Fındığı da bitirdiler!

Fındığı da bitirdiler!

IMF ve AB’nin baskılarına boyun eğen hükümet Türkiye’nin milli ürünü olarak kabul edilen ve her yıl milyarlarca dolarlık döviz sağlayan fındığın ipini çekti.

EYLÜL FİYATI 4 YTL

Tarım Bakanı Mehdi Eker, fındığa kademeli fiyat uygulanacağı, Giresun kalite fındığın 50 randımanının Eylül ayında 4 YTL’den, Ekim’de 4.5 YTL’den, Aralık ayında ise 5 YTl’den alınacağını söyledi. Normal fındık 3.9 YTL, sivri fındık ise 3.7 YTL Mehdi Eker, ödemelerin bir ay içersinde üreticilerin banka hesaplarına yatırılacağını bildirdi.

 

TMO VE FKB KESİNTİSİ

Bakan Eker, TMO’nun 29 merkezde alım yapacağını, alımlar için 1.3 milyar YTL kaynak ayırdıklarını belirterek, bir kg. fındığın maliyetinin 2 YTL olduğunu öne sürdü. TMO alımlarda yüzde beş, Fiskobirlik ise yüzde sekiz kesindi yapıyor. 3.90 YTL olarak açıklanan normal fındığı, TMO veya FKB 3 YTL civarında alacak.

 

GERÇEK FİYAT 3 YTL

UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk, TMO ve FKB’nin hızlı alım ve hızlı ödeme yapması ve en az 300 bin ton fındık satın alması şartıyla fındık fiyatının 3 YTL civarında seyredeceğini söyledi. Serbest piyasada 50 randımanlı fındığın 2.3 ila 2.7 YTL arasında işlem gördüğünü kaydeden Arslantürk, ‘Fındık 3 YTl’nin üzerine çıkmaz’ dedi.

 

ÜRETİCİYİ MAĞDUR ETMEDİK

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, AKP hükümetinin fındığa tarihinin en yüksek fiyatını verdiğini öne sürerek, üreticiyi mağdur etmediklerini söyledi. Özak, üreticiye çağırıda bulunarak, “Fındığınızı pazara erken indirmeyin, bir iki ay sabredip bekleyin, daha yüksek filatla satış yaparak kazanacaksınız” ifadelerini kullandı.

 

DÜŞÜK FİYAT YÜKSEK OY!

FKB Yönetim Kurulu eski Başkanı Salih Erdem, “Benim zamanımda kapılar kırılıyordu, üretici sessiz kaldıkça bu fiyat normaldir” dedi. Erdem, “Bize yüz trilyon borç para vermediler, fındığın sonunu hazırladılar. 22 Temmuz seçimlerinden sonra ‘ne kadar düşük fiyat verirsek o kadar yüksek oy alıyoruz’ dediler. Önümüzde yerel seçimler var fiyatı daha da düşürdüler demek ki daha çok oy alacaklar” diye konuştu.

 

KAĞIT ÜZERİNDE KALIR

Erdem, “Geçen yıl fındığa 5.15 YTL verdiler, kaç kişi bu fiyata ürününü sattı halen daha üreticiye olan borçlarını ödemediler. Bakan Eker’in açıkladığı fiyat kağıt üzerindedir, ortalama randıman 40 civarındadır. Bu durumda gerçek fiyat 3 YTL’nin üzerine çıkmayacaktır. Fındığın bu duruma düşürülmesine üzülüyorum, yazık günah. Ülkemiz için çok önemli bir tarım ürünü olan fındığın sonunu getirdiler” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.