Faruk abinin daveti!

Türkiye Diyanet Vakfı Trabzon Şubesi tarafından Kaşüstü’nde yaptırılmakta olan 5 yıldızlı otele eşdeğer 350 kişilik yatılı Kuran kursu ve cami inşaatının tanıtımı için Trabzon il müftüsü Osman Aydın 9 Haziran’da bir iftar veriyor. 

faruk-abinin.jpg

Trabzonspor eski başkanlarından, AK Parti Trabzon eski milletvekili ve eski bakanlardan Faruk Özak abimizin rahmetli babası Haydar Özak Trabzon’un ünlü hafızlarından. Faruk abimiz, dini bilgileri rahmetli babasından almış bir isim.

Önceki gün elimize tesadüfen Yomra Kaşüstü’nde yapımı devam eden 350 kişilik yatılı erkek Kuran kursu ve cami inşaatının iftar programı davetiyesi ulaştı. Faruk abimiz, müftü beyin imzasını taşıyan iftar programı davetiyesinin üzerine kartvizitini zımbalayarak yakın çevresine ve ağırlıklı olarak parası olanlara gönderdi. Faruk abimiz bu tür hayır hasenat işlerinde, rahmetli İbrahim Cevahir gibi organizeyi iyi yapar!

Trabzon’un doğu ilçelerinde tam sayısını bilmiyoruz ama söylenenlere bakılırsa kimine göre 100 kimine göre 150 civarında yatılı Kuran kursu var. Belki de daha fazla! Bu kurslarda kız-erkek binlerce öğrenci var. Ayrıca, cemaatlerin de bölgede çok sayıda yurdu bulunuyor. Dünya ülkeleri;  teknoloji, bilgi ve bilimle yarışıyor, Türkiye’yi yönetenler ve öbür dünyayı düşünenler ise; hala Kuran kursları ve yurtları açmanın peşinde… Aslında haksız da değiller… Çünkü varlıklarını ve konumlarını buralardan yetişenlere borçlular!

 

***********************

 

Bilim kendi sınırlarını belirler ve bu sınırlar değişkendir. Bilimde gelişme özgür düşünceyle olur. İmam Hatip kafası bunu anlayamaz. Onlar tabu dedikleri naslarla kafalarına duvar ördüler! Ya savaş makinesi ya gaza ile övünürler, kendilerine geçmişten kahraman yaratarak tatmin olurlar. Dinin önerdiği tek nas vardır ve o da Allah'ın birliğidir. Ama şu efendi, bu hazretlerinin uydurduğu sahte naslarla dinin geleceğini kararttılar, insanlık yarışında geride kalmamıza sebep oldular. Bu kafalar Atatürk'ü anlayamaz, gelişmeyi anlayamaz, moderniteyi=çağdaşlığı anlayamaz. Ya sakızın oruç bozup bozmadığını ya cima ile iftar edilip edilemeyeceğini ya başörtüsünü ya şarabın niçin çok kötü olduğunu ya Miraç mucizesinin uzun hikayesini konuşurlar. Hatta ben bunları düşünüp yazdım diye dinden çıkıp çıkmayacağımı cenaze namazımın kılınıp kılınamayacağını tartışırlar. Maalesef!!! 

(Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

**************

 

Ortahisar Belediye Başkan yardımcısı olduğum dönemde kendisine; ‘Başkanım Ak Parti il başkanlığını bırak sen artık belediye başkanısın. Bütün Ortahisarlıların belediye başkanı ol’ dedim. Ama bildiği gibi yapmaya devam etti, şimdide öyle. Ama hakkını teslim edelim, kabinenin en önemli bakanını en azından Trabzon’un dışında tutmayı başardı! Görevini bırakmak için çok geçerli sebepler olsa bile yoluna devam etti. Belediye bütçesini bu halkın hakkıdır demeden siyasi geleceğini güçlendirmek için hoyratça harcamakta tereddüt etmedi. Neler yaptı kimlerle yaptı açıklamaya gerek görmüyorum. Bunları hafifletmek için birazda belediye başkanlığı yapabilseydi, o da olmadı. Ne diyeyim yürü başkan kim tutabilir ki seni! 

