‘Fındık üreticisi tehdit altındadır!’

‘Fındık üreticisi tehdit altındadır!’

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, Fındığın Zapsu-İhracatçı-Sömürücü üçgeninin elinde olduğunu öne sürdü. Anadol, “TMO fındık satışı yaparak fiyatı düşürüyor. Fındık üreticisi doğrudan tehdit altındadır” dedi.

KARADENİZ KİRLETİLİYOR

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol’un Usta Otel’deki basın toplantısına Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, CHP İl Başkanı Necip Yıldız, Merkez İlçe Başkanı Murat Özçilingir ve il yönetim kurulu üyeleri ile bazı belde belediye başkanları da katıldı. Anadol KTÜ’de yapılacak olan Inter Sinerji Çevre Toplantısı’na katılmak üzere Trabzon’a geldiğini belirterek, “Çevre duyarlılığımızı dünyaya anlatmak için buradayız. Ancak siyasi çalışmalarımızı da gerçekleştiriyoruz. KTÜ’deki toplantıda Dünya’nın her yerinden sorumlu temsilciler yer alacak. Kendilerine Karadeniz’in Türkiye için ne kadar değerli olduğunu anlatacağız. Tuna Nehri’ni AB ülkelerinin kirlettiğini, o zaman bunun bedelini de uluslararası hükümlerde geçtiği gibi ‘Kirleten Öder’ diyeceğiz. Ya bu kirliliği durdurun ya da bedelini ödeyin diye mesaj vereceğiz” dedi.

 

MEDYA ÖZGÜR OLMALI

Toplantı sırasında gazetecilerle konuşup Ankara’daki arkadaşlarını telefonla arayan Kemal Anadol, “Gereken neyse yapalım. Gazetecilerin geri alınan haklarını kurtarmak ve Anadolu basınının susturulmasını önlemek için her şeyi yapalım” dedi. Medyanın tekelleşmesine eski bir gazeteci olarak karşı olduğunu belirten Anadol, “Buradaki arkadaşlarımın sıkıntılarını takip ediyorum. Arkadaşlarımla konuştum. CHP olarak Anadolu Basınını ortadan kaldırmaya yönelik devlet ihale kanunundaki değişiklik girişimine tüm emeğimizle karşı çıkacağız. Anadolu’nun özgür basını ülke için çok önemlidir. Türkiye’deki demokratikleşmeye en büyük darbeyi medya tekelleşmesi vurmaktadır” diye konuştu.

 

TMO FİYATI DÜŞÜRDÜ

Fındık konusuna da değinen Anadol, Türkiye’nin Dünya fındığının yüzde 80’ini ürettiğini ve artık bu piyasada söz sahibi olması gerektiğine işaret etti. Anadol şunları söyledi: “Hamburg’da fiyat belirlenerek ürün sahibini açlığa mahkum etme alışkanlığını bırakmak zorundalar. Hem ülkeye hem fındık üreticisine hizmet edecek bir politikayı sahneye koymamız lazım. Fiskobirlik üreticiye borcunu ödemek için kapı kapı dolaşıp kredi aradı. Ama yöneticileri tehdit edildi ve bankalar kredi veremedi. Fiskobirlik’in depoları, gayrimenkulleri, ürünü var, buna rağmen kredi verilmedi. TMO devreye sokuldu. Bu yıl rekolte yüksek olacak diye TMO ürün satışına başladı. Böylece önümüzdeki ay belirlenecek fiyatı düşük olarak tespit ettirmeye çalışıyor. Üretici Karadeniz’de doğrudan tehdit altındadır. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da CHP olarak fındık sorunlarını Meclis’e taşıyacağız. Ankara’da bir fındık heyeti oluşturup Orta ve Doğu Karadeniz için çalışma başlatacağız.”

 

KRİZİN TAM ORTASINDAYIZ

Tarihte görülmemiş bir işsizliğin hüküm sürdüğünü ifade eden Anadol, “Trabzon’a gelir gelmez arkadaşlarım bana işsizlik konusunda yakındı. AKP iktidarı Türkiye’ye ve Trabzon’a bir tek çivi çakmadı. Burası bir Dünya kentidir. İşsizliği halletmek için ortaya ne koydunuz? Türkiye’nin başında bu işsizlik çıkmazı yeterli bir dert değilmiş gibi bir de Sayın Başbakan dalga geçer gibi, kadınlarımıza en az üç çocuk doğurun diyor. TUİK’in verdiği istatistik rakamları ile oynayarak, bu kurumun güvenini sarsarak ve işsizlik artmıyormuş gibi hareket ederek halkı yanıltmasınlar. Esnafımız çok zor durumda. Büyük işadamları bile hayatından memnun değil. Ekonomik kriz gelecek diye bekleniyor. Oysa biz tam da krizin içerisindeyiz. Piyasaları tek tarım ürününe bağlı ekonomiler çok kırılgan olur. Karadeniz de böyledir. Bu ekonomik kriz, elbette Karadeniz’i daha fazla etkileyecek” diye konuştu.

 

‘VELEV Kİ’ KAYAYA TOSLADI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İspanya’da ‘Velev ki türban siyasi simge olsa’ diye başlattığı siyasi kavganın kayaya tosladığını dile getiren Anadol, “Anayasa mahkemesi 2’ye karşı 9 oyla türban konusunda karar aldı. Cumhuriyetin kuruluş ilkeleri var. Bunlar referandumla falan gelmedi. Bunlar İnönü, Dumlupınar, Sakarya, 9 Eylül’den gelen maddelerdir. Türkiye’nin diğer 54 İslam ülkesinden farkı tek laik ülke olmasıdır. Bir ülkede demokrasi varsa o ülke laiktir. Laiklik ortadan kalktığı anda demokrasi çöker. Türkiye’nin bu kadar büyük sorunları varken Başbakan, velev ki diye bir krize soktu ülkeyi, hala bunlarla uğraşıyoruz. Ülkenin düzenini ve sistemini korumak AKP’nin devamından çok daha önemlidir” dedi.

 

BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL TÜRBAN

Anadol, ‘Din de bizim devlet de bizim deyip seçim otobüsünün üzerinde başörtülü bir bayanın fotoğrafıyla propaganda yapmıştınız… Bu sorunu çözmeye aday olup hatta bu konuyu sahiplenip şimdi üniversitelerdeki başörtü sorunun nasıl çözmeyi planlıyorsunuz?’ şeklindeki soruya karşılık ise, “Çoğumuzun anasının, teyzesinin, ninesinin başındaki başörtüsüyle bizim hiçbir zaman sorunumuz olmamıştır. Kamusal alanda, sadece başörtüsü değil, birtakım simgelerle dolaşılmaz. Kamusal alanda ne yapılması lazımsa yurttaşlar öyle davranacak. Üniversitelerde tartışılan başörtüsü değil, türbandır. Bunu yapmayın dedik. Yaygınlaşacak dedik. Fakat bugün bakın Türkiye’ye, bakın Trabzon’a, üniversite hastanesinde bile başörtülü değil, türbanlı personel vardır” karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.