Farklı illerde 45 mağazanın sahibi!

Trabzon AKP il yöneticilerinden Şeref Demirci’nin Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere farklı il ve ilçelerde tam 45 mağazası var. Demirci, Puma’dan Hammel’e, Mavijeans’tan Lumberger’e kadar çok sayıda marka giyim eşyasının satıldığı 45 mağazayı Trabzon’dan idare ediyor. Demirci’nin önümüzdeki beş yıl içerisinde mağaza sayısını 100’e çıkaracağı söyleniyor. Beşikdüzü’nde AKP öncesi MHP’ye yakın bir isim olan AKP il yönetim kurulu üyesi Şeref Demirci’nin, Beşikdüzü’nde tekstil ve konfeksiyon imalat tesisleri kurması bekleniyor.

Trabzon’da çalmış Adıyaman’da yakalanmış!

trabzonda.jpg

Adıyaman polisi, bir ihbarı değerlendirmiş ve bir vatandaşın evinde çoğu Trabzon’daki kiliselerden çalınmış çok sayıda tarihi eser ele geçirmiş.
Ele geçirilen tarihi eserlerin sahte mi yoksa hakiki mi olduklarının incelenmesi için Adıyaman Müze Müdürlüğüne teslim edildiği açıklandı.
Trabzon’daki kiliselerin bir iki istisna dışında hemen hepsi ya yıkıldı ya da camiye çevrildi. Bugün cami olarak kullanılan eski kiliselerin duvarlarındaki sıva kazandığında altta resimler, freskler çıkıyor. Ortahisar camisinde bu olayı net olarak görmek mümkün. Trabzon’da bir de camiye çevrilmemiş ancak tahrip edilmiş birkaç kilise var. Mesela Santa’da…
Adıyaman kaynaklı haberde, tarihi eserlerin Trabzon’daki kiliselerden çalındığı belirtildi. Tarihi eserler, gerçekten Trabzon’daki kiliselerden, manastırlardan veya kiliseden camiye çevrilen mabetlerden mi çalındı? Eğer, soyguncunun söyledikleri doğru ise hangi aktif veya camiye çevrilmiş veya duvarları ayakta kalan kiliseden bu eserler çalınmıştır.
Trabzon Müze ve Kültür, Turizm Müdürlüğü herhalde bu konuda bir araştırma başlatırlar.

Liman ve borsa!

lmiman-ve-borsa.jpg

Trabzon Limanı’nın 2033 yılına kadar işletme hakkına sahip olan Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş., 21 milyon liraya yükseltilen sermayesinin yüzde 30’una tekabül eden 6.3 milyon lirasını borsada halka arz edecek.
Dün, Trabzon Arafilboyu mahallesinden arayan bir okurumuz, yıllardır Trabzon Liman İşletmesinde çalıştığını söyledi ve ‘Ben, borsada işlem görecek olan Trabzon Liman İşletmeciliği A.Ş.’nin hisselerini alsam ve yarın Limanı devlet geri alsa veya işletme hakkının bitişi olan 2033 yılında liman devlete verilse, benim aldığım hisseler ne olacak?’ diye sordu.
Borsa ve mali konularda pek bilgimiz olmadığı için okura net cevap veremedik. Liman İşletme Müdürü Muzaffer Ermiş veya bir başka yetkili herhalde okurumuzu ve bizi aydınlatır.

10 altın kural!

10-altin-kural.jpg

Trabzon Kuzey TV’de gazeteciliğe başlayan Ali Değirmenci,  üç-beş yıl önce İstanbul’a gitmişti ve mesleğini megakentte devam ettiriyor. Ali Değirmenci, dün sosyal medyada büyük Rus yazar Tolstoy’un 10 altın kuralını takipçileri ile paylaştı.
İşte TOLSTOY'UN 10 altın kuralı;
 1. Erken kalk, mesela sabah saat 5'te.
 2. Erken yat, mesela akşam 9'da.
 3. Az ye, tatlı ve şekerlemelerden uzak dur.
 4. Evinin işlerini elinden geldiğince kendin yap, başkalarına yaptırma.
 5. Amaçlarını parçala ve böl. Mesela bir genel hayat amacın olsun. Ama bunun yetmeyeceğini bil ve hayatta başarmak istediklerine dair ayrı ayrı küçük hedefler de edin. Bir sonraki yılın, bir sonraki ayın, bir sonraki haftanın ve bir sonraki günün hedeflerini hep ayrı ayrı, net bir şekilde belirle. abart, bir sonraki saatin, bir sonraki dakikanın hedeflerini bile düşün. kulağına küpe olsun: büyük bir hedefe ulaşmak için küçük bir hedeften feragat edebilirsin.
 6. Kadınlardan uzak dur.
 7. Arzunu çok çalışarak öldür.
 8. İyi bir insan ol, fakat başkalarının bunu bilmesine izin verme.
 9. Daima gücünün yettiğinden daha az harca.
 10. Şimdikinin on katı zengin olsan bile, hayat tarzını katiyen değiştirme.


***

28 Şubat'ta RTE'nin hakkını savunduğum için sonradan çok pişman olsam da, Türkiye'de haksızlığa uğrayan herkesin yanında yer alır hukukunu savunurum, pkk'ya destek veren "akademisyen" etiketli kişilerin hukuk haklarını savunmakta birlikte kesinlikle yanlarında değilim.
Yetmez ama Evet Darbesi yapılırken çok destek verdikleri ve pkk'yla birlikte açılıp saçıldıkları liderleri onlara 'ileri demokrasiyi' gösterdiği için ağlamasınlar şimdi!
Pkk bunlar sayesinde üniversitelerde kaç Kürt kökenli ya da solcu genci kandırıp dağa çıkardı ve bu çocukları yaktılar, kimi Mehmetçik katili oldu, kimi çatışmalarda öldürüldü.
Ağlanacak olan bu akademisyenler değil. (Metin Yılmaz)

***

 


Kazanan her zaman haklıdır düsturundan hareket edersek Rıza Çalımbay'a helal olsun demek boynumuzun borcu.
Lakin ben bu düsturun, uzun vadeli planlamalar için değil yaşanan günden keyif alma motivasyonuyla savrulduğu düşüncesindeyim. 6-1 ve 4-3 kaybettiği maçlarda bile bu kadar kötü oynamayan Trabzonspor'un, hem de 3-0 kazanmasının küçük payı Burak Yılmaz'ın büyüğü de Rıza hocanındır. Gün güzel kapandı, keyfi çıkarılsın;)
Burak Yılmaz ilk yarı uzak ara sahanın en kötüsü olmasının yanı sıra, takım arkadaşları üzerindeki nobran baskısı da ayrı zarar unsuruydu. Ama İniesta kalitesindeki pası Suarez kalibresiyle gole çevirmesi sadece alkışlanır. Yanı sıra oyunun ikinci yarısında genç oyunculara yönelik "abi" desteği de önemli
Bunca kötü bir Trabzonspor'un, üzerindeki 7 takımdan sadece bir üstündeki Göztepe'ye kaybetmesi de (Bursa ile oynamadı) ironimiz olsun. (Sedat Tunalı)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar