19.05.2021, 09:33

FIKRA!

Aziz Nesin'in anlattığı iddia edilen, bir şey elde edemediği halde kendisini boşa harcamanın eleştirildiği bir fıkradır.

Fıkra şöyledir;

Maraba ile ağa, ağanın arabasında tıngır mıngır kasabaya gidiyorlar. Yolun yarısında, arabayı çeken hayvan patır kütür yola pisliyor. Ağa marabasının arabada gözü olduğunu biliyor. Hem marabayı küçük düşürmek hem de eğlenmek için, “Üle Memo! Şu pisliği yersen, arabayı sana vereceğim” diyor. Bizimki bir an düşünüyor, kararını veriyor, koşumları ağaya uzatıp arabadan iniyor ve taze at pisliğini yiyor. “Tamam,” diyor ağa; “Araba senin.” Bizimkinin midesi dönmüş, gururu çiğnenmiş, kendinden iğreniyor. Ağa ise bir dakikalık bir eğlence uğruna arabasından olduğuna pişman, kendi budalalığına yanıyor. Dönüş yolunda ikisinin de ağzını bıçak açmıyor, ikisi de kurdukça kuruyorlar. Tam marabanın pislik yediği noktaya geldiklerinde ağa dayanamıyor; “Üle Memo! Bir halt ettim, şaka uğruna araba elden gitti, pislik yemenin ederini vereyim, arabayı geri alayım.”

Memo’nun genzinde, ağzında, yüreğinde, öfkesinde hâlâ pislik tadı var. “Olur ağam” diyor, “olur ama bir şartla! Sen de aha şu kalan kurumuş pisliği yiyeceksin ki ödeşelim.”

Ağanın gözü kararmış, iniyor bir miktar pislik de o yiyor. Çiftliğe yaklaşırlarken, Memo düşünceli, kederli soruyor: “Ağam, araba giderken de senindi dönerken de senin, peki biz bu kadar pisliği neden yedik?”

Hikâyeyi biliyorsunuzdur ama durumumuza öyle oturuyor ki kısaca hatırlatmadan edemedim.

Herkes hata yapar -ki hata yapmak insanın doğasında vardır- ama herkes hatalarından ders çıkarmaz. Bazı insanlar tekrar tekrar aynı hataları yaparlar, gerçek bir ilerleme kaydetmekte her seferinde başarısız olurlar ve bunun nedenini anlayamazlar.

“Eğer bir hatayı tekrarlarsanız, o artık bir hata değil; verdiğiniz bir karardır.”

Paulo Coelho

“Ders alınmazsa, her hata bir sonraki hatanın virüsü olur.”

Sadi Şirazi

 

 

 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
23
parçalı bulutlu