Fatih Gemisi delmeye  değil montaja gelmiş!

    Karadeniz’de petrol bulma umuduyla sondaj yapmak için İstanbul’dan yola çıkan Fatih sondaj gemisi dün Trabzon’a geldi, Faroz açıklarında demirledi.
Sondaj gemisinin adı Fatih ama gemideki alet edevat ve özellikle de sondaj malzemesi Güney Kore malı. Gemi Güney Kore’de hazırlanmış. Denizlerde petrol çıkarmak için sondaj yapan bu tür gemilere yeni nesil sondaj gemisi deniliyor. 
Yeni nesil denmesinin nedeni de geminin deniz suyu tabanından 7 ila 10 metre arasında delme yapması ve bulunacak sıvıyı yukarıya çıkarması!
Fatih sondaj gemisinin Trabzon’a gelmesinin nedeni, Trabzon Limanında ikmal yapacak olmasıymış. İstanbul’dan birkaç gün içerisinde sondaj malzemesi vs. Trabzon’a gelecek ve Trabzon Limanında gemiye monte edilecek.
İstanbul’dan Trabzon’a gelene kadar ikmal yapılacak epey liman olmasına rağmen Fatih gemisi Trabzon’a neden geldi. Bunun bize göre olsa olsa iki nedeni olur. Birincisi Ereğli, Zonguldak, Sinop, Samsun limanlarının müsait olmaması. İkincisi de Trabzon Limanını işleten firmanın liman hizmeti için gemiden yani devletten daha az ücret talep etmesi!
***
fatih.jpgFatih sondaj gemisi Karadeniz’in hangi bölgesinde nerede sondaj yapacak?
Geminin Trabzon’a gelmesi özellikle AKP’li Trabzonluları heyecanlandırdı. Gemiye neredeyse karşılama töreni yapıldı. 
Fatih sondaj gemisi, Trabzon Limanında yapılacak montaj ve ikmalden sonra Trabzon’dan ayrılacak. Rotası doğu değil batı!  Romanya’da denize dökülen Tuna Nehrinin, İstanbul Boğazının veya Karadeniz Ereğli’sinin açıklarında sondaja başlayacak.  Bura TUNA-1 adı verilen yerde sondaja başlayacak.
Bu bölgede, deniz tabanının 7-8 bin metre derinliğinde petrol, doğalgaz izine rastlanırsa, daha sonra çıkarma işlemi yapılacak.
***
Karadeniz’de 2004 ile 2012 yılları arasında 3 bölgede petrol araması yapıldı. BP ve TPAO, ortaklaşa Sürmene, Hopa’nın 40 ve Sinop’un 100 küsur km açıklarında petrol bulmak için sondaj yapmıştı. O yıllarda yapılan sondajda deniz tabanının ancak 4-5 bin metre derinliğine inilebilmişti. Petrol de bulunamamıştı. Ki, o yıllarda yapılan sondaj hayli pahalı bir sondajdı. BP ve TPAO Hopa’da yaptığı sondaj için tam 120 milyon dolar harcamıştı. 
Fatih sondaj gemisi, yukarıda da belirttiğimiz gibi son model ve 10 km. kadar derine inebilen sondaj aletleriyle donanımlı. Fatih sondaj gemisi ile yapılacak olan sondajda maliyet çok düşük. Personel, akaryakıt, araç gereç parası, hepsi o kadar!

Türkiye Karadeniz’de sondaj yaparken Karadeniz çevresindeki ülkeler aynı bölgelerde sondaj yapabilir mi?
1987 yılında, Özal hükümeti döneminde Türkiye ile Rusya arasında yapılan Karadeniz Münhasır Ekonomik Sınır Antlaşması gereği Karadeniz ortadan ikiye bölünmüş. Mesela Trabzon ile Novroski arası 100 mil ise Türkiye’nin ekonomik sahası 50 mil, geri kalanın da Rusya’nın. Gürcistan ve diğer Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerle de herhalde benzer anlaşmalar yapılmıştır. Dileğimiz ve temennimiz Karadeniz’de petrol ve gaz bulunması. Gerçi bulduktan sonra altın madenleri gibi yüzde almak şartıyla Avrupa ülkelerine pas edebiliriz!

