Fatih Parkında neler yaşandı?

  Trabzon şehir merkezinde halkın nefes alabildiği, kafa dinleyebileceği, hoş sohbetler edebileceği ender yerlerden olan halk arasındaki Aşıklar Parkı diye bilinen Fatih Parkı bir yıldan fazla süredir yapılan düzenleme çalışmaları nedeniyle kapalı tutuluyor.
  Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun başkanlığı döneminde ihalesi yapılan Fatih Parkının düzenleme çalışmaları yer tesliminin ardından 250 günlük sürede tamamlanacaktı bildiğimiz kadarıyla. Yani geçtiğimiz Nisan ayında halkın hizmetine açılması gerekiyordu. Yüklenici firma hak ediş mi alamadı, düzenleme çalışmaları sırasında bir pürüz mü yaşandı, bir engel mi çıktı? Parkta iş niçin gecikti bilemiyoruz.
                                                 ******  

 ssss-003.jpg Buradaki gecikmeyi, yapılan işin ne durumda olduğunu merak etmiş olacak ki; Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu Fatih Parkı’nda denetleme ve inceleme yapmış. İncelemeler sırasında yüklenici firmanın yetkilisi ile Park Bahçeler Daire Başkanlığı elemanları da oradaymış. Başkan Zorluoğlu, söylenenlere bakılırsa yapılan bazı imalatları hiç beğenmemiş. Yere döşenen bazalt, granit gibi taş döşemelerin farklı renkleri ve leke içindeki hallerini görünce, ‘Bunları hemen değiştirin’ şeklinde talimat vermiş hayli de sinirlenmiş. Başkan Zorluoğlu’nun bu denetlemesinin ardından bir de yaklaşık 2.7 milyon liralık maliyete kafasının takıldığı bu konuda da bir inceleme başlatılması için belediyedeki ilgili birimlere talimat verdiği de gelen bilgiler arasında.
                                                   ****** 

   Bizim bildiğimiz Fatih Parkında düzenleme yapılacak alan 10 bin metrekareye yakın bir alan. İhalesinin 2 milyon 620 bin liraya yapıldığını hatırlıyoruz. İhale kapsamındaki işler, çocuk oyun alanının yenilenmesi dışında 4 çay ocağı ile bir kış bahçesi, bazalt ve granit ile deck zemin döşeme kaplamalarının yapılacağı ve aydınlatma sisteminin de değiştirileceği, tuvaletin engelsiz hale getirileceği şeklindeydi. 
  ‘Başkan niye sinirlenmiş, parkta ne gibi imalatlar yapılmış, eskisinden güzel mi’ diye biz de merak ettik, Aşıklar Parkında bir tur yaptık. Hemen şunu söyleyelim; parkta çiçeklendirme, yeşillendirme, ağaç bakımı ve budamaları gibi işler için Büyükşehir Belediyesinin Park Bahçeler ekipleri tarafından peyzaj düzenlemesi yapılıyor ve çok da özen gösteriliyor. Son bir-iki aydan beri orada yoğun bir mesai harcadığını öğrendik. O ekipte yer alanları tebrik ediyoruz. Ayrıca Meydan Parkında yapılan hatalardan ders alınmış izlenimi edindik. Daha az beton imalat ile sanırız Meydan Parkındaki gibi ağaçlar kurumayacak. Kulübe şeklindeki çay ocakları ahşaptan yapılmış ama bize biraz kaba yapılar gibi geldi. Daha estetik olabilirdi diye düşünüyoruz.  
  Anlayacağınız orada ihaleyi alan firma çiçek-böcek işlerine karışmıyor, sadece taş döşemeler, aydınlatma, çay ocakları gibi imalatları yapıyor.
Orada firmanın yaptığı imalatlar eski parayla 2.7 trilyon eder mi etmez mi, birim fiyatları nedir ne değildir bilemiyoruz ama Başkan Zorluoğlu’nun talimatıyla başlatıldığı söylenen incelemenin sonucu tahminimiz o ki kamuoyu ile paylaşılır, biz de bu sütunlarda kaleme alırız.
  Ayrıca bildiğimiz kadarıyla eğer yanılmıyorsak Fatih Parkında düzenleme işini yapan Akçaabat merkezli firma Botanik Park ve Ekopark’ın da ihalelerini alan ve düzenleme işini yapan firma. Eğer Fatih Parkında bir sıkıntı ortaya çıkartılırsa o iki ihalenin de gözden geçirilmesi gerekir diye düşünüyoruz.   

