Festivale tam not!

  Trabzon Büyükşehir Belediyesinin organizatörlüğünde düzenlenen horon festivali başlangıçta farklı kesimlerden eleştiri alsa da festivalin iyi başladığını söyleyebiliriz. Önceki akşam Atatürk Alanındaki siyasi mitinglerin düzenlendiği bölge ve çevresi iğne atılsa yere düşmeyecek ölçüde kalabalıktı. Sahne alan folklor ekiplerinin kısa gösterileri ilgi ile izlendi. 

  Atatürk Alanındaki horon festivalinin devam ettiği saatlerde, Akyazı Spor Kompleksinde de bir etkinlik vardı. Trabzonspor’un kuruluşu nedeniyle, binlerce taraftarın katıldığı bir tören düzenlendi. Akyazı’da o etkinlik düzenlenmeseydi, Atatürk Alanında gerçekten izdiham olurdu.
  Trabzon’da artık vakit geçirilmeden bir festival alanı düzenlenmeli. Bunun için de ideal mekanlardan biri Gülcemal Projesinin ilk bölümü. Hazırlanmakta olan projede, herhalde bu tür etkinliklerin düzenleneceği bir alan yer alır. Kent meydanı bu tür etkinlikleri kaldırmıyor.

 

Çal Mağarası’ndakib.k kokusu!

  Düzköy’deki Çal Mağarası ile ilgili şikayetlerin ardı arkası kesilmiyor. Bölgede yeterli otoparkın, dinlenme mekanlarının bulunmamasının yanısıra, mağaranın bitişiğindeki umuma açık tuvaletin de suyu yokmuş.  Düzköy eski belediye başkanı Abidin Çelik, “Buraya binlerce insan geliyor. İhtiyaç giderilecek yerde su olmaz mı? Buradaki tuvaletin suyu yok, suyu!” dedi. Çal Mağarasının çevresinde su sorunu yaşanıyorsa, bunun nedeni yöneticilerin basiretsizliğidir. Mağaranın 50-100 metre ilerisinde dere şarıl şarıl akıyor. Bir boru ile oraya rahatlıkla su bağlanabilir.

Yaylalarda yıkım başlayacakmış!

  Trabzon Valiliğinde önceki gün gerçekleştirilen toplantıda, 400 civarındaki yaylada  716 yeni kaçak yayla evi yapıldığının tespit edildiği ve bu kaçak evlerin yıkılması kararı alınmış. Vali İsmail Usta, Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Jandarma Komutanı Tuğgeneral Halil Şen, ilçe belediye başkanları ve kaymakamların katıldığı toplantıda konuşan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, yıkım işlemi en son yapılan yayla evlerinden başlansın önerisi getirdi. Genç’in önerisi kabul edildi. Trabzon, Giresun, Ordu yaylaları başta olmak üzere tüm yaylalar yayla olmaktan çıktı, sayfiye yerleri haline geldi. Yaylalarda yapılması gereken iş, tüm yapıları bir yerde toplamak geri kalan yerleri hayvanlara bırakmak.

Uzungöl ihya Olacakmış!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Uzungöl’de kaçak yapılaşmaya müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Uzungöl için proje hazırlıyoruz. Uzungöl için hazırladığımız proje 2020 yılında hayata geçecek. Uzungöl ihya olacak” demiş. Uzungöl’deki kaçak yapıların hemen hepsi imar affından faydalanılarak yasal hale getirildi. İmarlı yapıları yıkmak için istimlak edilmesi gerekiyor. Uzungöl ve çevresinde görünen o ki 2020 yılı itibarıyla istimlakler başlayacak!

  Bu ülkede iki yüz küsur üniversite var güya ama altın madenlerini Kanadalılar çıkartıyor. Bizimkiler de iyi taş taşıyorlar! Mesela maden mühendislerini ilkin kızartılmış ve haşlanmış mısırcı, sonra internet kafe işletmecisi, en son olarak da belediyede görevinin ne olduğu belli olmayan memur eden mucizevi bir cumhurbaşkanlığı yönetim sistemimiz var. Türkiye bugün aklı, mantığı, bilimi, liyakati, donanımı, tecrübeyi reddetmiş bir iktidarın çokuluslu şirketlere peşkeş çektiği bir sömürge durumunda. (Metin Kondel)

‘Balık bomba’

  Tabiat durağan değil değişkendir. Tohumdan fideye, fideden meyveye, kayadan kuma, canlıdan ölüye, ölüden tekrar canlıya. İş ve oluş mütemadidir. Hareket ve zaman bu devamlılığın zeminidir. Biz zamanın ne olduğunu bilemeyiz. İçinde yaşarız o kadar. Tabiatı bilen ve araştıran bilginler yaşadığımız zeminin insan eli ile bilinçsizce tüketildiğini söylüyorlar. Sera etkisi ile atmosfer sıcaklığının yükseldiğini, buzulların eriyerek su seviyesinin yükseleceğini az çok hepimiz biliyoruz. İnsan ömrü dünyanın değişmesini olduğu gibi görmeye yetmiyor. Çocukluğunda yüzdüğün kumsal, oyun oynadığın harman, suyunu kana kana içtiğin çeşme, denizden çıkan çeşitli balıklar gibi yok olan somut değerlere ait nostalji bu hissetmediğin değişimin haykırışı aslında.

  Benim yaşarken faydalandığım her türlü kaynak evlatlarıma, onlarınkiler torunlarıma kalabiliyorsa ben doğru yaşadım diyebilirim. Ama diyemiyorum. Yok edilen binlerce değer tabiatın olağan seyri değil bizim tahribatımız. İnsan kalabalıklaştıkça onu barındırma ve doyurma problemi artar. Bu modern dünyanın çözmesi gereken bir problemdir. Problemi çözerken tabiatın sunduğu kaynakların sınırlılığı, insan arzularının sonsuzluğu göz ardı edilmeden bilim ve akıl öncülüğünde planlama şarttır.

  Son yirmi yılda plan, program, akıl rafa kaldırılınca Trabzon’umuzun doğal kaynakları gelecek kuşaklar düşünülmeden hızla tüketildi. Denizden Boztepe’ye, oradan yaylalara örneğini çokça gördüğümüz yapılaşma bizi nereye götürüyor?

Torunlarımızın bizdeki emanetini, mirasyedi tavrı ile dedemizden kalmış gibi tüketmemeliydik.

İstavritten yapılan “balık bomba” nedir bilen kaldı mı? (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

Rahmetli nenem artık iyice yaşlanınca en küçük ses çıkartsak "Etmayın uşağım başım kaldırmay" derdi. Ben de yoruldum kafam kaldırmay artık. Zamları eleştiriyorsun hakaret ediyorlar, ülkenin ağacını gölünü ormanını yabancılara talan ettiriyorlar, bir şey söylüyorsun küfür yiyorsun. Milli manevi, ahlaki dini her türlü değeri paramparça ettiler, yapmayın diyorsun hain diyorlar, bölücü diyorlar, fetöcü diyorlar, dinsiz diyorlar hakaret ediyorlar. Bir de papağan gibi ezber etmişler, her şeyi eleştiriyorsun diye böğürüyorlar! Tek bir soru soracağım ve ondan sonra bir müddet kafamı dinleyeceğim çünkü kafam kaldırmıyor artık:

  Yapılan yanlışları eleştirdiğimiz için bize her türlü hakareti ediyorsunuz da neden bu yanlışı yapanlara tek kelime bir şey söylemiyorsunuz? Neden yanlış yapanlar suçlu değil de bunu dile getiren bizler suçlu oluyoruz? (Harun Çelik)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar