Eyüp Aşık siyasete değil, spora!

ANAP eski milletvekili Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık’ın, yeniden siyasete dönüp dönmeyeceği konuşuluyor. Eyüp Aşık’ın bu aşamadan sonra siyasete döneceğine ihtimal vermiyorum. Aşık, dönse dönse spora döner! Yani Trabzonspor Başkanlığına!

Aşık’ın Trabzonspor başkanlığı için iki dönem önce kapısı çalınmıştı. Sadri Şener’e kırgın ve kızgın olan eski yöneticiler Aşık’a başkan adaylığı teklif edilmişti. Öneriye sıcak bakmıştı. Ancak, o dönem etkili olan Faruk Özak, İbrahim Cevahir ve TS’nin önemli bazı isimleri Aşık’a pek yeşil ışık yakmamıştı…

Aşık’a, başkanlık teklif edenler Divan Kurulu Başkanlığı seçiminde Ali Sürmen’den yana. Aşık ise eski dava arkadaşı, partilisi Nadir Saral’a destek vermek için Trabzon’a geldi. İşin ilginç yanı Saral ve Saral’ı destekleyenler önceki seçimde Hacıosmanoğlu’na karşı idiler. Diğer ekipte yer alan bazı isimler kerhen de olsa Hacıosmanoğlu’na oy vermişti

Aşık, Trabzonspor’un bölük pörçük olduğu, ekonomik olarak uçurumun eşiğine geldiği bir dönemde başkan adayı olur mu? Olursa özellikle bugün ikiye bölünmüş muhalifler Aşık’a destek verir mi?  Mecburen vereceklerini tahmin ediyorum. Ve ayrıca Aşık’ın dışında en az iki isim daha başkanlığa aday olacak. Bu isimlerden biri Celil Hekimoğlu diğeri Muharrem Usta’dır. Hacıosmanoğlu ve ekibinin Usta’ya destek vereceği söyleniyor. Böyle bir durumda muhalifler Aşık ve Hekimoğlu arasında tercih yapacak veya bu ikiliyi bir araya getirecek.

Aşık, önümüzdeki süreçte bana göre siyasete değil Trabzonspor Başkanlığına soyunacak!

Cevdet Saral’ın istifası!

2004 yerel seçimlerinde MHP’den Trabzon Belediye Başkan adayı ve genel seçimde de aynı partiden  milletvekili adayı olan Cevdet Saral, birkaç gün önce partisinden istifa etti. Saral, istifa öncesi “Türkiye’deki onca siyasi gelişmeye rağmen hâlâ Türkiye gündemine ilişkin ’ben de varım’ politikası geliştirememiş bir partinin çatısı altında, daha uzun kalmanın doğru bir şey olmadığını düşünüyorum” demişti.

Saral’ın bu değerlendirmesine katılmamak mümkün değil. Muhalefet partileri, eski söylemlerini cilalayıp cilalayıp tekrarlıyor. İki partide de, heyecan, iddialı bir söylem, bir proje yok. Belki önümüzdeki günlerde farklı şeyler söyleyebilirler. Ama bu söylemleri sonuçta yıllardır o partilerde politika yapanlar dillendirecek. Söylemler yeni de olsa yüzler aynı.

İki partide bugünkü görüntü ile daha fazla milletvekili çıkarıp muhalefette kalmayı veya eğer tutarsa iktidar ortağı olmayı hedefliyor gibi geliyor bana.

Cevdet Saral’ın değerlendirmelerine katılmamıza rağmen, seçim öncesi bu söylemleri dillendirmesine pek de anlam veremedik. Saral, MHP’den seçilebilir bir yerden aday gösterilseydi acaba aynı şeyleri söyler miydi?

AKP’deki yarış!

Türkiye’nin hemen her kentinde milletvekili aday adayı olmak için onlarca kişi iktidar partisine koşuyor. Trabzon’da da AKP’den vekil adayı olmak için müracaat tarihine kadar herhalde 40-50 kişi aday olur. Eski vekillerden mevcutlara, bürokratlar partinin yerel teşkilatlarında görev almış olanlara kadar çok sayıda isim aday adayı.

AKP’deki aday adaylarının sayısının fazla olması, partinin de güçlü olduğunu gösteriyor veya kamuoyuna böyle yansıyor.

Bu kadar aday bolluğunda listenin ilk 4 sırasında kimler yer alabilir?

Tahmin yapmak gerçekten zor!

Aday adayları, sıralamada yer almasa bile yarın yeni bir AKP hükümetinde aday adaylıkları kendilerine bir avantaj olarak yansıyacaktır. Kimileri mevcut konumunu güçlendirecek kimileri de daha üst makamlara gidecek.

Muhalefet partilerinde ise henüz ses seda yok. CHP ve MHP’de birkaç isim aday adaylıklarını açıkladı. Bu durum bile bu partilerin seçimde ne kadar iddialı olduklarını ortaya koyuyor!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.