İkinci ihale şaşkınlığı!
  Trabzon halkı Fatih Parkının açılmasını beklerken duyduk ki park için ikinci bir ihaleye ihtiyaç varmış. Birinci ihalede yer almayan oturma grupları, şemsiyeler için ikinci ihale yapılacakmış. Yine parkta bazı ağaçların kurumasına engel olacak su geçirgen bazlı imalatlar da bu ihalenin içerisinde yer alacakmış. 
Niçin bütüncül bir ihale yapılmadığına pek anlam veremedik. Bu ikinci ihale ile birlikte parkın düzenleme maliyeti sanırız 3.5-4 milyon lirayı bulacak ya da aşacak. Görünen o ki; Trabzon halkı epey bir süre daha Fatih Parkının insanı ferahlatan, dinlendiren güzelliğinden mahrum kalacak.
Şu konuya da işaret etmekte fayda var… Parkta tüm imalatlar tamamlandıktan, düzenleme işi bittikten sonra üçüncü bir ihale tahminiz o ki çay ocağı işletmeleri için yapılacak. İhaleler ayrı ayrı mı yapılacak, tek bir kişi ya da firmaya mı verilecek? Üstelik çok da tartışması olacak…
Önerimiz şu ki; Büyükşehir Belediyesi tıpkı EYOF Parkında olduğu gibi burasının işletmesini kendi üstlensin. Trabzonlular, Meydan Parkında olduğu gibi bir bardak çaya 3 lira ödemesin. EYOF Parkını canlandıran, kaliteli hizmet sunumu olan uygulamanın bir benzeri Fatih Parkında yapılsın!

Murat başkan sahaya indi!

  murat-baskan-006.jpgTrabzon’un Akçaabat ilçesinde yaşayan Mahmut Çavuş, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu etiketleyerek, ‘Başkanım Akçaabat gençliği olarak halı sahada sizlere meydan okuyor, formalarınızla birlikte takımınızı maç yapmaya davet ediyoruz. Hayde başkanım Keşanlı formasına bizimle maç oynamaya var mısın’ diye teklif yapmış. Sosyal medya hesabında bu teklifi gören Başkan Zorluoğlu da gencin bu meydan okumasına kayıtsız kayır mı, hemen cevabı yapıştırmış, ‘Bu teklifi memnuniyetle kabul ediyorum. Goller de formalar da benden. Hayde uşaklar’ diye cevap vermiş.
  İşte bu meydan okumaların ardından büyük buluşma halı sahada geçtiğimiz gün gerçekleşti… Akçaabatlı gençlerle buluşarak, Trabzonspor’un yeni sezon keşan formasını giyen Başkan Zorluoğlu, sahada sergilediği hünerlerle alkış aldı. Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim’in de katıldığı halı saha maçı 3-3 berabere sonuçlandı. 
  Maçta gençlere forma hediye eden Zorluoğlu, ‘Bizlerde futbol sevdası var. Bu teklifi geri çeviremedik. Hem forma hem gol sözü verdik. Forma sözünü yerine getirdik. Bence iyi maç oldu. Rakip dişli çıktı. Ben gol atamadım ama iyi paslar verdim. Her zaman olduğu gibi takımı yönettim’ ifadelerini kullandı.

Metin Alper’e sürpriz ziyaretçi!

metin-alper.jpg  Trabzon’un yeni emniyet müdürü Metin Alper’in ziyaretçileri bugünlerde eksik olmuyor. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş de müdür Alper’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Şenol Güneş, beraberinde getirdiği Milli Takımımızın zaferlerle dolu formasını Alper’e takdim etti. Alper, ‘Sayın Güneş’e nezaketinden ötürü teşekkür ediyorum’ derken, samimi bir ortamda gerçekleşen görüşme sonunda Milli Takımımızın başarılarının devam etmesi temennisinde de bulundu.

Önceki ve Sonraki Yazılar