruz. Bizimkilerin tek derdi futbol, başka bir spora doğru dürüst ilgi yok. Trabzon’da tek dert futbol.
ANNESİ BEYAZ KELEBEKLER DİYOR
Aybüke’yi olimpiyatlarda görmek çok istiyorum. Seçmelere  çağrılması bile benim için çok büyük başarıdır. Ben onlara beyaz kelebekler diyorum. Çok güzel bir spor. Lise yıllarında bende voleybolcu ve koşucuydum. Ben yapamadıklarını Aybüke’ye yaptırdım.
“HERKES SPOR YAPMALI”
Spora başlamak isteyen çocuklara bir önerin var mı?
Aybüke: En azından enerjilerini doğru atabilmeleri için, büyüklerinde fiziksel aktivite amaçlı gerekli olduğunu düşünüyorum. O yüzden herkes spor yapmalı.
NOT***FOTOĞRAF ÜSTÜNE KUTUCUK: Sporculuk kariyerinde;
5 kez Türkiye Şampiyonluğu,
2 kez Türkiye Kupası Şampiyonluğu,
1 kez Federasyon Kupası Şampiyonluğu,
1 kez Uluslararası Çocuk Kupası Şampiyonluğu,
1 kez Balkan Şampiyonası Üçüncülüğü,
1 kez 5.Uluslararası Zaur Tavadze Yıldızlar Açık Turnuva Şampiyonluğu bulunmaktadır. 2008-2018 yılları arasında diğer ikincilik ve üçüncülük dereceleri ile birlikte 17 altın, 13 gümüş ve 16 bronz madalya olmak üzere toplam 46 madalya

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.