                 Kalafatoğlu’na  kim küstü?
kalafatoglu.jpg   61saat sitesi danışmanı, yazarı, algıcısı Ali Savaş, birkaç gün önce Akdeniz Üniversitesine 38 metrelik bir gemi bağışlayan ARES Tersanesi patronu, Trabzonspor eski yöneticilerinden işadamı Kerim Kalafatoğlu’na göndermede bulundu.
 AKP’nin algıcı gazetecisi Ali Savaş, kalkmış “Trabzonlular Kerim Kalafatoğlu’na küsmüş” diye yazıyor. Kim küsmüş, küsen kim? Ali Savaş’a göre Sürmeneliler…
Neden küsmüşler?  ‘Akdeniz Üniversitesine gemi bağışladın da Sürmene Deniz Bilimlerine neden bağışlamadın!’
İnsaf be Ali! Kalafatoğlu Ailesi Sürmene için neler yapmadı ki… Üniversiteye okul, yurt binası yapmadı mı? Törenlerle açılmadı mı? Sonra ne oldu? Milyonlarca lira harcayarak eğitime hizmet eden Nazmi Kalafatoğlu’nun adını yaptırdığı okullardan, binalardan silip attılar, indirdiler. Yalnız merhum Nazmi amcanın mı? Daha nicelerinin!
Karşılık beklemeden hayır yapanları incitmeyeceksin. İncitirsen, ayıp edersin, yanlış yaparsın. Hayır yapma niyetinde olanları da küstürürsün. Sürmene’yi yönetenlerin bazıları maalesef bu yanlışları yaptılar.  

                                              ****************************

   65 yaş üstüne eziyet, "cahil kesimin ferasetine, güvenenlerin" uygulamasıdır?
Okuma alışkanlığı olmayan ülkemizde, 65 yaş üstü yürüyen kitaptır, kütüphanedir?
Tam da iktidarın kızdığı, tehlikeli okuyan kesimdir?
Okur yazar olması, bir profesöre ders vermesine kafidir, hele meleyen hukuk profesörüne!  Bizim köyün çobanı Zazal Osman bile, ders verir eminim ?
Ülkemizin yaşayan hafızasıdır, 1940-1960 arası doğanlar?
Harpler, darpler, kavgalar, ekonomik krizler, yokluklar görmüş ama?
Kavga ettiği insanları bile sevmiş, saygı duymuşlardır?
Elbette "kinine dinine sahip çıkan nesil" yaratma gayretinde olanların korktuğu kesimdir..?
Vatanına, Milletine, bayrağına, ülkesinin kurucusu Atatürk'e, sevgisi ve bağlılığı sonsuzdur..?
Dün büyüğüm değerli hocam dediği, ne olur gel sana hasret kaldık diyerek, göz yaşı döktüğü kıymetli insana, bu gün küfür edip terörist ilan edenler..?
hayrullah.jpgKavrayamadığı bu sevgiye ve bağlılığa, gıcık olurlar..?
65 yaş üstündekilerin olan fotoğrafları da, izledikleri filimler de siyah beyazdı ama..?
Yaşamları, yaşadıkları yokluklara kıtlıklara rağmen, onurlu ve rengarenkti..?
Bir paket makarnaya, bir çuval kömüre, bu millet dediği yandaşlarına önünde takla attıran, rüşveti cumadan sonra alıp günaha girmeyen adamlarla ülke yönetenler, anlamazlar..?
Hatta Devletine saygı duyan 65 yaş üstünün liyakate saygısıyla dalga geçerek..?
"Evini idare eden Devleti de idare eder." diyen sevmez 65 yaş üstünü..?
İşin en acı yanı, 65 yaş üstünü yok saymaya çalışanların, kendileri de 65 yaş üstünde olup..?
Siyah beyaz renkleri, rengarenk yaşayanlardan, bu işin sırrını öğrenememenin, ya da öğrenip de yaşayamamanın hırsıyla, intikam peşinde olanlardır..?
"Ölümün ecele faydası yok" hepimiz öleceğiz..?
Ben ölürken, bu iktidar varsa Ülkemde, bir elim Ülkem Bayrağım ve Atatürk için kalbimin üstünde, öbür elim iktidara bıraktığımda olacak diyor vasiyetinde, Sarı Çizmeli Mehmet ağa..!!!
(Hayrullah Ertem)

Önceki ve Sonraki Yazılar