Fatih Camisi projesi kaç kez değişti?

KTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden biri, Trabzon’daki tarihi mekanların restorasyon işinin bitirilmemesinin nedenini, işlerin işin ehline verilmemesine bağlamış.
Bu mimar kardeşimiz, restorasyon işlerinin bitirilmemesinin ana nedeninin, ödenek yetersizliği ve iş devam ederken değişen projeler olduğunu herhalde bilmiyor.
Mesela Ortahisar’daki Fatih Camisi’nin projesi birkaç kez değiştirildi. İhale sonrası yapımcı işe başladı, bir süre sonra iş durduruldu. Restorasyona eklemeler yapıldı. Sonra tekrar başladı. Bir kez daha projeye eklemeler yapıldı.
Diğer mekanlardaki işlerin yavaş gitmesi ve tamamlanmamasının nedeni, bize göre yapımcıların işi bilmemelerinden çok, şartname ve ödeneksizliktir. 10 liralık işi 5 liraya ihale ederseniz, iş yarım kalır ve yeni bir ihale açılır. İş de uzayıp gider.
 
Medyanın olmadığı medya ödül töreni!

KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü, geleneksel hale getirdiği medya ödül gecesinin 9.sunu önceki akşam yapmış. Gecenin sunuculuğunu tiyatro ve dizi oyuncusu Ümit Erdim yapmış… Geceye, TV dizilerindeki rolleriyle son yıllarda popüler olan Birce Akay, Bensu Soral, İbrahim Çelikkol, Aytaç Şaşmaz, Miray Daner, Youtuber Reynmen, Uğur Etiler, Ece Mumay gibi birçok sanatçının yanısıra Sabancı ailesinden Demet Sabancı Çetindoğan da katılmış.
KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü, geceye davet ettiği dizi oyuncularının hepsine ödül vermiş. Kulüp, bir de merhum sanatçı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu’yu da ödüllendirmiş. Niyazi’ye verilen ödülün gerekçesi de Kazım Koyuncu’nun son konserini KTÜ AKM’de vermesi imiş…
KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün ödül gecesinin adı, ‘medya ödül gecesi’ olmasına rağmen, gecede medya yoktu… İşletme ve Ekonomi Kulübü, Trabzon’daki gazetecileri bir kenara bıraktık hiç değilse İstanbul ve Ankara’da TV ekranlarının ve bazı gazetelerin vazgeçilmez isimlerine de gecenin ismi hatırına ödül vermeliydi. Sonuçta verilecek bir plaketin maddi değeri en fazla 50 lira olur!
Kulübün, ‘medya’ adını kullanarak düzenlediği bu etkinlikle KTÜ’nün tanıtım ve enformasyonunu, üniversite yönetiminden ve öğretim üyelerinden kat kat daha fazla katkı yaptığını söyleyebiliriz.
KTÜ İşletme ve Ekonomi Kulübü’nün, son konserini KTÜ Atatürk Kültür Merkezi’nde veren merhum Kazım Koyuncu’nun kardeşine ödül vermesi Kazım’ın unutulmaması adına anlamlıydı.
Bir anlamlı ödül de; Kazım Koyuncu’ya sanat yaşamında en son ödülü veren kuruma ve kurumun başkanına ve de Kazım Koyuncu’nun KTÜ AKM’de ve KTÜ sahil tesislerinde konser vermesini gerçekleştiren kişiyi verilmeliydi.

Soylu, ne diyorsa onu yap!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçoğlu, birkaç gün önce Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.
Ankara’dan sızan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu dinledikten sonra, ‘Süleyman bey ne diyorsa onu yap’ demiş ve başkanı yolcu etmiş. Başkan Gümrükçoğlu da ertesi sabah soluğu İçişleri Bakanlığında almış, Süleyman Soylu’nun huzuruna çıkmış. Ve böylece Başkan Gümrükçüoğlu’nun görevden alınma işi de gündemden kalkmış.

Devlet demek AKP midir?

Temel Kahveci

Bahçeli kendi adına Türk Milliyetçilerinin ve ülkücülerin sahip olduğu bütün ‘Ülkü'lerden vazgeçmiş olabilir, bu onun en doğal hakkıdır. Bu durumda yapması gereken şey gidip AKP'ye katılmasıdır. Ama o bir hareketin lideriymiş gibi herkesi gittiği yere götürmek istiyor ve gelmeyen herkesi de hain ilan ediyor.
Bu durumda en önemli sorun, kimin hain olduğuna karar vermektir: AKP' ye gidenler mi, gitmeyenler mi? AKP'nin politikaları milli midir veya ne kadar millidir? Vatan topraklarının sınırsız oranda yabancılara satışı, vatan topraklarının Yunan'a terk edilişi, millete ve devlete ait varlıkların satılışının, (hele şeker fabrikaları) milliyetçilikle veya millilikle alakası nedir? Parmağını kıpırdatamayacak duruma gelmiş PKK'yı devletle savaşacak duruma getirmek ve şimdi binlerce şehit vererek onunla savaşmak zorunda kalmanın milliyetçilikle ne yakınlığı olabilir? Daha rahmetli olmadan uyarılarda bulunan sayın Erbakan'ı bile dinlemeden Esad düşmanlığı üzerine kurgulanan Suriye politikalarının ve orada yok sayılan ve yok olmalarına göz yumulan Türkmen politikalarının milliyetçilikle bir benzerliği var mıdır?
Meydanlarda BOP eş başkanıyım diyerek gezenlerin bu başkanlıktan ayrıldığına dair bir söylem duyanınız oldu mu?
Bu konuyu bir kaç kitap boyutunda uzatmak mümkündür. Şimdi gelelim Sayın Bahçeli'nin millilik ve beka sorununa. İzlenen politikalara bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti'nin talan edildiğini görüyoruz. Sadece İstanbul'daki betonlaşmaya ve denizlerin içine kazık çakılarak yapılan gökdelenlerden bile bunu görebilirsiniz. Tarımda, hayvancılıkta, sanayideki durumlar ortadadır. 15 Temmuz akşamı bir şeyler oldu ama gerçekte ne olduğunu henüz tam bilenimiz yok ve öğrenmemize de müsaade edilmiyor. Bahçeli ülkenin beka sorunu var diyerek AKP'ye gitti. Neymiş beka sorunu? "Fetö denilen terör örgütü devleti ele geçirmek istiyor, bu yüzden devletimizin yanındayız"… Fetö bana göre Amerika'dır ve siz hala Amerika ile aynı yere gitmiyor musunuz?
Kabul edelim ki bu iddialar doğru... Devlet demek AKP midir? Her Türk Milliyetçisi, hatta her vatansever tabii ki devletin yanındadır. Fakat dikkat çeken çelişki şudur: sen MHP olarak Türkiye'nin en ciddi ve en köklü partisiyken, hatta en gerçekçi ve güçlü söylemlere sahipken neden bu ülkeyi bu durumlara düşürenlerden kurtulmamız gerekir demedin de gittin ülkeyi bu durumlara düşürenlerin saflarına katıldın? Ve buna da bir kılıf buldun, BEKA SORUNU!!!
Ben Türk Milliyetçiliği ve ülkücülüğümden hiç sapmadım, aksine davranışlarda da bulunmadım, her zaman milletimin ve devletimin yanında oldum. Şimdi, hain kimdir?

005.jpg

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar