Fındık fiyatı ne olmalı?

Fındıkta hasat dönemi başladı, ama fiyat ne düzeyde olacak ses seda çıkmıyor. Üretici kuruluşları bastırıyor. Fiyat bir an önce açıklansın, TMO da elindeki fındığı piyasaya sürmesin, üretici enflasyona, doların süratine ezdirilmesin çağrıları yapıyor.
Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar, fiyatın 15 lira olması gerektiğini söylüyor. Mustafa Bekar ile Bahar Kurbay’ın yaptığı röportajı bugün gazetemizin sayfalarında bulabilirsiniz.

findik.jpg
Geçtiğimiz günlerde Trabzon Fındık Üreticileri Dayanışma Derneği Başkanı İsmail Albayrak da bir açıklama yapmış, 18 liranın altında bir fiyatın üreticiyi kurtarmayacağını söylemişti.
Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar da dün AA’ya bir açıklama yaptı ve ‘3 dolar’ üzerinden fiyat dillendirdi.
***

Fındık bir ihraç ürünümüz, ülke içinde tüketimi fazla değil. İhraç eden sanayici dolar üzerinden satış yapıyor. Geçen yıl devlet eliyle TMO devreye girdi, alım yaptı, alım fiyatı 10-11 lira düzeyindeydi. Dolar kuru ise 1 Ağustos 2017’de 3 lira 50 kuruş idi. Yani TMO’nun alış fiyatı 3 dolar düzeyinde oluşmuştu. 
Bugün baktığımızda ise doların kuru 5 lirayı geçti, hala daha yükselme eğiliminde, düşeceğine dair bir emare gözükmüyor. Bugüne baktığımızda üreticinin kaybı 4 lira 50 kuruş… Sanıyoruz; Fiskobirlik başkanı da buna dayanarak ‘fiyat 3 dolar olmalı’ diyor. 3 doların karşılığı bugün 15 lira… Dolayısıyla en makul, en düşük alım fiyatı 15 lira gözüküyor, bize göre de en az öyle olmalı.
*** 

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli önceki gün TMO’nun alıma hazır olduğuna dair bir açıklama yaptı, fiyatın ise bilahare açıklanacağını vurguladı. Üreticinin bahçeye girdiği, hasadını yaptığı şu günlerde fiyat bir an önce açıklanmalı ve üretici gönül rahatlığıyla fındığını toplamalı. 15 liranın altında bir fiyat üreticiyi asla memnun etmeyecektir. Dolar kuru, enflasyon göz önüne alınarak, hatta bir miktar üretici refahı da düşünülerek açıklanacak fiyat, fındık üreticileri kadar bölge esnafını da rahatlatacak, piyasaları biraz olsun hareketlendirecektir. 
Devlet tıpkı bu yıl çay üreticisine olduğu gibi fındık üreticilerine de desteğini göstermeli. 
Açıklanacak fiyat, fındık üreticileri ve bölge insanının hayal kırıklığıyla sonuçlanmaz umarız.

Şehir içindeki kazılar!

sehir-icinde.jpg

Trabzon’a son yılların en büyük Arap turist akını yaşandığı şu günlerde şehir içinde yapılan kazı çalışmaları büyük şikayet konusu… Gazetemizi arayan bir okur, ‘Böyle iş mi olur? Bir yandan turizm diyorlar, bir yandan turizmin en hareketli olduğu dönemde şehir içinde hemen her yerde gerek doğalgaz, gerek kaldırım, gerek başka bir iş için kazı yapıyorlar. Araplarla çarpışa çarpışa yollara sanki seksek oyunu oynuyoruz. Şehir içinin adım atılamayacak hale geldiği şu sıcak yaz günlerinde neden bu işkence’ diye dert yandı. 
Ne diyelim, biz de yıllardır yazıp çiziyoruz ama şehri yönetenler bildiğini okuyor… Bahar aylarında yapılacak işler bugünlere sarkıtılıyor. Çileyi çekmek de bu şehrin yaşayanlarına kalıyor.  

Otobüs seferleri niye erken saatte bitiyor?

otobus.jpg

Trabzon’da yaz olsun kış olsun belediye otobüsü seferleri akşamları hafta sonu 19.00, hafta içinde ise 19.30’da bitiyor… Kış mevsiminde bu saatler makul olabilir ama yaz mevsiminde garip kaçınca vatandaşlar da, ‘Büyük şehirlerde geç saatlere kadar belediye otobüsü seferleri var. Biz de ise erkenden haydi evine deniliyor adeta insanlara. Yaz mevsiminde şehrin nüfusu ikiye katlanıyor. Dolmuş durakları önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Belediye yetkilileri neden bu durumu görmezden geliyor. Böyle olunca bazı esnaf da erkenden işyerini kapatmak zorunda kalıyor. Biz her zaman Trabzon büyük şehir böyle şehir böyle şehir diye övünüyoruz ama bu durum hiç bu sözlerle bağdaşmıyor’ diyor. Vatandaşların bu eleştirisini iletmek bizden, gerisi belediye yetkililerine…  

Büyük Yalan Teorisi!

“Büyük Yıkımlar” ancak halkların “Büyük Yalanlarla” kandırılmasıyla mümkün olur. Hitlerin Almanya ile birlikte Dünyayı felakete sürükleyen süreçte başarılı olmasında üç önemli etken vardır. Büyük Sermaye Desteği, basın ve etkili bir propaganda yöntemi.   

buyuk-yalan-001.jpg
Propaganda her zaman işe yarar. Bunu çok iyi bilen ve hitabette çok da başarılı olamayan Hitler, Almanya’da propaganda yapmak adına bir bakanlık kurmuştu. Bu bakanlığın başında da kendinden emin, sakin ve eğlenceli konuşmaları ile halka seslenme becerisinde ustalaşmış olan Dr. Paul Joseph Goebbels bulunuyordu.
Alman halkının zafiyet ve hassasiyetlerini iyi tahlil ederdi. “Büyük Yalan Teorisi” tekniğini kullanmada bir numaraydı.
- İnsanların beyin tembelliğine dayanarak hareket edin.
- Bir söylemi sürekli tekrarlarsanız, halk o söylemin nereden geldiğini unutur ve kendi fikri gibi benimser.
- Söylediğiniz yalan ne kadar büyük olursa o kadar etkili olur.
- Halk, büyük yalanlara küçük yalanlara göre daha çabuk inanır.
- Hatalı olduğunuzu ya da yanlış yaptığınızı asla kabul etmeyin.
- Yalan söyleyin mutlaka inanan çıkacaktır.
- Asla kabahat ve suç üstlenmeyin.
- Kendinizi savunmak yerine sürekli karşınızdakileri savunmada bırakın.
- Sadece bir rakibinize odaklanın ve kötü giden her şeyi O’nun üzerine yıkın.
- Önemli olan aydınlar değil kitlelerdir. Çünkü onları kandırmak kolaydır,  gibi on yedi temel ilke üzerine şekillendirmişti propaganda tekniklerini.
Bugün hala hemen her görüşteki insan onun propaganda konusundaki yeteneğini kabul eder, üniversitelerin iletişim bölümleri öğrencilerine Goebbels’in ses kayıtları dinlettirilir.
“Büyük Yalan Teorisi” isimli ders, batıda bazı okullarda okutulmaya devam ediliyor. Birçok siyasi parti, oluşum ve politikacı onun yöntemlerini uygulayıp iktidarın sahibi oluyor.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar