Fatih Parkı da betonlaşacak!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi; Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde mezarlık olan, daha sonra park haline getirilen ve Aşıklar Parkı olarak adlandırılan ve son olarak da ismi Fatih Parkı olan, Boztepe yokuşunda liman manzaralı Ortahisar’ın en yeşil olan parkını yeniden düzenleyecekmiş. Fatih parkında 23 çeşit 160 adet ağaç bulunuyor. Parkın hemen her yanı çiçeklik! Fatih Parkı’nın içindeki yollar birkaç yıl öncesine kadar topraktı. Bu yollara beton döküldü. Ancak, bu beton ağaçlara ve çevreye zarar vermedi. Belediye’nin parkta yapmayı planladığı düzenleme, Fatih Parkı’nın Meydan Parkı gibi beton parka dönüşeceği endişesini yarattı.
  
Beşirli sahili S.O.S veriyor!

besirli.jpg

Trabzon Ortahisar’ın eski belediye başkanları, sahil yolunun deniz tarafını Ganita’dan Beşirli’ye kadar düzenlemişti. Eski ve mevcut başkanın yapmadıkları yapamadıkları iş ise, sahilden farklı yerlerden denize akan lağım sularını denizin birkaç yüz metre içine pompalayamamaları. Lağım suyu, sahilin birçok bölgesinde çevreye pis koku yaymaya devam ediyor.
Ortahisar sahilinde Ayasofya müzesi ile Akyazı dolgu alanına kadar olan mesafede özellikle hava karardıktan sonra iğne atılsa yere düşmez misali bir yoğunluk var. Sahil yolunun deniz tarafındaki park alanları ve yol kenarlarında neredeyse iki sıra otomobil var. Trafik yoğunluğu nedeniyle ana yolda her an kaza olabilir. Büyükşehir Belediyesi, geçici olarak sahil yolu ile yürüyüş yolu arasındaki kaldırımı birkaç metre daraltıp otopark haline getirmeli. 

Bayraktar dayanamadı sahaya indi!7

bayraktar-003.jpg

AK Parti Trabzon eski milletvekili ve eski bakanlardan Erdoğan Bayraktar, seçim çalışmalarında partisine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a destek vermek için sahaya iniyor. AK Parti’nin Trabzon’da en sevilen ve takdir edilen isimlerinden biri olan Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanlığı ve bakanlığı döneminde Trabzon’a önemli hizmetler yaptı. Önceki gün Trabzon’a gelen Bayraktar, işe köyünden başladı. Köyde bir iftar da veren Bakan Bayraktar, seçime kadar Trabzon’u bir baştan bir başa gezecek, vatandaşlarla görüşecek. Eski Bakan Bayraktar’ın seçim çalışmalarına katılacak olması parti teşkilatlarında olumlu karşılandı.  

Haydar Baş, Nuri Aydın’a
oy verecek mi?

haydar-bas-nuriye-(1).jpghaydar-bas-nuriye-(2).jpg

CHP 3. Sıra milletvekili adayı Nuri Aydın, ilk sıra adayı gibi çalışıyor. İlçelerde ve köylerde vatandaşla görüşen Aydın, önüne her çıkandan oy istiyor. Vatandaşın kendisine hoşgörüyle yaklaştığını belirten Aydın, ‘Bana, tamam diyenlerin yarısı tamam derse Trabzon’da oy patlaması yaparız’ dedi.
Nuri Aydın, İskenderpaşa Camisi’nin eski imamlarından merhum Cafer Hocanın oğlu. Cafer hoca, MSP-CHP hükümeti döneminde başbakan Ecevit’in danışmanlığını da yapmıştı.
Nuri Aydın, 12 Eylül darbesinden sonra gözaltına alınmış ve bir süre tutuklu kalmıştı. Nuri Aydın, gözaltına alındıktan sonra Boztepe’deki askeri tesislerde Amerikalılardan kalma bowling salonunda bir süre alıkonulduktan sonra mahkemeye sevk edilmişti. Bağımsız Türkiye Partisi genel başkanı Haydar Baş, o yıllarda Milli Selamet Partisinde idi. Baş da Aydın gibi gözaltına alınmıştı. Nuri Aydın’ın, gözaltı ve tutukluk süresinde en yakın arkadaşlarından biri Haydar Baş’tı. Nuri Aydın, geçenlerde ‘Haydar hocamı ziyaret edeceğim ve oyunu isteyeceğim’ dedi.  
Şimdi merak edilen olay, Haydar Baş’ın Nuri Aydın’a oy verip vermeyeceği.

Trabzon’un oy deposu!

Trabzon’un en fazla oyu olan ilçesi Ortahisar... Ortahisar’dan sonra ikinci sırada ise Akçaabat geliyor. Ortahisar ile Akçaabat’ın toplam oyu Trabzon’un üçte ikisi!
Ortahisar oy deposu olunca partiler de bu merkez ilçeye yüklenmeye başladı. AK Parti’nin Trabzon’da Beşikdüzü’nden sonra en düşük oy aldığı ilçe de Ortahisar. Millet ittifakı, Ortahisar’da yüzde 60’ın üzerinde oy beklerken, Cumhur ittifakı da benzer iddiada!
AK Parti adaylarının üçü Akçaabat biri ise Tonya kökenli. İYİ Parti ve CHP’nin birinci sıra adayları Ortahisar’dan. İyi Parti’nin ikinci sıra adayı Akçaabat. Üçüncü sıra adayı da merkez ilçeden. SP’nin adayı da Ortahisar’dan!
AK Parti, Ortahisar’dan adayı yok algısını yıkmak için, büyük gayret sarf ediyor. Milletvekillerinden biri hemen her gün Ortahisar’da. Ayrıca Büyükşehir ve Ortahisar Belediye Başkanları da koşuşturuyor.
Ortahisar’da en etkili propagandayı İYİ Parti adayı Hüseyin Örs ile CHP adayı Ahmet Kaya yapıyor. Trabzon Büyükşehir belediye başkan ve MHP milletvekili adaylıklarında, Ortahisar’ın en ücra köşelerine kadar giden ve binlerce vatandaşla görüşen Hüseyin Örs, ‘Ortahisar’ın köylerinde(mahalle) yaşayanlar, seçimde ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar’ dedi.

İmamoğlu’na 
yeşil ışık!

imamoglu.jpeg

İstanbul Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki akşam ilçe meydanında tam 20 bin kişiye iftar verdi. İmamoğlu’nun verdiği iftarın onur konuğu ise Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce idi.
Ekrem İmamoğlu, ANAP Trabzon eski il başkanlarından Hasan İmamoğlu’nun oğlu. Ekrem, politikayı babasından öğrendi. Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanlığını AK Parti’den aldı. İmamoğlu, CHP İstanbul il başkanlığı seçiminde de anahtar rolünde idi. Beylikdüzü ve İstanbul genelinde sevilen bir isim olan Ekrem İmamoğlu’nun yerel seçimde CHP’nin büyükşehir belediye başkan adayı gösterilme ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

**************  

Sosyal belediyecilik yaptığını söyleyen belediyenin özel kalem bütçesi 2,5 milyon ama temizlik işleri müdürü ‘çöp tenekemiz yok’ diyerek satıldığı dükkanın adresini vatandaşa vermeye, tarif etmeye çekinmiyor. Neymiş ne zaman geleceğini de bilmiyor, Ramazan çadırlarına da veremiyormuş. Maaş almasını biliyorlar dimi, belediye yan gelip yatma yeri ya, uykunuz bol olsun... (Davut Çakıroğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar