Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

FİLMLERDE, DİZİLERDE VE FIKRALARDAKİ KARADENİZ İLE GERÇEK KARADENİZ

KARADENİZ BÖLGESİNİN ÖZELLİKLERİ

Karadenizli deyip geçiyoruz… Karadeniz bölgesinin doğal özellikleri ve toplumsal özellikleri diğer bölgelerden farklı. Karadeniz bölgesinin doğal yapısı dağlık, engebeli. Kolay değil bu bölgede yaşamak. Doğa ile savaşarak yaşamını sürdürür burada yaşayanlar. Dağlar dik, yamaçlar sarp. O dağlardan yük taşıyanları ilk kez gören, dağcılık sporu yaptığını sanır. Gerçi son yıllarda bu yaşamı görmek zor. Yaşam daha da kolaylaştı. Karadenizli, yıllar, yüzyıllar önce çok güç koşullarda yaşam savaşı verdi. Gurbete çıktı, uzak ellere göçtü ve yine doğduğu yeri unutmadı. Kazandığı ile dedesinin, ninesinin çarıkla yük taşıdığı yolları güzel yaptı o köylerde villa tipi evler yaptı. Artık o köylerde kaloriferli evler de var. Doğa çok güzel, yeşilin bin bir tonu var. Güç koşullarda kazandığını burada harcıyor. Balkonunda çayını içer, dinlenir, doğduğu yerde mutlu olur.

Karadeniz bölgesi bu özelliklerine uygun bir kültür geliştirdi. Oyunları farklı, fıkraları farklı. Karadenizli doğaya uygun hareket eder. Zekidir, çalışkandır. Yılmaz, bıkmaz. Başka yerlerde çok rahat geçinir, daha çok kazanır.

O bölgenin sanatı da farklı. O yörede üretilen edebiyat da diğer bölgelerden farklı. Bu bölgeye ilk gelenler doğanın güzelliğine hayran olur. İnsanlarının çalışkanlığına, kurnazlığına, zekasına hayran olur. Bu insanları yaşadıkları doğa şekillendirmiştir. Başka bölgelere gitseler de bu özle gider orda da maya tuttururlar.

FİLMLERDE, DİZİLERDE KARADENİZ

Karadeniz’i işleyen birçok dizi çekilmiş, çekiliyor. Birçok film çekildi. Bu yöreyi doğrudan tanımayanlar bu filmlerden dizilerden tanımaya çalışıyor. Bu filmleri biz de izliyoruz. Ancak bizden hiçbir şey yok. Bölge insanı çok hoşgörülü de ondan tepki gösterilmiyor. Bu dizilerde işlenen konular Temel fıkralarındaki insanlar. Çok komik, çok farklı insanlar. Bu insanlar Karadenizlilerle ilgili değil. Hani bir komedi olsa ne diyelim de sanki Karadenizli hep Temel, Dursun… Evet, bu fıkralarda zaman zaman ince bir zeka var da aslında küçümseyici, alaylı, saf insanlar… Hani o ‘Şifre’ diye geçen film, bunlar kim. Bunlardan ciddi insan olmaz.

Başka diziler de var… Bunlarda da Karadenizli adeta Kovboy. Sandıklar dolusu silah. Vurur, vurulur. Kan davaları, korkunç olaylar. Suratlar bir başka. Oysa Karadenizli sevecendir, hoşgörülüdür, zekidir ince zekalıdır. Bu dizilerde var mı böyle bir tip.

Karadeniz’i işleyen bir komedi filmi olabilir. Komedide de bir ders olur. Güldürürken düşündürür. Var mı bu filmlerde böyle bir ders. Yoksa ben mi anlayamıyorum. Bölgeden uzak bir yerde biri ile tanıştım… “Karadenizli misiniz?” diye sordu... “Evet” dedim... “Aaaa” dedi, “Sizi bu dizilerden öğreniyor, daha da iyi tanıyoruz. Çok beğeniyoruz”. Hemen tepki gösterdim… Hayır, o dizilerdeki insanlar bizden değil biz o insanlar değiliz. Görmüyor musunuz devletimizi yöneten bir çok üstün zekalı insan var bu bölgeden, bir çok bilim adamamız var, sanatçımız, yazarımız var. Onlardan bizi tanıyın. Bizi Sabahattin Ali’den, Bedri Rahmi Eyüboğlu’ndan, Talat Halman’dan, daha binlerce yazar, çizer, ressam, sinemacı, tiyatrocudan tanıyın. Bunlardan değil.

KARADENİZ İNSANI

Karadeniz insanı Temel’dir, Dursun’dur; ,ince zekalıdır, ancak asla ahmak değildir. Sözünü bilip konuşur. Güler, güldürür, ancak gülünç duruma asla düşmez. Kimseyi alaya almaz, kimsenin de onu alaya almasına izin vermez.

Karadeniz insanı diğer bölgelerden üstündür demiyoruz. Onlar kendilerine özgü üstündür. Bakın gittikleri her bölgeye dostluğu sevgiyi, barışı taşımıştır. Van’a gidenlere bakın, Hatay’a gidenlere bakın. Çalışkanlıkları ile örnek oldular. Ürettiler, iyi geçindiler, herkese yardım ettiler. Bakın bu bölgeler terör bölgesi… Karadenizli nasıl bir rol üstlenmiş. Karadenizli ülkenin adeta çimentosudur. Bölgeleri kaynaştırır, insanları yaklaştırır.

AMACIMIZ BÖLGECİLİK YAPMAK DEĞİL

Hiçbir bölgeyi aşağılamak değil amacımız. Aksine tüm bölgeleri yüceltmek. Hatta tüm insanlığı yücelterek insan kardeşliğini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Yurdumuz uçsuz bucaksız. İnsanları başka kimliklere zorlansa da aynı cephede yan yana savaşanlar, aynı toprağa kanları karışan, aynı toprakta çift süren, ekin biçen insanlar. Yedi bölge, 81 il binlerce köy ve ilçe. Kardeştir bu insanlar. Doğulu, batılı, güneyli, kuzeyli. Hepsi aynı pınardan doldurur testisini, aynı meralara yayar koyununu; sağar, kırpar, tüm ulusu giydirir, yedirir, içirir.

Bu insanları gerçek gözle inceleyin. Filmlerde, dizilerde, salt vurmak kırmak, kin ve düşmanlık. Artık bıktık. Anadolu insanının sevgisini, çalışkanlığını, zekasını ve barışseverliğini işleyin. Kaldırın şu dizileri. TV’lerde düzeysiz siyasi haberler ve haber programlarından, vurdulu kırdılı korku filmlerinden bıktık. Yüzlerce TV kanalı var izlenecek bir kanal yok. Ya yemek programlarını izlemek zorunda kalıyoruz ya da niteliksiz belgeselleri.

Biz insan olarak en onurlu yaratığız. Bölge farkımız yok. Karadenizli bu gözle bakar yanına yöresine ve dünyaya.

                                                                                         

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.