Fındık fiyatı neden düşüyor?

Fındık fiyatı neden düşüyor?

Hasan Kurt yazdı...

Dünyanın en büyük çikolata ürünleri üreten firmalarından biri İtalyanların ünlü Ferrero firmasıdır. Ferrero firması İtalya’da 1946 yılında kurulmuş. Yani ikinci dünya savaşından sonra! Ferrero firması her geçen gün büyüdü. Dünya markası oldu. Firma, ürettiği çikolata ve şekerlemelerde fındık kullanıyor. Ferrero, çikolatada kullandığı fındığın bir bölümünü Türkiye’den satın alıyor. Türkiye’de tesisleri de var, üretim yapıyor. Firmanın Türkiye’den aldığı fındığın, üretilen fındığın üçte biri kadar olduğu söyleniyor. Yani Türkiye’de üretilen fındığın üçte veya kimilerine göre dörtte birini Ferrero alıyor.

Türk fındığının üçte birini alan bir yabancı firma, Türkiye’de fındık fiyatını belirleyebilir mi?

Firma, ürettiği ürünlerde hammadde olarak fındık kullandığına göre, Türkiye’den veya dünyanın bir başka ülkesinden alım yapacak. Fındık fiyatı, dünyada üç aşağı beş yukarı aynı! Burada devreye dünyadaki üretim miktarı giriyor… Üretim fazla olunca, fiyat da otomatik olarak düşüyor. Az olunca da artıyor!

Tarım ürünlerinde devlet desteği olmadan, başka bir ifade ile devlet veya kooperatifler alım yapmadıktan sonra fiyatlar genelde üretim miktarı ve piyasa şartlarına göre oluşur.

Türkiye’de bir önceki yıl fındık üretimi azdı, fiyat yükseldi. Bu yıl verim fazla olmasına rağmen başlangıç fiyatı 13-14 lira idi. Sonra fiyat düşmeye başladı. 8- 9 liraya kadar indi.

Fındık fiyatı düşünce, ürününü emanete veren veya köyde evinde bekleten üretici zarar etmeye başladı… Ziraat Odalarının maaşlı yöneticileri, fındığı sahipsiz bırakan hükümete değil de, alıcı yabancı firmalardan biri olan Ferrero’ya yüklendi.

Ferrero’nun Trabzon Arsin’deki fabrikasına ve üretim tesislerine siyah çelenk bıraktı, sağdan soldan topladıkları beş on kişi ile de hesapta eylem yaptılar.

Hasan Bozoğlu, Trabzon Arsin Organize Sanayi Bölgesinde yüzlerce kişinin çalıştığı Ferrero firmasının tesisleri önünde değil de mesela Giresun ve Ordu’daki benzer yabancı firmaların tesislerinin önünde neden eylem yapmadı?

Fındık fiyatının 8-9 liraya düşmesine tepki gösteren Ziraat Odası yöneticileri, fiyatlar 13-14 lira olduğu zaman üreticiye ‘fındık satmayın, fındık fiyatı yükselecek’ diye telkinde bulunmuşlardı.

Fındık fiyatı yükselmeyince, Ziraat Odaları bir kere karizmayı çizdirdi, güvenirliliğini kaybetti. Şimdi de kalkmışlar, Ferrero’yu eleştiriyorlar. Fındık fiyatını Ferrero düşürmüş..

Fındık fiyatının düşmesinin sorumlusu, bize göre hükümettir…

Fiskobirlik işlevsiz hale getirilmeseydi, fındık fiyatı bir lira düşmezdi… Toprak Mahsulleri Ofisi az da olsa alım yapsaydı fiyatlar bu derece dibe vurmazdı.

Aslında bunları Ziraat Odaları Yöneticileri de biliyor. Ama söyleyemiyorlar… Nasıl söylesinler ki! Hükümeti eleştirseler yarın ayvayı yerler!

En kolay eleştirilecekler, büyük alıcı firmalar. Ziraat Odacıları da o firmaları eleştiriyor!

Bu satırları Ferrero veya bir başka firmayı korumak ve kollamak için yazmıyorum.

Tarım politikası olmayan bir ülkede, tarım ürünlerinin fiyatlarındaki yükselme ve düşme normaldir. Bir yıl bakarsın soğanın fiyatı tavan yapmış, ertesi yıl soğan depolarda çürür. Patatesi bir yıl hayvanlara yem olarak verirsin ertesi yıl patates zirve yapar. Hemen hemen tüm tarım ürünlerinde durum aynıdır.

Sanayileşmiş Avrupalı bir kilo eti 3-4 EURO’ya yerken, Türk insanı 10 ila 15 EURO’ya yiyor.

Halbuki Türkiye’nin neredeyse üçte biri otlak, yaylak!

Ama otlaklarda, yaylalarda, köylerde üretim durmuş, köyler boşalmış kalanların bir kısmı ellerini soğuktan sıcağa değdirmiyor, bir kısmı da yem fiyatı, maliyet nedeniyle hayvan yetiştirmiyor. Köyde inek kalmazsa etin kilosu da 15 EURO’ya çıkar.

Diğer yandan, köylerde üretime değil de araziye göre teşvik veriliyor. Yanlış yapılıyor. Ama maalesef yanlışta devam ediliyor. Ziraat Odaları çıkıp da, araziye değil üretime teşvik verilsin demiyor.

Sonsöz olarak; fındık fiyatının düşmesinin sorumlusu olarak alım ve üretim yapan firmaları göstermek doğru değildir. Kolaycılıktır!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.