‘Farabi S.O.S Veriyor’ ve Yeni Başhekim!

farabi-(2).jpg  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesine yönelik eleştirileri ve iddiaları kimileri abartılı buldu, kimileri de ‘az bile yazdınız’ dedi.
Tıp Fakültesi hocalarından ve hastane doktorlarından birinin yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını söyleyen rektör yardımcısı Prof.Dr. Asım Örem, ‘Ben, gerçek ne ise onu söyledim. Bir tespit yaptım. Faturayı da hükümete kesmedim. Farabi Hastanesi, bugün borcu harcı olmasına rağmen bölgenin gözbebeğidir. Farabi’de her yıl birlerce hasta muayene ve ameliyat ediliyor’ dedi.
 farabi-(1).jpg Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’u arayan Prof.Dr. Asım Örem, ‘Hastanemize ve fakültemize yönelik iddiaları yazmadan bir de bizim görüşümüzü almalıydınız. İddiaların büyük bölümü yalan ve hayal ürünü. Döner sermayeden 5-6 aydır pay alınmıyor diyorlar. Yalan bir aydır ödeme yapılmadı.  Üniversite hastaneleri döner sermayesinden bir doktora 3 lira veriliyorsa mesela Ahi Evren’in döner sermayesinden 6 lira veriliyor. Biz buna bir şey yapamıyoruz. Hastanemizde zaman zaman sıkıntı olabilir. Ama bunu farklı yollarla gideriyoruz. vvvvvv-003.jpgÜniversite hastanemiz iddia edildiği gibi S.O.S veriyorsa her yıl onbinlerce hasta neden bizim hastaneye geliyor. Bir de 196 milyon lira para geldi deniliyor. Yok böyle bir şey’ dedi.
Asım Örem, manşete taşıdığımız habere haklı olarak sitem etti. Diğer yandan ise hastane ile ilgili şikayetler var. Asım Örem’e kısa açıklaması için teşekkür ediyoruz.

Yeni başhekim ‘panik yok’ dedi!
  Farabi Hastanesi başhekimliğine atanan Prof. Dr. Yüksel Aliyazıcıoğlu, bir dönemler gazetemizde köşe yazarlığı yapan mühendis Yıldız Aliyazıcıoğlu’nun eşi. Yıldız hanım, merhum gazeteci Refik Karaağaçlı’nın kızı.
  Yüksel Aliyazıcıoğlu, başhekim yardımcılığından başhekimliğe atandı. Hastanenin ne durumda olduğunu bilen birkaç isimden biri. Prof.Dr. Aliyazıcıoğlu ile önceki gün Yusuf Turgut konuşmuş.
  Aliyazıcıoğlu, Turgut’a, ‘Bölgenin en büyük sağlık kuruluşuyuz. Hastane batmış, bitmiş diyorlar. Yok böyle bir şey. Bu hastanede 2018 yılında yüzbinlerce poliklinik ve acil müdahalenin yanı sıra 83 bin civarında ameliyat yapıldı. Hastanemiz şu an sıkıntılı günler geçiriyor, bu doğru. Bunun nedeni bizden üniversite veya hastane yönetiminden kaynaklanmıyor’ dedi. Yusuf Turgut, başhekim adına değil de kendi yorumu olarak bu ifadeyi şöyle   aktardı;  
  ‘Farabi hastanesi bütün üniversite hastanelerinde olduğu gibi 2004 yılında SGK’nın belirlediği fiyatlar üzerinden hizmet veriyor. Yani doların 1.6 TL olduğu dönemdeki birim fiyatlarından. Bu gün dolar 5.6 TL’nin üzerinde. Ama tedavi fiyatları aynı.’
Aliyazıcıoğlu, hastanenin son durumu hakkında şu bilgileri verdi; 
  ‘Farabi Hastanesinin toplam borcu 170 milyon lira. Aylık cari açığımız 4-5 milyon lira.  Ekonomik olarak sıkıntı var. Bu ortada. Bu sıkıntıları aşacak bir kuruluşuz. İki bin civarında personelimiz ve çok iyi yetişmiş doktorlarımızla biz bu sıkıntıları rahatlıkla aşarız. Sıkıntı var diye yan gelip yatmak yok’.
***

