Filler tepişir çimenler ezilir!

 

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun faturası görünen o ki, Emniyet mensuplarına kesilecek gibi. Operasyon sonrası başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde onlarca Emniyet şube müdürü görevinden alındı. Görevden alınan müdürlerin hemen hepsi de, Emniyet Müdürlüklerinin kilit mevkilerinde.  Hükümetin, görevden aldığı emniyetçiler iddialara göre cemaattenmiş.  Devlet görevlilerini o’cu, bu’cu diye ayırmak tehlikelidir. Türkiye 12 Eylül öncesi bunu yaşadı. Sağda ve solda yüzlerce dernek! Devlet memur ve işçilerinin bölünmesi yetmiyormuş gibi özel sektörde iki üç parçaya bölündü.

Bugün de dünden farksız değil. Hükümet, sivil toplum örgütlerinde etkin olmak için kendine yakın dernekleri, sendikaları vs. destekliyor. Kaynak akıtıyor, atamaları vs.. bu derneklere yaptırıyor. Bu dernekler devlet dairelerinde aslında paralel bir devlet yapılanması oluşturuyor.

Başbakanın sözünü ettiği paralel yapılanma aslında devletteki cemaat yapılanması değil milli görüş yapılanmasıdır! Hükümetin buradaki sıkıntısı, devlet kadrolarına yerleştireceği yeterli sayıda milli görüşçü, tarikatçı bulamamasıdır. Bir aralara, özel sektörde çalışanların bile devlet memurluğuna geçme işi yasal hale getirilmişti. Bunun nedeni devlet dairelerindeki bu kadrosuzluktur!

Hükümet ile cemaat arasındaki kavganın gerçek nedeni bilmiyoruz. Kavga dershaneleri kapatma girişiminden kaynaklanmadığı kesin. İşin içinde başka nedenler var. Ben bu nedenler arasında devleti pay etme kavgasının da olduğunu iddia edenlerdenim.

Bir tarafta; milli görüş, tarikat ve liberaller; diğer tarafta cemaat ve çevresindeki halka! Düne kadar bu gruplar kerhen de olsa bir idiler, beraberdiler.

Kerhen diyorum çünkü, cemaat ile milli görüşçüler çok farklıdır!

Farklı oldukları ve kerhen bir araya geldikleri bugünlerde çok daha net bir şekilde ortayla çıktı.

İşin ilginç yanı, AKP içerisindeki diğer gruplar bu kavgada eski milli görüşçülerin yanında yer aldılar veya öyle görüntü veriyorlar. Bunun nedeni de, partide ve hükümette gücün eski milli görüşçülerin elinde olmasıdır.

Dün cemaate yakın değil de cemaatin merkezinde olan bir yakınıma, bu kavganın nedenini sordum?

Yakınım, ‘Abi seni de cemaatçi yaptık’ dedi.

Kavgayı sordum?

‘Abi, beddua İslam dininde yok. Taif’de peygamberimiz bile beddua etmemiş. Orası yanlış oldu’.

Erman, kavganın nedeni söylemedin?

‘Abi arkada başka şeyler var. Abi bilirsin Filler tepişir çimenler ezilir’.

Erman’ın son cümlesi ilginç!

 Filler tepişir çimenler ezilir.

xxx

Hükümet ile cemaat arasındaki kavganın nedeni; yalnızca dershaneler, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu, bakanların çocukları, belediye başkanı, hükümete ve partiye yakın isimlerin göz altına alınması falan değilmiş. Bunlar da nedenler arasında ama bizim Erman’ın söylediğine göre arkada başka işler var.

Arkada ne olabilir?

Cemaat; dünden bugüne ABD ve İsrail’e yakın. AKP ve Hükümet de, aynı yakınlıkta! Hatta, iki ülke de AKP’yi ve hükümeti destekliyor!  ABD; hükümete karşı tavır değiştirmiş olabilir mi? Olabilir de olmayabilir de! CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçenlerde ABD’ye gitti. ABD, cemaate AKP’den desteğini çek diyebilir mi, der mi? Sanmıyorum.

Bu kavganın birinci ve en önemli nedeni, bana göre iktidar gücünü tek elde toplamak, tek görüşte toplamaktır. Partinin yüzde üçünü, beşini, onunu teşkil eden bir grup, partiyi ve hükümeti kontrole soyunması veya aşırı istekte bulunması partinin en az yüzde ellisini oluşturan çekirdek ekipte rahatsızlık yaratır. Başbakan ne diyor, ‘Bugüne kadar ne istediniz de vermedik’. Cemaat bugüne kadar Başbakan’dan demek ki istediği her şeyi aldı.

Cemaatin istekleri ve hükümet içerisindeki eylemleri Başbakan’ı ve ekibini rahatsız etmeye başladı. Ve ipler gerildi. Son olaylar da ipleri kopma noktasına getirdi. Buna Başbakan’ın yorulmasını, iç ve dış nedenleri ekleyebiliriz.

Cemaat veya hizmet harekatı AKP’den kopar mı?

Cemaat, hiçbir dönem bir partiye bağlı kalmadı ki? Bugün AKP yarın CHP ne fark eder. Zaten, CHP ile dirsek temasına geçilmiş!

Türkiye’de sade vatandaştan iktidarı destekleyenlere, muhalefete kadar hemen herkes AKP içindeki bu kavganın nedenini kendine göre yorumluyor.

Olayın bir tarafında olan bizim Erman ise, ‘Filler tepişir, çimenler ezilir’ diyor!

Filler mi tepişiyor, çimenler mi eziliyor, bilmiyorum. Bildiğim Türkiye’nin iyiye gitmediği, Türkiye’yi sıkıntılı günlerin beklediğidir!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum