Esnaf ağlıyor, AKP avutuyor'

Esnaf ağlıyor, AKP avutuyor'

DAVA UZATILMAMALI

AK Parti kapatma davasının 6 ay içerisinde bir sonuca kavuşacağını belirten Hukuk Profesörü ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AKP’nin kapatılma davasının çok fazla uzatılmasında bir fayda olmayacağını söyledi. AKP’nin ön savunmasını yaptığını hatırlatan Türk, “AKP daha geniş kapsamlı bir savunma verecektir. Bu nedenle ek süre isteyeceklerdir. Ama her halükarda Ekim ayı başında bu davanın sonuçlanacağını düşünüyorum” dedi. Kapatma kararı verme yetkisinin Anayasa Mahkemesinde olduğunu kaydeden Türk, “Burada bir önemli seçenek daha var. 2001 yılında yaptığımız Anayasa değişikliğinde parti kapatmanın son çare olarak başvurulacak bir yaptırım olduğu düşüncesiyle Anayasaya ikinci bir seçenek koyduk. O da partinin hazine yardımından yoksun bırakılmasıdır. Cumhuriyet Başsavcısının istemi kapatma yönünde olmakla birlikte, sanıyorum ki Anayasa mahkemesi bunu da değerlendirebilir. Bunun sonucunda şu ortaya çıkar; parti kapatılmaz” diye konuştu.

 

REKOR TÜRKİYE’DE

Parti kapatmanın çok istisnayi bir durum olduğuna dikkat çeken Türk, “Parti katma konusunda Türkiye bir rekora sahip. 1968’den buyana Türkiye’de 24 parti Anayasa mahkemesince kapatılmıştır. AKP’de kapatılırsa bu sayı 25 olacaktır. Bu partilerin 12’si bölücülük nedeniyle, 4’ü Laikliğe aykırı faaliyetler nedeniyle, 8’i de mevzuatın gereklerini yerine getirmeme nedeniyle kapatılmışlardır. Burada görülen; ağırlıklı olarak bölücülük ve laikliğe aykırı faaliyetler nedeniyle partilerin kapatıldığıdır. Şu anda Anayasa mahkemesinde DTP’nin kapatılması konusunda da dava açılmıştır” dedi. Türk şunları söyledi: “Venedik kriterlerine göre bir parti şiddeti açmalarına ulaşmak için kullanır ve şiddeti överse ya da ırkçılık gibi bir düşünceyi savunursa o zaman kapatılabilir. Türkiye özel yapısı nedeniyle iki konuya duyarlıdır. Bunlardan biri ülke bütünlüğünün korunması, diğeri ise Devletin, Cumhuriyetin Laik düzeninin korunmasıdır. Bu tehlikeler Avrupa ülkeleri için söz konusu değildir.”

 

301 DEĞİŞTİRİLMEMELİYDİ

AKP’nin kapatılma davasının sonucunu ortada gördüğünü ifade eden Türk, “Yani şimdiye kadar yapılan icraatlara göre kapatma kararı verile bilir ama şimdi bu konuda biraz daha liberal olmayı savunanlar var” dedi. AB’nin 301. madde konusunda Avrupa standartlarında bir düzenleme yapmamızı istediğini kaydeden Türk, “AB 301’i kaldırın demiyor. Ama bu konuyla ilgili olarak Meclis’ten geçen düzenleme AB standartlarındadır, hatta daha da liberaldir. Örneğin İtalya’da bu nedenle 3 yıla kadar hapis cezası veriliyor, bizde ise son düzenlemeyle hapis cezası 3 yıldan 2 yıla indirildi. Bu ceza 2 yıla inince o zamanda erteleme kapsamına giriyor. Ceza kanununda toplam süresi 2 yılı geçmeyen cezaların infaz edilmemesi olasılığı var. Yani bir defa Türklüğü aşağılarsanız cezanız ertelenebiliyor” şeklinde konuştu. Kanunları uygulamanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Türk, “İyi bir kanun kötü uygulanabilir, kötü bir kanun da iyi uygulanabilir. Bence 301. maddede yapılan değişikliğe gerek yoktu. Türklüğü aşağılatılmak bu kadar kolaylaştırılmamalıydı” dedi.

 

EKONOMİ İYİ DEĞİL

AKP içerisinde bazı rahatsızlık ve kıpırdanmaların olduğunu öne süren Türk, “Anayasa mahkemesinde açılan kapatma davası AKP için önemli bir uyarı olmuştur. Bu dava ile AKP kendi eleştirisini yapacaktır. Bu yöndeki değişimi sayın Başbakan’ın söylemlerinde de görmekteyiz” dedi. Hükümetin oldukça yıpranmış olduğunu kaydeden Türk, “Türkiye’de ekonomik sıkıntı var. Sokağa çıkıp esnafla görüşüyorum. Esnaf sabah dükkanını açıyor ama kasasına herhangi bir giriş olmadan akşam kapatıp evine gidiyor. Tıpkı bizim 2002 yılında iktidarı bıraktığımız ve halkın bizden desteğini çektiği zamandaki gibi bir durum var. Esnaf şikayetçi, bu çok kritik bir durum. Ekonomi iyi değil. İktidar partisi de bu durumu örtmek için başörtüsü gibi şeyleri gündeme taşıyarak vatandaşı avutmak istiyor” ifadesini kullandı.

 

BAYKAL ZATEN SEÇİLECEKTİ

CHP’nin demokrasiyi savunduğunu belirten Türk, Demokrasiyi savunan bir partinin ilk önce demokrasinin ilkelerine uygun bir kurultay yapması gerektiğini söyledi. CHP’de genel başkan adayı olmak için delegelerin yüzde 20’sinin teklif yapması gerektiğine dikkat çeken Türk, “Böyle bir şey olmaz. Kaç genel başkan adayı çıkarsa çıksın Deniz Baykal yine seçilecektir. Ama bunun böyle engeller koyarak yapılması çok yanlış. Deniz Baykal’ın böyle şeylere ihtiyacı yoktu ki. CHP’de parti içi demokrasinin işletilmesi gerekirdi. Deniz Baykal kurultayda 3 saat konuştu ve arkasından seçildi” dedi. CHP’nin AKP’ye alternatif bir parti olabileceğini dile getiren Türk, “Şu anda Türkiye’de ana muhalefet partisi CHP’dir. Başka bir alternatif de yoktur” diye konuştu.

 

DSP’NİN AĞZI BİRAZ YANDI

Yerel seçimlerin oldukça önem taşıdığını belirten Hukuk Profesörü ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, yerel seçimlerde CHP ve DSP’nin mutlaka işbirliği yapması gerektiğini savundu. Türk son yapılan genel seçimdeki CHP-DSP işbirliğinde DSP’nin ağzının biraz yandığını dile getirerek, “Bu nedenle DSP, CHP’ye biraz mesafeli durmaktadır. Fakat sanıyorum ki en çok iş birliği yapılacak olan seçimler yerel seçimlerdir. Türkiye haritasını ortaya koyup, hangi belediyede, hangi belediye meclisinde, hangi il genel meclisinde iki parti ne kadar aday gösterecek ve diğeri de destekleyecek bu işbirliğini yapmak gerekiyor” dedi. Tür, CHP ve DSP’nin yerel seçimlerde işbirliği yapmazsa sol’un yerelden tamamen silineceğini ya da çok zayıf bir temsil oranı yakalayacağını öne sürdü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.