  Üniversite hastanelerinin son yıllarda ekonomik olarak çıkmaza girmelerinin nedeni, hükümetin uyguladığı sağlık politikası olsa gerek. Bir yandan şehir hastaneleri ve özel sağlık kuruluşları, diğer yandan Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastaneleri, öbür yanda ise bu kuruluşlara doktor yetiştiren Tıp fakültelerinin hastaneleri. Bu üçlü, içerisinde devletin, hükümetin aslında destek vereceği ve vermesi gereken sağlık kuruluşu bize göre öncelikli olarak Tıp Fakülteleri ve hastaneleri olmalı. Bu yapılmıyorsa o zaman, tüm sağlık kuruluşlarına eşit yaklaşılmalı. 

İş bitti mahkeme durdurma verdi!

 is-bitti-002.jpg Tabakhane Vadisi kentsel dönüşüm kapsamında, tarihi Tabakhane köprüsünün batısında yarısı köprü dışında olan köprü altı yolunu Mimarlar Odasının itirazı üzerine bölge idare mahkemesi durdurmuş. Gerçi mahkemede haklı. Yapılacak imalata;  plan, proje aşamasında müracaat etmezsen olacağı budur. 
Şu anda yol yapılmış bitmiş. Bu durumda ya yapılan imalat yıkılacak ve o bölge doldurulacak ya da mahkeme kararı askıya alınıp yol kullanılacak. Muhtemelen ikincisi olacak!
  Tabakhane vadisindeki kentsel dönüşümde asıl yanlış, Coşkun Erüz’un söylediği gibi bölgede arkeolojik çalışma yapılmamasıdır. İkinci yanlış, Tanjant yolu altına vadinin güneyindeki yapılaşmadır. Üçüncü yanlış derenin ve çevresinin kotunun yükseltilmesi ve orada beton ucube yapıların inşasıdır.
  Tabakhane köprüsü; Roma döneminden mi kalma yoksa sonradan mı yapıldı? Bu konuda net bir bilgi yok. O bölgede Tabakhane bayırı güzergahında yolun altında korunaklı geçit var. Üç beş yıl önce yolun çökmesi sonucu ortaya çıkmıştı. Tabakhane bayırının güneyinde yapılan binanın temel kazısında insan heykeli çıkmıştı. Bölge tarihi bir mekan…
  Fotoğrafta görülen beton duvar, yıkılacak mı öyle mi kalacak bilinmiyor. Bize göre yıkılması gerekir.

*************

  Hiçbir şeyi toplumla tartışma, bir konsensüse varma, planlayıp yapma gereğini duymuyorlar. Kafalarına ne esiyorsa plansız programsız selin önünden kütük alır gibi hemen yapmaya koyuluyorlar. Bunu HES'lerde yaptılar, yol yaparken yaptılar, park yaparken yaptılar, tarihi eserin restorasyonlarında yaptılar. Hissiz Moğol sürüleri gibiler saldırıyorlar, her şeyi yıkıyorlar; sonra büyük bir marifetmiş gibi o şeyi düşüncesiz, zevksiz, estetiksiz bir şekilde yapıyorlar. Sırf para için Trabzon'un altını üstüne getirdiler. Tarihi yerlerin altından girip üstünden çıktılar. Zağnos vadisini, Tabakhane'yi perişan ettiler. Yetmedi Boztepe'nin eteklerinden yeni bir yol yapıyorlar. Yani yolu dağın yarısına kadar getirdiler oradan tünel açmaya çalışıyorlar. Trabzon şehri Rus işgalinden bu yana en büyük kültürel yıkımı yaşıyor AKP iktidarında. Hesap vermek zorunda oldukları bir mevki yok. Eskiye ait ne varsa, yıkıyorlar, yok ediyorlar ve yerine ruhsuzluk abidesi bir Moğol anıtı dikiyorlar. Bu iktidarın Türkiye'de açtığı yaraları sarmak on yıllar alacak. 
(Metin Kondel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar