Faruk Özak’ın tarihi sorumluluğu!

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, dün tarihi bir ayıba, tarihi bir ihanete imza attı. Belediye Meclisi; bu aşamada yasal bir sorumluluğu, hukuki bir dayanağı olmadan, siyasi nedenlerle Akyazı’daki dolgu alanında yapılacak olan spor kompleksine eski başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adının verilmesine karar verdi ve bu kararı onay için Gençlik ve Spor Bakanlığına gönderecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu, komplekse Cumhurbaşkanının adının verilmesinin gerekçesini açıklarken şöyle dedi; ‘Bu Trabzonlunun bir vefasıdır. Kültür Komisyonunda enine boyuna tartışılmıştır. Trabzon’da yapılan birçok yatırımı vefa ile anlatmak için spor kompleksi bulunan alana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adının verilmesi önerisini onayladık. Öneri kararının ilgili bakanlığın değerlendirilmesi için Gençlik Spor Müdürlüğüne iletilmesi uygun görülmüştür’.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Kültür Komisyonu Başkanı ise; komisyonda Gümrükçüoğlu’nun önerisinin oy birliği ile kabul edildiğini söyledi. Komisyon başkanı da Gümrükçüoğlu gibi, ‘Trabzon’da yapılan birçok yatırım çalışmalarını vefayla hatırlatmak için alanın adının stadyum dışında kalan kısmına Recep Tayyip Erdoğan Gençlik Kompleksi olarak belirlenmesi uygundur’ dedi.

Başkan Gümrükçüoğlu, önerisinin Kültür Komisyonunda tartışıldığını söylüyor. Trabzon’un tarihini, değerlerini bilmeyen bir kültür komisyonundan çıkacak olan karar; komisyondan geçmesi istenen kararlardır. O nedenle, Kültür Komisyonunu göstermelik bir komisyon olarak görmekteyim ve eleştirmiyorum.

***

Trabzon, Türkiye’de bir futbol kenti olarak bilinir. Trabzon’da futbol ve futbol kültürü Cumhuriyet öncesine dayanır. Cumhuriyet ile birlikte Türkiye’nin ilk futbol kulüplerinin kurulduğu ve futbolun oynandığı kentte Trabzon’dur.

Futbol sahalarına ve tesislerine, dünyada istisnalar dışında siyasilerin isimleri verilmez. İngiltere’de, Almanya’da, İtalya’da onca tesis ve stat var. Hiçbirine o ülkeleri yönetenlerin adı verilmedi. Statlara, genelde şehir, kulüp ve sporcuların, spor adamlarının adları verilir. Son yıllarda, stat adlarını sponsorlar belirler oldu.

Trabzon Akyazı’daki dolgu alanında yapılmakta olan spor ve tesislerin bir benzeri bir yıl önce İstanbul’da yapıldı.

Galatasaray Kulübünün stadı olarak bilinen ve adı Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk spor adamlarından biri ve GS kulübünde başkanlık, yöneticilik de yapmış olan Ali Sami Yen Stadı’nın, arazisi Hazinenin veya Gençlik Spor Bakanlığınındı. Yani devletindi.

AKP hükümeti ne yaptı? Galatasaray Kulübüne Seyrantepe’de bir spor kompleksi yaptı ve Zincirlikuyu’daki araziyi de TOKİ’ye vererek paraya çevirdi.  Seyrantepe’deki komplekse de, Ali Sami Yen’in adını verdi. GS kulübü de stadın adını Türk Telekom’a sattı, para kazandı.

Trabzon’da da yapılması gereken buydu?

Çünkü TOKİ, Akyazı dolgusunu ve orada yaptığı stadı, spor tesislerini karşılıksız yapmıyor. TOKİ, Hüseyin Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, Akçaabat Fatih Sahası ve 19 Mayıs spor salonu arazisini aldı. Bu da yetmedi, Akyazı’daki dolgu alanı da TOKİ’ye kalacak. Dün, TOKİ’nin bu işten asgari 500 milyon kazandığını yazmıştım.

***

Bakanlıklar, Belediyeler; ülkeye hizmet eden sanatçının, bilim insanının, siyasetçinin, sporcunun isimleri, bu milletin parası ile yapılan eserlere, yollara vs. verebilir. Ama burada yerler ve isimler özenle seçilmelidir. Eski Başbakanlardan Hasan Saka’nın adının Trabzon Havalimanına verilmesi için yazıp, çiziyorum. Belediye’de, STO’larda, hükümette tık yok. Diğer yandan bir cami imamının adı rahatlıkla bir hastaneye veya padişahların adı onca yere veriliyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, merkezi hükümetin yaptığı tesislere ad veremez, ancak önerir.  Dün yapılan iş de buydu. Büyükşehir Belediye Meclisi isim önerdi. Gençlik Spor Bakanlığı, Cumhurbaşkanından bir uyarı gelmedikten sonra bu ismi onayacaktır.

Akyazı’daki dolgu alanının bir bölümüne yapılan spor kompleksine verilecek Recep Tayyip Erdoğan ismi, Trabzonluların içine sindi mi, sinecek mi? Trabzonlular, spor camiası Hüseyin Avni Aker’i yok mu sayacaklar? Bu karara el kaldıranlar, bu kararı onaylayanlar Hüseyin Avni Aker’in kemiklerini sızlatmayacak mı?

Akyazı’ya önerilen isim Recep Tayyip değil bir başka siyasetçi vs. de olsa tepkimiz aynıdır.

***

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun, Akyazı dolgu alanında yapılacak olan tesise Cumhurbaşkanının adını önermesini samimi bulmayanlardanım. Gümrükçüoğlu’nun önerisi siyasidir, yağcılıktır. Vefasızlık ve Trabzon’un değerlerini görmezden gelmedir. 

Trabzon’daki; Trabzonspor başta olmak üzere spor camiasının, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin tasvip etmediği, uygun görmediği bu karara aslında en büyük itirazı AKP milletvekili, Trabzonspor eski Başkanı, spor eski bakanı Faruk Özak yapmalıydı.

Trabzon’un sporuna hizmet edenleri,  Kaptan Rıza’dan Hüseyin Avni Aker’e, Hayri Gür’e ve bu kentin yetiştirdiği tüm sporcuları yad eden, onları dilinden düşürmeyen ve örnek olarak gösteren Faruk Özak’a bu aşamada büyük görev ve tarihi bir sorumluluk düşmektedir.

Faruk Özak;  bu kenti ve bu kentin yetiştirdiği değerleri gerçekten seviyorsa, Akyazı’da yapılan bu yanlışı durdurmalı ve o komplekse Ali Sami Yen’i de örnek göstererek Hüseyin Avni Aker adını verdirmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.