Ev hanımlarına düşük primle emeklilik fırsatı

Ev hanımlarına düşük primle emeklilik fırsatı

Devlet ev hanımları için hiçbir sigorta başlangıcı bulunmayan ve isteğe bağlı sigorta primini yatırarak emekli olmalarını teşvik ediyor. Böylece ev hanımlarının da düşük primler ile emeklilik yolu açılmış olacak.

Milyonların nefes aldığı barış yasası ile ev kadınlarından kısmi çalışanlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren "isteğe bağlı, topluluk sigorta primlerine ilişkin borçlar" da yapılandırılıyor.

Yapılandırma Kanunu Nisan 2021 ve önceki aylara ilişkin olup başvuru tarihi itibarıyla ödeme imkânı ortadan kalkmayan istek gerektiren sigorta primi ve topluluk sigortası primlerinin de yapılandırılmasına olanak veriyor. Yapılcak sigorta ile 5.400 prim günüyle emeklilik hakkı tanınıyor. Bu kapsamda eksik günlerini yapılandıranlar emeklilik hakkı kazanacak.

Hükümet, hiçbir sigorta başlangıcı olmayan ev kadınlarının sigorta primini yatırarak emeklilik hakkı için teşvik ediyor. Babasından dul aylığı alan kadınlara "ev sigortası" hakkı verilirken, bugüne kadar isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının sayısı 300 bini geçti.

Bu kapsamda sigortasını başlatan ancak primini yatıramayanların primlerini bir yıl içinde ödemesi gerekiyor. Bu süre içinde primlerin yatırılmaması durumunda sigortalılık süresine sayılmayacak. Bu kapsamda olan ev kadınları 12 aylık dönemde ödenmeyen primlerini yapılandırmaya başvurup emeklilik hakkı için taksit olanaklarından yararlanabilecekler.

emeklilik-hakki-icin-buyuk-firsat.jpg

Temmuzda başvuruda bulunanlar geçen yılın ağustos ayından sonraki, ağustosta başvuranlar da eylül ayından sonraki döneme ait prim borçlarını yapılandırabilecek. Borcun meydana geldiği tarihteki ana para tutarını enflasyon farkı ile peşin veya taksitle ödeme imkânı bulunuyor.

Peşin ödeyenlerin enflasyon farkı ile ortaya çıkan borcunun yüzde 90'ı silinecek. Üç yıla kadar taksitle ödemeyi seçenler de yılda yüzde 9 fark yatıracak. Bu kapsamda olup da emeklilik hakkı için yapılandırmadan yararlanmak isteyenlerin de 30 Ağustos'a kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.