(Süleyman Aydoğdu)

 

****************************

 

AK Parti kadın kollarına yeni başkan!

aday-adaylari.png

Trabzon’u gece gündüz arşınlayan, Ramazan ayında evinde yemek yemeye zamanı olmayan, 45’inden sonra gazeteciliğe başlayan Hakkı Emiroğlu, AK Parti Trabzon teşkilatından olup bitenleri yakından takip eden bir isimdir. Hakkı’ya AK Partililerden zaman zaman dedikodu da olsa bilgi geliyor. Hakkı, AK Parti kadın kolları başkanlığına milletvekili aday adayı olan Nihan Koç’un getirileceğini söyledi. Nihan Koç; Çaykara eşrafından avukat Kamil Koç’un kızı. Nihan Koç, aile şirketi olan Koçmak’ın pazarlama müdüresi. Nihan hanım, çevresinde ve kamuoyunda sevilen ve takdir edilen bir isim. 

 

‘4 tamam 6 neden olmasın’

4-tamam-6.jpg

AK Parti’de en şanssız isimlerden biri tartışmasız Ergin Aydın’dır. AK Parti’nin kuruluşundan beri çalışan, koşuşturan ve birkaç dönemde belediye başkan ve milletvekili aday adayı olan, önceki seçimde 6. sıradan aday gösterilen Engin Aydın, 24 Haziran aday listesine girememişti. Ankara-Trabzon arasında mekik dokuyan Ergin Aydın, önceki akşam Selim Pastanesinde iftar yaptı. Beyefendiliği ve duruşu ile herkesin takdirini kazanan Ergin Aydın, AK Parti’nin Trabzon’da en kötü ihtimalle 4 vekil çıkaracağını belirterek, ‘Bana göre 4 tamam, 6 neden olmasın’ dedi.

 

Aday adayları havlu atmış!

 

AK Parti’ye yakın bir internet sitesindeki habere göre, milletvekili aday adaylarının büyük bir çoğunluğu seçim çalışmalarını askıya almışlar. Aday adaylarından bir kaçı dışında meydanlarda görünen de yokmuş. Çalışanların başında İbrahim Kul, Adnan Cevher, Hatice Öztürk, Zehra Ermiş, Cevat Birinci geliyormuş.

AK Parti aday adaylarından kimin kimlerin çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Gördüğümüz, çalışanların da öylesine çalıştığı! 

AK Partiye yakın internet sitesi, çalışmayan ve ortalıkta görünmeyen aday adayları için, aba altından sopa göstererek şu yorumu yaptı; 

‘Aday adaylarından parti SKM sinden özel davet bekleyenler varmış. Madem öyle SKM hepsine yazsın o zaman görev diyenler de yok değil, fakat aday adayı iken nefer olanlar kendileri aday gösterilmeyince programlardan seker olmuşlar ve bu da oldukça dikkat çekmiş. Katılım gösterenlerle göstermeyenler SKM tarafından not alınıyormuş. Kendileri ile iliği ne tür bir yaptırım uygulanır bilemeyiz ama belli ki bu mesele bayağı sıkıntı yaratmış ve eksi not alanlar için ileride sıkıntı olabilirmiş’

 

İYİ Parti dörtnala!

iyi-parti-dört.jpg

İYİ Parti Trabzon milletvekili adayları ve parti teşkilatı, belediye meclis üyeleri dur durak bilmiyor, müthiş bir performans sergiliyor. 

İYİ Partinin önceki akşam Ortahisar ilçe merkezinde oldukça uzak bir mekanda düzenlediği ve binin üzerinde kişinin katıldığı iftar da, tüm partililerin aynı heyecanı taşıması, İYİ Parti’nin Trabzon’da iki vekil kazanacağı söylemini güçlendirdi.

Bu arada MHP aday tanıtım toplantısına katılan ve vekil adayı Nihat Birinci ile gazetecilere poz veren MHP eski il başkanı Muammer Demeli,  Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener’e, milletvekilliği seçimlerinde de İYİ Parti’ye oy vereceğini açıkladı. 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar